Organizacje NGO do posłów: "To zaściankowość, egoizm i kłamstwo"

0

LGBT flaga pochodOrganizacje pozarządowe, rozzłoszczone postawą Sejmu RP, napisały list otwarty do posłów. Jego treść publikują m.in. „Gazeta Wyborcza” i czasopismo „Polityka”. Czym posłowie rozzłościli sferę NGO? Zapraszam do przeczytania poniższego listu organizacji NGO do posłów:

Szanowny Panie Pośle, Szanowna Pani Posłanko,

Organizacje pozarządowe oraz obywatele i obywatelki Polski, wyborcy, pisali do Was już wiele listów. Większość z prośbami: o skierowanie jednego z projektów ustawy o związkach partnerskich do prac w komisjach lub nawet o dopuszczenie do pierwszego czytania. Te prośby dotyczyły gotowości na dyskusję i na pracę, otwartości na potrzeby milionów obywateli i obywatelek oraz ich rodzin. Te prośby zostały wielokrotnie zignorowane.

Dziś, kilka dni po odrzuceniu wniosku o ujęcie w porządku obrad Sejmu ustawy o związkach partnerskich, niżej podpisani wyrażamy oburzenie i zniesmaczenie Waszą postawą. Państwa postawa, odrzucająca dyskusję o związkach partnerskich, nie jest dbałością o dobro obywateli czy poszanowaniem tradycji. To zwykła zaściankowość, egoizm i kłamstwo, którym karmicie opinię publiczną i własne sumienia. Miłość i tworzenie rodzin mieści się w granicach polskiej tradycji, katolickich wartości i konstytucji, na które często się powołujecie.

Oddanie i odpowiedzialność za siebie wzajemnie mieści się w granicach polskiej tradycji, katolickich wartości i konstytucji. To, że dwoje ludzi, niezależnie od płci, chce przed rodzicami, rodziną, bliskimi, przyjaciółmi i świadkami przysiąc sobie w urzędzie stanu cywilnego, że będą ze sobą aż do śmierci, również mieści się w granicach polskiej tradycji, katolickich wartości i konstytucji. To, co robicie, głosując raz za razem przeciw związkom partnerskim, to nie obrona czegokolwiek, ale odmawianie ludziom ich godności, szczęścia i podstawowych praw człowieka.

Gdyby symboliczne zawarcie związku rozpoznawanego przed państwem polskim nie miało znaczenia, heteroseksualni obywatele i obywatelki tego kraju nie braliby ślubów, a żyliby „na kocią łapę”. Tej właśnie symboliki, tego uznania, tej godności, odmawiacie ludziom. Osobom, które jak pozostałe płacą podatki, są pełnoprawnymi obywatelami i obywatelkami Polski, a borykają się na co dzień z wieloma problemami wynikającymi z braku uregulowań – choćby możliwości pochowania partnera, decydowania o jego leczeniu w przypadku nieszczęścia, niemożności zaliczenia do pierwszej grupy spadkowej w przypadku dziedziczenia majątku, który często jest wypracowany wspólnie przez wiele lat pożycia.

Platforma Obywatelska, a nie tylko sam Bronisław Komorowski, przegrała wybory prezydenckie. I wcale nie dlatego, że Polska doświadcza nostalgii i sentymentu za IV RP i systemem, który ona reprezentowała. Winni jesteście Wy, którzy blokujecie zmiany społeczne. To na Was obywatele i obywatelki nie mogą liczyć. Liczyli przez ostatnie osiem lat i pięć głosowań, że którakolwiek z proponowanych ustaw skierowana zostanie choćby do prac w komisjach. Przeliczyli się i nasłuchali obietnic posłów i posłanek, premiera i rzeczniczki rządu. Mają dość.

Niech to będzie dla Was przestroga przed jesiennymi wyborami. Tak jak kandydaci na prezydenta i Wy będziecie pytani o związki partnerskie. Zostało Wam zaledwie kilka miesięcy, żeby wykazać się otwartością, jeśli chcecie służyć jeszcze jedną kadencję. My, organizacje pozarządowe, będziemy wypełniać nasze obowiązki – przyglądać się Wam bacznie i rozliczać.

I możecie liczyć na to, że my, osoby, które reprezentujemy, ich rodziny i heteroseksualni przyjaciele i przyjaciółki oraz heteroseksualni sojusznicy i sojuszniczki, usłyszą nasz głos i wezmą go mocno pod uwagę, stawiając krzyżyk na kartach do głosowania. I sami ten głos zabiorą – wszędzie, gdzie się pokażecie i w każdych mediach, które tematem wyborów się zajmą.

Z poważaniem

Kampania Przeciw Homofobii
LGBT Business Forum
Fundacja Anka Zet Studio
Feminoteka
Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
Porozumienie Kobiet 8 Marca
Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK
Fundacja Replika
Wolontariat Równości
Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich
Fundacja MaMa
Fabryka Równości
Codziennik Feministyczny
Portal Homoseksualizm.org.pl
Fundacja Trans-Fuzja
Stowarzyszenie Pracownika Różnorodności
Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado
Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Oświatowa
Lambda Warszawa

A oto irlandzki klip z ostatniego referendum dotyczącego małżeństw jednopłciowych, promujący głosowanie na „tak”:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here