Oman Traktatowy, czyli Bahrajn, Katar i Emiraty Arabskie [ZDJĘCIA]

0

Zarówno Bahrajn, Katar jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie, to państwa bogate w złoża ropy naftowej, w których obowiązuje prawo szariatu – islamskie prawo religijne. W Bahrajnie normy te obowiązują również cudzoziemców (nawet, jeśli są innego wyznania lub też są ateistami), a kobiety przebywające tam muszą zasłaniać większość powierzchni ciała. Katar, a także Emiraty – gdzie cudzoziemcy stanowią przytłaczającą większość ludności, a obywatele kraju to blisko 10% społeczeństwa – pod tym względem wydają się być nieco bardziej liberalne.

Ambicje państw Zatoki Perskiej są ogromne, a szejkowie i emirowie prześcigają się w budowaniu najwyższych, największych i niezwykle kosztownych budowli. I choć czasem projekty te nie mają solidnego, ekonomicznego uzasadnienia, stają się świadectwem bogactwa lokalnych władców. Do pewnego stopnia więc widać silne zderzenie nowoczesnej architektury z tradycyjnymi formami życia tamtejszej ludności.

[nggallery id=64]

Królestwo Bahrajnu to kraj w większości nizinny, pokryty licznymi pustyniami i słonymi bagnami. Po arabsku „bahrani” to po prostu “dwa morza”, co może wskazywać na słodką wodę źródlaną i słoną morską, bądź też na północną i południową część Zatoki Perskiej.

W Bahrajnie  nie ma partii politycznych (podobnie, jak i innych omawianych państwach arabskich). Ich funkcję spełniają tak zwane stowarzyszenia polityczne, zaś władza ustawodawcza spoczywa w rękach emira, który od 2002 roku używa tytułu „król”. Prawo jest niezwykle konserwatywne, oparte na islamie. Kobiety muszą obowiązkowo okrywać większość powierzchni ciała, a wszelkie normy obowiązują z pełną surowością również przyjezdnych z krajów Zachodu. W kraju większość muzułmanów stanowią szyici, ale władzę w swoich rękach ma sunnicka mniejszość.

[nggallery id=63]

Zjednoczone Emiraty Arabskie tworzyły wraz z Bahrajnem i Katarem do 1971 roku tzw. Oman Traktatowy pod protektoratem Wielkiej Brytanii. Ich polityka zagraniczna, obrona czy układy między poszczególnymi lokalnymi władcami były w całości kierowane przez Koronę Brytyjską. Dopiero, gdy Londyn zdecydował się pokojowo opuścić te tereny, Oman Traktatowy uległ rozpadowi.

[nggallery id=61]

Obecnie Emiraty to kraj o nieco bardziej liberalnym prawie niż np. Arabia Saudyjska. Mimo to surowo karane są np. wszelkie stosunki pozamałżeńskie, a także kontakty homoseksualne – zarówno między mężczyznami, jak i kobietami. W większości emiratów grozi za nie kara śmierci; w Abu Zabi i Dubaju zaś wieloletnie pozbawienie wolności. Spożywanie alkoholu jest zabronione w większości miejsc, ale już na koncertach czy w klubach – jest dozwolone. Kobiety z krajów zachodnich nie muszą zakrywać całego ciała, a jedynie nosić mniejszy dekolt i dłuższe spódnice. Coraz częściej widuje się je jednak ubrane tak, jak w Europie czy USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here