„Wielka Brytania i Polska: Od Wersalu do Jałty” (recenzja książki)

0

Jak donoszą agencje prasowe, Brytyjczycy od samego początku znali szczegóły zbrodni katyńskiej, lecz fakt ten ukrywali. Wynika tak z dokumentów opublikowanych przez wczoraj przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dokumenty te pochodzą z lat 1942-1980 i we fragmentach były od pewnego czasu znane historykom. Dlaczego Wielka Brytania tak postąpiła? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań może udzielić niezwykle ciekawa książka Jana Ciechanowskiego pt. „Wielka Brytania i Polska: Od Wersalu do Jałty”, będąca swego rodzaju analizą polityki Londynu względem Warszawy.

Zaczynając jednak od początku. Jan Ciechanowski to postać silnie związana z polską emigracją do Wielkiej Brytanii i znacznie zasłużona w budowaniu wizerunku Polski za granicą. Jako polski patriota, Ciechanowski walczył m.in. w Powstaniu Warszawskim, a po II wojnie światowej ukończył studia z zakresu historii współczesnej i politologii na słynnej LSE w Londynie. Został nie tylko człowiekiem nauki, ale też wykładowcą akademickim, honorowym profesorem University College London i członkiem The Royal Institute of International Affairs.

Najnowsza publikacja Ciechanowskiego pt. „Wielka Brytania i Polska: Od Wersalu do Jałty” to zbiór artykułów, dokumentów i recenzji poświęconych relacjom Warszawy i Londynu we wspomnianym okresie. Ciechanowski wiele uwagi poświęcił w niej stosunkowi brytyjskich władz do Powstania Warszawskiego i Armii Krajowej (której był żołnierzem). W sposób niezwykle pieczołowity opisałwięc historię, która dla wielu młodych pokoleń może być nie do końca jasna i zrozumiała.

Autor opisał fakty w sposób niezwykle interesujący, wtrącając często swoje własne przemyślenia i analizy sytuacji. Ciechanowski nie krył też przed czytelnikiem własnych doświadczeń życiowych i przeżyć licznych wydarzeń, których był przecież naocznym świadkiem. Czytelnik ma okazję poznać dzięki temu oba punkty widzenia – brytyjski i polski – i tym samym lepiej zrozumieć różnice w postrzeganiu m.in. Rosji, Niemiec i świata przez oba narody w owym czasie.

Polska była więc dla Londynu częstokroć tylko jednym elementem w całej europejskiej walce o strefy wpływów. Wielka Brytania kierowała się bardziej dążeniem do utrzymywania równowagi sił w Europie (bez względu na fakt, czy hegemonię nad Europą przejmowała Francja, Niemcy czy Rosja), niż polskim interesem narodowym. Autor w bardzo wnikliwy sposób analizuje reakcję władz brytyjskich na katastrofę gibraltarską i ustalanie przyczyn śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Porusza też wrażliwą kwestię przemilczanych raportów o zagładzie Żydów polskich. Książka pozwala zrozumieć więc nie tylko historię obu krajów, ale i całokształt postrzegania Polski i Polaków przez władze w Londynie. Serdecznie polecam tę pozycję wszystkim zainteresowanym.

Informacje o książce:
„Wielka Brytania i Polska. Od Wersalu do Jałty”, Jan M. Ciechanowski
Wydawca: Bellona, Aspra
300 stron, oprawa miękka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here