Titanic – przyczyny tragedii

0

Zatonięcie Titanica to do dzisiaj jedna z najbardziej znanych tragedii w historii. Wynika to z faktu, że statek ten należał do najbardziej luksusowych liniowców globu, ponadto też miał być „niezatapialny”. Dodatkowo brak możliwości przedstawienia wszystkich przyczyn jego katastrofy sprawia, że niezliczona liczba badaczy interesuje się tą katastrofą.

Powodów, dla których mogło dojść do zatonięcia statku jest bardzo wiele. Zwykle jednak wymienia się kilka najbardziej prawdopodobnych oraz tych, które z całą pewnością do tego zatonięcia się przyczyniły, nawet jeżeli nie wywołały go bezpośrednio. Te właśnie powody warto pokrótce opisać.

Rzecz jasna najważniejszym faktem powodującym katastrofę było zderzenie z górą lodową. To ona spowodowała powstanie uszkodzeń w kadłubie, przez które dostała się do środka woda i statek zaczął tonąć. Ale pytanie, dlaczego obserwatorzy nie zauważyli tej góry odpowiednio wcześnie i nie ostrzegli kapitana i pozostałych członków załogi jest aktualne. Wielu badaczy skłania się ku opinii, że obserwatorzy ci nie dostrzegli góry z dwóch głównych powodów. Po pierwsze pogoda była tamtej nocy niezwykle spokojna, nie wiał wiatr, przez co fale nie odbijały się dostatecznie mocno od brzegów góry lodowej. Utrudniało to jej dostrzeżenie. Ponadto też mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym mogło spowodować zjawisko zwane mirażem, przez które widoczność była mocno ograniczona, a powierzchnia wody – niewyraźna.

Należy też zaznaczyć, że zdaniem większości badaczy katastrofy Titanica statek płynął tamtej nocy o wiele za szybko. Być może, gdyby płynął wolniej, a sternicy mieli więcej czasu na reakcję, zdołaliby ową górę lodową ominąć, nawet biorąc pod uwagę zauważenie jej z bardzo niewielkiej odległości. Podkreślić trzeba, że nie ma na to jednoznacznych dowodów, są to jedynie domysły specjalistów.

Pojawia się także teza, że sternicy, po otrzymaniu ostrzeżenia od tzw. bocianiego gniazda, nie powinni w ogóle próbować omijać góry lodowej, ponieważ najmocniejszym elementem konstrukcji Titanica był sam dziób. To oznacza, że gdyby zdecydowano się na zderzenie z górą przodem statku, być może nie doszłoby do uszkodzenia konstrukcji i woda nie zaczęłaby dostawać się do środka.

Osobą kwestią jest fakt, że żaden z przebywających w okolicy statków nie ruszył z natychmiastową pomocą. To oczywiście spowodowało, że ofiar katastrofy było więcej. O ile samo zatonięcie okrętu było już w tamtym momencie nieuniknione, o tyle istniała wciąż możliwość ocalenia większości pasażerów. Jednakże, jak wspomniano, z powodu ograniczonej widoczności członkowie załogi innych okrętów mieli prawo po prostu Titanica nie dostrzec. Nie udało się również nawiązać łączności telegraficznej ze statkami znajdującymi się najbliżej, w tym przede wszystkim z okrętem o nazwie „Californian”. Karpatia, z którą łączność w końcu nawiązano, znajdowała się o cztery godziny drogi od Titanica.

O katastrofie tego ogromnego i luksusowego liniowca napisano już bardzo wiele. Powyższy skrótowy wybór najistotniejszych informacji stanowi skromny głos w dyskusji, ale może być przyczynkiem do zainteresowani się tematem przez nowe osoby.

wielkie-katastrofy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here