Recycling przemysłowy – jak wykorzystać odpady produkcyjne

0

Słowo recycling coraz częściej pojawia się w mediach i społecznej dyskusji. Dotyczy ono nie tylko domowej segregacji śmieci, ale przede wszystkim niezanieczyszczającego środowiska przerobu odpadów produkcyjnych.

Brykietowanie – sposób na produkcyjne pozostałości

Każdy zakład wyspecjalizowany w produkcji konkretnych przedmiotów lub firma działająca na rynku materiałów drewnianych lub metalurgicznych prędzej czy później stanie przed zagadnieniem związanym z odpadami produkcyjnymi.
Odpady takie mogą zostać wykorzystane i sprzedane jako pełnowartościowy produkt. Dlatego przedsiębiorcy korzystają z metody zwanej brykietowaniem w celu zagospodarowania i przetworzenia odpadów produkcyjnych. Dla przedsiębiorcy proces ten oznacza same plusy – przestrzeń wolną od odpadów, recykling na miejscu i zagospodarowanie rynkowej niszy. Na czym dokładnie polega brykietowanie? Definicja mówi, że jest to formowanie luźnych, rozdrobionych materiałów w zbite bryły, którym przeważnie nadaje się kształt prostopadłościanu. Najczęściej w taki właśnie sposób brykietuje się pozostałości drewna z procesów przemysłowych. Do tego typu przerobu nadaje się właściwie każdy rodzaj drewna. W efekcie brykietowania drewna otrzymuje się brykiet z biomasy, który stanowi kaloryczne i wydajne paliwo do np. kotłowni z automatycznym podajnikiem paliwa lub domowych kominków. Popiół z brykietu może służyć jako nawóz.

Produkcja i pył – jak chronić miejsce pracy

Produkcja brykietu jest pylista, a co za tym idzie powietrze w przestrzeni tej produkcji ulega zanieczyszczeniu. Ma to ogromny wpływ na zdrowie, samopoczucie i jakość pracy osób zatrudnionych przy tego typu produkcji. Rozwiązaniem, które powinno być stosowane w zakładach pracy zagrożonych pyłem i kurzem, są filtry dające się montować modułowo lub indywidualnie. Obecnie technologia pozwala na dopasowywanie całych zespołów filtrów do powierzchni pomieszczeń. Największe filtry osiągają wydajność nawet 600.000 m3/h powietrza. Sprawdzają się w zakładach pracy takich jak np. drukarnie, zakłady obróbki drewna i metalu czy zakłady produkujące samochody. Filtry są wytrzymałe i bezpieczne. Istnieje możliwość łączenia filtrów z brykieciarkami. Ważne, aby filtr lub zespół filtrów stanowił trwały i bezpieczny produkt, który będzie działał bez zarzutu. Można wybierać z bogatej gamy filtrów, które pozwalają na zmontowanie modułowych typoszeregów dopasowanych do możliwości przestrzennych w danym przedsiębiorstwie.

Hoecker Polytechnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here