"Wytrzymałość psychiczna" (recenzja książki)

0

„Wytrzymałość psychiczna: Przewodnik dla oddziałów SAS i jednostek elitarnych” Chrisa McNaba to książka dla wojskowych, a także wszystkich tych, którzy interesują się tematyką przetrwania w trudnych, wojennych warunkach.

I wbrew temu, co głosi oficjalna recenzja (cyt. „Mimo ścisłego ukierunkowania treść może być przydatna dla wszystkich, którzy muszą stawiać czoło różnego rodzaju wyzwaniom w stanach napięcia nerwowego. (…) Publikacja szczególnie przydatna w dzisiejszych czasach, gdy stany lękowe dotykają coraz większą część populacji”), raczej nie jest to pozycja dla osób w żaden sposób niezwiązanych z wojskiem.

Dla tych, którzy jednak z chęcią ubiorą się w mundur, jest to podręcznik absolutnie niezbędny. Szczegółowo bowiem opisuje takie kwestie, jak: wymagania podczas rekrutacji, dietę, odżywanie oraz odpoczynek, panowanie nad sobą (w tym medytację, autohipnozę, pozytywne myślenie czy utrzymanie koncentracji), szkolenie, wojnę cybernetyczną, wyzwania terenowe i fizyczne, a także uraz psychiczny i wstrząs. Co więcej, podręcznik opisuje też tak trudne dla psychiki człowieka sytuacje, jak: zbrodnie wojenne, przetrwanie w ciężkich warunkach, stres bojowy, radzenie sobie w przypadku tortur i niewoli, egzekucje na więźniach, a nawet utratę kończyn przez żołnierza.

Autor w sposób bardzo obrazowy przedstawia niemal wszystkie problemy, z którymi musi zmierzyć się żołnierz. Wydaje się jednak, że dość mało uwagi przykłada do kwestii popędu seksualnego, przez który wybuchło de facto większość najgłośniejszych afer ze stref wojennych w ostatnich latach. Mimo to podręcznik jest niezwykle użyteczny i z pewnością przyda się każdemu, kto planuje rozpocząć karierę w mundurze.

Wydawca: Bellona
312 stron
format 145×205 mm
oprawa miękka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here