Największe dzieła Michała Anioła

0

Michelangelo Buonarrotti znany jest na całym świecie jako Michał Anioł. Ten artysta to jedna z najwybitniejszych postaci epoki Odrodzenia. Praktycznie każdy o nim słyszał. Był nie tylko malarzem, ale także rzeźbiarzem, poetą i architektem. Żył 89 lat, co w tamtych czasach należało do rzadkości. Jak widać, był człowiekiem niezwykle uzdolnionym posiadającym liczne talenty.

Już w wieku 12 lat związał się z pracownią artystyczną w Florencji. Był człowiekiem majętnym. To jednak nie wpłynęło w żadnym stopniu na jego ogromną pracowitość. Jednak gdyby zadać pytanie o jego największe i najwspanialsze dzieła, to znacząca większość osób miałaby z tym spory problem.

Zresztą, czy można w krótkim czasie wymienić i dokładnie omówić najsłynniejsze arcydzieła Michała Anioła? Z pewnością nie! Można jednak spróbować wymienić niektóre z nich dodając parę podstawowych informacji na ich temat. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wiele wczesnych dzieł artysty nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Z różnych źródeł historycznych można się dowiedzieć, że takie istniały i wzbudzały podziw np. 2, 5 metrowy posąg Herkulesa.

Niestety, obecnie można oglądać tylko część arcydzieł. Tylko te co przetrwały zostały poniżej omówione. Z pewnością wiele osób kojarzy słynne freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Ich autorem jest właśnie Michał Anioł. Na zlecenie papieża Klemensa VII stworzył Sąd Ostateczny. Papież wkrótce po złożeniu zamówienia zmarł, jednak jego następca zdecydował się kontynuować w tym zakresie dzieło swojego poprzednika. Dzięki temu można obecnie oglądać prawdziwe arcydzieło.

Prace nad tym dziełem zajęły artyście aż 7 lat. Nie każdy wie, że Michał Anioł był znawcą kabały oraz tradycji żydowskiej. Pewne jej elementy można odnaleźć na fresku np. znajdująca się pośrodku drabina jakubowa. Innym niezwykłym dziełem znanym na całym świecie jest słynna kopuła Bazyliki św. Piotra. Ten element zaprojektowany przez Michała Anioła ma średnicę 46 metrów. Jest bardzo charakterystyczna i wyróżnia całą budowlę.

To dzięki niej Bazylika św. Piotra jest rozpoznawana na całym świecie. We wnętrzu znajdują się freski wykonane przez Cavaliera d’Arpino. Ten bogaty w różne elementy fresk ukazuje Boga Ojca, zastępy Aniołów, Jezusa Chrystusa, św. Marię, Apostołów, świętych i papieży. Wielkim dziełem życia Michała Anioła jest także z pewnością kaplica Medyceuszy w kościele San Lorenzo we Florencji, której był pierwszym architektem. Jest to mauzoleum rodu Medyceuszy.

Jej budowa zajęła aż 14 lat. Znajdują się w niej rzeźby „Dnia i Nocy” Michała Anioła. Rezultat zapiera dech. Do najsłynniejszych rzeźb można zaliczyć Dawida i Pieta. Do dzisiejszego dnia zachwyca dbałość o każdy szczegół anatomii. Wynika to z doskonałej znajomości ludzkiego ciała wynikającej z wielogodzinnego studiowania zwłok ludzkich. Takie perfekcyjne podejście do rzeźbiarstwa sprawiło, iż Michał Anioł szybko został okrzyknięty mistrzem. Michał Anioł był osobą obdarzoną licznymi talentami, z których w pełni korzystał. Pracując we Włoszech miał szansę w pełni je rozwinąć, gdyż był otoczony możnymi mecenasami. Jego wkład w świat sztuki jest do dzisiejszego dnia bezcenny.

portal-malarski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here