Elegancki mężczyzna cz. 1: marynarka i poszetka

4

W różnych wpisach przewijają się wskazówki na temat tego, na co należy zwracać uwagę, żeby uniknąć błędów w doborze garderoby i dodatków. Czasami chodzi tu o zasady, które utrwaliły się w ciągu wielu lat rozwoju mody męskiej, ale często chodzi po prostu o estetykę. Dziś postanowiłem przypomnieć kilka praktycznych wskazówek. Myślę, że warto o tym przypominać, gdyż błędne stereotypy są bardzo silnie zakorzenione w świadomości wielu osób, a co gorsze, powtarzane w różnych poradnikach i magazynach dla mężczyzn.

Szerokość krawata i klap marynarki

Zasada jest tu bardzo prosta i oczywista: szerokość krawata powinna być zbliżona do szerokości klap w marynarce. Trzeba jednak koniecznie dodać, że wąskie klapy w marynarce wyglądają nieelegancko, zaś bardzo wąskie krawaty (tzw. śledzie) nie dość, że są nieeleganckie, to jeszcze w złym guście. To, co napisałem, jest dość powszechnie znane wśród mężczyzn, którzy interesują się kwestiami mody i stylu. Szkopuł w tym, że większość naszych rodzimych firm szyjących garnitury i marynarki, szyje je z dość wąskimi klapami. Ze świecą szukać w naszych sklepach marynarek jednorzędowych z klapami otwartymi szerszymi niż 7 cm, lub dwurzędowych, z klapami ostrymi szerszymi niż 9 cm. Tymczasem w Europie Zachodniej standardem są obecnie klapy otwarte powyżej 9 cm w jednorzędówkach i klapy ostre powyżej 11 cm w dwurzędówkach. Natomiast trendsetterzy noszą marynarki jednorzędowe z klapami 11 – 12 cm, zaś dwurzędowe, z klapami 13 – 14 cm. Myślę, że niektórzy trochę w tym przesadzają, ale odnotowuję trend. Moim zdaniem najbardziej elegancko wyglądają marynarki jednorzędowe z klapami otwartymi 9 – 10 cm lub ostrymi 10 – 11 cm i dwurzędowe z klapami ostrymi 11 – 12.

Jeśli chodzi o szerokość krawatów, sytuacja na rynku jest jeszcze gorsza, niż w przypadku klap marynarek. Na oko, 70% oferty, to krawaty o szerokości 5 – 7 cm, kolejne 20% to śledzie o szerokości poniżej 4 cm, a tylko 10% ma szerokość w granicach 8 – 9 cm. Ale problem tkwi nie tyle w ofercie, ile w świadomości modowej mężczyzn. Bo gdy zapytać w sklepach oferujących krawaty, dlaczego dominują w nich krawaty wąskie, to odpowiedź jest zawsze taka sama: ‚bo szerokie się nie sprzedają’. I nie dziwota: jeśli weźmiemy do ręki jakikolwiek magazyn dla panów, to zauważymy, że jeśli w ogóle pojawią się tam jakieś krawaty (bo dominuje w nich styl streetowy), to zawsze będą to krawaty wąskie: 5 – 6 cm, albo wręcz śledzie. Więc koło się zamyka: producenci oferują wąskie krawaty, magazyny i portale propagują wąskie krawaty i klienci, w przekonaniu, że taka jest moda, domagają się wąskich krawatów.

Dostosowywanie szerokości krawata do szerokości klap marynarki, ma swoje granice. Szerokość krawata nie powinna przekraczać 10 cm nawet, jeśli klapy mają 12 cm i więcej. Warto też wiedzieć, że istnieje prosty sposób na optyczne poszerzenie krawata. Sposób ten (często spotykany we Włoszech, za to prawie nigdy – w Polsce) polega na wysunięciu węższej części krawata tak, żeby układała się obok części głównej – szerokiej. Daje to ciekawy efekt, ale nie każdy będzie miał odwagę tak zrobić, bojąc się uszczypliwych uwag.

Poszetka

W ciągu ostatnich kilku lat, w dziedzinie poszetek, nastąpiła u nas istna rewolucja. Całkiem niedawno – już nie to, że nie było poszetek w salonach odzieżowych – co obsługa tych salonów wręcz nie znała słowa ‚poszetka’ (nazywała je ‚butonierkami’). Dziś poszetki są wszędzie i pytanie nie brzmi ‚czy poszetka?’, tylko ‚jaka poszetka?’. No właśnie – jaka? Panuje tu duża dowolność, jednak da się sformułować kilka wskazówek. Stylowa poszetka powinna mieć krawędzie uformowane w postaci wałeczka i ręcznie obrębione. Ale taka poszetka będzie wyraźnie droższa od obrębionej maszynowo, więc jeśli dla kogoś wydatek powyżej 50 zł jest problemem, to dopuszczalnym kompromisem będzie poliestrowa poszetka obrębiona maszynowo (do kupienia za kilkanaście zł). Warto jednak zainwestować te kilkadziesiąt złotych, dla własnego komfortu psychicznego; satysfakcja z noszenia jedwabnej poszetki z ręcznymi obrębieniami, jest duża. Jeśli w dodatku wystawimy z brustaszy jej rogi lub krawędzie, da to efekt bardzo stylowy.

Delikatny, drukowany jedwab i ręcznie obrębione krawędzie – poszetkowy ideał. Do stylizacji opartych na ciemnym garniturze i białej koszuli, idealna będzie jednak biała lniana poszetka, równo złożona i wystająca 1 – 2 cm ponad krawędź brustaszy.
Delikatny, drukowany jedwab i ręcznie obrębione krawędzie – poszetkowy ideał. Do stylizacji opartych na ciemnym garniturze i białej koszuli, idealna będzie jednak biała lniana poszetka, równo złożona i wystająca 1 – 2 cm ponad krawędź brustaszy.

Poszetka może nawiązywać kolorystycznie do krawata lub innego składnika garderoby, ale może też być zupełnie ‚odjechana’ kolorystycznie. Ważne, żeby się nie ‚gryzła’ z resztą i tu z pomocą może przyjść koło kolorów, o którym piszę w drugiej części tego tekstu. Natomiast nawiązanie poszetki do krawata jest obowiązkowe w innym obszarze, mianowicie rodzaju tkaniny. Do delikatnego jedwabnego krawata, nie będzie pasować gruba wełniana poszetka – i na odwrót: jedwabna poszetka, nie będzie pasować do wełnianego krawata. Poszetki wełniane (w tym kaszmirowe, flanelowe itp.) zdobywają ostatnio dużą popularność, więc o tej zależności trzeba pamiętać. Wełniana poszetka będzie natomiast idealna wełnianego krawata, co oczywiste, ale także do knita i to nawet wtedy, gdy knit będzie wykonany z jedwabiu (byle nie był on zbyt błyszczący). Kolejną praktyczną wskazówką dotyczącą poszetek będzie trzymanie się zasady, że im bardziej formalny ubiór, tym poszetka powinna być mniej fantazyjnie ułożona. Do wieczorowego garnituru (oraz do smokingu) obowiązuje biała poszetka równo złożona i wystająca z brustaszy na ok. 1 – 2 cm.

Długość rękawów

Większość polskich mężczyzn nosi marynarki ze zbyt długimi rękawami. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku długości spodni, mamy tu do czynienia z silnie zakorzenionymi przyzwyczajeniami, które bardzo trudno zmienić. W błędnych przyzwyczajeniach utwierdzają klientów firmy odzieżowe, który z reguły szyją za długie rękawy. Zapewne wychodząc z założenia, że zawsze łatwiej jest rękawy skrócić niż je wydłużać. Niestety wielu klientów źle interpretuje te za długie rękawy uważając, że skoro takie zaprojektowała firma odzieżowa, to takie powinny pozostać. I później wyglądają tak, jak polityk z lewej strony na zdjęciu poniżej. A w najlepszym przypadku, tak jak polityk z prawej strony zdjęcia. Obaj mają marynarki ze zbyt długimi rękawami, chociaż ten z prawej – tylko nieznacznie.

marynarka dlugosc rekawowDługość rękawa marynarki powinna być taka, żeby spod niego wystawał mankiety koszuli na około 1,5 – 2 cm. Wtedy całość wygląda najbardziej szykownie i elegancko. Pojawia się tu oczywiście pytanie o właściwą długość rękawa koszuli, bo tu również jest sporo błędnych stereotypów i przyzwyczajeń. Nie wgłębiając się w szczegóły powiem, że rękaw koszuli powinien sięgać do przegubu nadgarstka. Infografika poniżej powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dlugosc rekawa koszuli marynarki

Jak rozpoznać dobrą marynarkę?

Oczywiście każdą marynarkę należy przymierzyć i ocenić jak na nas leży. Ale czasami, szczególnie przy zakupach w sklepach internetowych, trzeba dokonać błyskawicznej oceny jedynie na podstawie zdjęć (lub nawet pojedynczego zdjęcia). Taka ocena nie zastąpi przymierzenia, ale pozwoli na wstępną selekcję i odrzucenie tych marynarek, od których trzeba się trzymać z daleka. Od razu muszę przestrzec, że taka wstępna selekcja może przynieść dość zaskakujące rezultaty. Może się bowiem okazać, że większość oferowanych marynarek jej nie przejdzie. A są tacy producenci i takie sklepy, w których wstępnej selekcji nie przejdzie żadna marynarka. Zdarzają się też sytuacje odwrotne, gdy cała oferta danego producenta/sklepu składa się z marynarek nie budzących zastrzeżeń. Niestety są to prawie wyłącznie nieduże firmy nastawione na klientów świadomych modowo i znających się na rzeczy. Natomiast rodzime firmy o dużym potencjale produkcyjnym i dużej sieci sklepów, czyli nastawione na masowego klienta, oferują marynarki źle zaprojektowane, które potrafią zniekształcić najbardziej nawet proporcjonalną sylwetkę. W ten sposób błędne koło się domyka: większość mężczyzn w Polsce nosi brzydkie i nieproporcjonalne marynarki, gdyż takie znajdują w sklepach największych sieci. A producenci, skoro mają zbyt na swoje modowe koszmarki, nie widzą potrzeby wprowadzania zmian.

Zacznę od przypomnienia klasycznych reguł, których spełnienie powoduje, że garnitur lub zestaw koordynowany wyglądają proporcjonalnie i elegancko. Podstawową kwestią jest odpowiednia długość marynarki. Powinna być taka, żeby jej dolna krawędź dzieliła sylwetkę na pół. Ale sylwetkę liczoną od dolnej krawędzi nogawek spodni do górnej krawędzi kołnierza marynarki. Takie proporcje powodują, że zewnętrzny obserwator odbiera garnitur lub zestaw koordynowany jako bardzo harmonijne. Nawet wtedy, gdy nie zdaje sobie sprawy z istnienia powyższej zasady podziału; po prostu taki podział jest miły dla oka obserwatora.

Ponieważ wykonanie takich pomiarów, np. w przymierzalni salonu odzieżowego, jest niemożliwe, dlatego przyjmuje się pewne punkty odniesienia, które umożliwiają wybranie marynarki o właściwej długości. Zwykle precyzuje się, że marynarka powinna sięgać do końca pośladków lub do stawu kciuka, gdy stoi się z luźno zwieszonymi rękami. Mówiąc ściślej: linia wyznaczona przez jej krawędź powinna mieścić się pomiędzy pierwszym a drugim stawem kciuka. Ten parametr – i kilka innych – pokazuje poniższa infografika.

Teraz trzeba sobie zadać pytanie co się dzieje gdy marynarka jest nieco dłuższa lub nieco krótsza niżby to wynikało z optymalnych proporcji. Kluczem jest słowo: nieco. Jeśli odchyłki od wzorca są nieduże, to i wpływ na ogólne postrzeganie proporcji marynarki jest nieduży. Mało tego; niekiedy świadomie dokonuje się niewielkiego wydłużenia lub niewielkiego skrócenia marynarki, celem osiągnięcia zamierzonego efektu. Wydłużenie marynarki w garniturze wieczorowym jest bardzo pożądane, gdyż daje efekt większej nobliwości. Zaś skrócenie marynarki każualowej daje efekt większej lekkości i swobody. Ale wszystko pod warunkiem, że zmiany nie przekraczają 2 – 3% (w praktyce 1,5 – 2,5 cm w zależności od długości marynarki). Jeśli są większe – pojawia się efekt zachwiania proporcji i taka marynarka wygląda źle.

Po sporej dawce informacji wstępnych, można przejść do meritum sprawy, czyli identyfikacji marynarek, których proporcje są zachwiane w tak znacznym stopniu, że zupełnie nie nadają się one do noszenia.

W marynarce nr 1 przede wszystkim rzuca się w oczy relacja pomiędzy długością rękawów a długością marynarki: rękawy kończą się dość wysoko ponad dolną krawędzią marynarki. Odległość końca rękawa od tej krawędzi wynosi około 11% całej długości marynarki. W marynarce nr 2 rękaw niemalże sięga do dolnej krawędzi marynarki. Odległość wynosi w tym przypadku około 2%. Drugim elementem widocznym na pierwszy rzut oka – jest położenie guzika. W marynarce nr 1 jest położony wyraźnie poniżej linii dzielącej marynarkę na pół (54%/46%). Jeśli odnieść jego położenie do rękawów, to znajduję się on także poniżej linii dzielącej rękaw na pół – w tym przypadku nieco bardziej poniżej, tzn. w proporcjach 55%/45%. W przypadku marynarki nr 2 proporcje są odwrócone. Guzik jest położony powyżej linii dzielącej marynarkę na pół (45%/55%), oraz dużo powyżej linii dzielącej rękaw na pół (40%/60%). Proporcje marynarki nr 2 są tak bardzo zachwiane, że zupełnie nie nadaje się ona do noszenia. Co ciekawe marynarka ta nie ma patek na kieszeniach, co mogłoby sugerować, że – według zamysłu projektanta – jest to marynarka o podwyższonym stopniu formalności. Może na ślub?

Oczywiście to jak będzie wyglądał mężczyzna odziany w jedną i drugą marynarkę zależy od jego wzrostu. Jeśli założyć, że wzrost jest taki, że rękawy sięgną do przegubu nadgarstka, to marynarka nr 1 będzie prawdopodobnie sięgać do końca pośladków, a jej guzik wypadnie na wysokości talii (czyli zgodnie z klasycznym wzorcem), natomiast marynarka nr 2 będzie sięgać do połowy pośladków, zaś guzik wypadnie na wysokości mostka.

Moje linie i wymiary naniesione na zdjęcia marynarek należy traktować jedynie orientacyjnie, a nie jako dokładne wytyczne. Wystarczyłoby bowiem, żeby marynarki były sfotografowane z innej perspektywy (np. pod innym kątem), a widoczne na zdjęciu proporcje byłyby nieco inne. Nieadekwatność wymiarów z różnych zdjęć jest oczywiście słabością tych rozważań, ale z drugiej strony przybliżenie jest wystarczające, żeby wyrobić sobie ogólny pogląd. Moim głównym celem jest zwrócenie uwagi na wzajemne relacje pomiędzy długością marynarki, długością rękawów i położeniem guzika, oraz uczulenie na fakt, że marynarka za krótka i ze zbyt wysoko położonym guzikiem – wygląda fatalnie. Moim zdaniem – nie nadaje się do noszenia.

Analizując szerokość klap marynarek muszę dodać, że powinna ona współgrać z posturą noszącego marynarkę. Mężczyzna niskiego wzrostu i drobnej budowy – powinien mieć węższe klapy, natomiast mężczyzna wysoki i potężnej budowy – klapy szersze. Jednak klapy o szerokości 8 – 9 cm pasują wszystkim. Dopiero gdy dojdziemy do sartorialnych wymiarów klap (12 cm i więcej) trzeba tę kwestię brać pod uwagę. Klapy w marynarce Simona Cromptona mają prawdopodobnie około 13 cm i gdyby marynarkę z takimi klapami założył ktoś o drobnej budowie, wyglądałby groteskowo. Podobnie jak ktoś o potężnej posturze wyglądałby w marynarce z klapami 6,5 – 7 cm, czyli takimi jakie dominują u naszych producentów.

Z wypełnieniem ramion w marynarkach bywało różnie w historii mody męskiej. Niegdyś obowiązywały bardzo duże wypełnienia, które powodowały, że linia ramion zbliżała się do linii poziomej. Ta moda kilka razy wracała, ostatnio na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od kiedy upowszechnił się styl włoski, polegający na wyeliminowaniu z marynarek większości elementów konstrukcyjnych, usztywnień i wypełnień, linia ramion marynarek odwzorowuje naturalną ich linię u noszącego. Jednak ocena, na podstawie zdjęcia, czy marynarka ma duże wypełnienia czy małe, jest utrudnione ze względu na fakt, że linia ramion jest cechą anatomiczną, która jest różna u różnych ludzi. Czasami jednak ramiona marynarek są tak wypchane, że wyraźnie rzuca się to w oczy. Takich marynarek należy unikać.

Czytaj dalej: kliknij tutaj.

Przeczytaj też inne praktyczne porady:

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here