Przyjazne stosunki G. H. W. Busha z W. Jaruzelskim

0

Zmarły niedawno w wieku 94 lat 41. prezydent Stanów Zjednoczonych miał przyjazne stosunki z prezydentem Wojciechem Jaruzelskim. W czasie swej pierwszej wizyty w Polsce 26-29 września 1987 r. już w pierwszym dniu pobytu w Polsce jako wiceprezydent USA złożył kurtuazyjną wizytę ówczesnemu Przewodniczącemu Rady Państwa W. Jaruzelskiemu. Jak głosił komunikat PAP „spotkanie przebiegało w rzeczowej konstruktywnej atmosferze”. Następnego dnia w Nieborowie obaj politycy odbyli trzygodzinną rozmowę.

Po wyborze G. H. W. Busha na prezydenta w 1988 r. w depeszy gratulacyjnej W. Jaruzelski wyraził przekonanie, że dzięki zaangażowaniu Busha stosunki polsko-amerykańskie będą rozwijać się „w duchu historycznej tradycji, łączących narody polski i amerykański”.

W czasie oficjalnej wizyty w Polsce, w lipcu 1989 r. prezydent Bush odbył kilkugodzinne rozmowy z przewodniczącym Rady Państwa W. Jaruzelskim. Rozmowy te prowadzone w cztery oczy odczytano jako poparcie dla kandydatury W. Jaruzelskiego na prezydenta Polski. Potwierdził to Bush w książce opublikowanej w 1998 r. pisząc: „Powiedziałem mu (W. Jaruzelskiemu – L.P.), że jego odmowa ubiegania się o wybór na prezydenta będzie prowadziła w sposób nieunikniony do destabilizacji i nalegałem, żeby rozważył swoją decyzję ponownie. Powstała sytuacja paradoksalna, prezydent USA usiłuje przekonać wyższego przywódcę komunistycznego, aby ubiegał się o urząd prezydenta swojego kraju. Ale sądziłem, że doświadczenie Jaruzelskiego stwarzało najlepsze warunki dla łagodnej transformacji systemu w Polsce.

Prezydent G. H. W. Bush zaprosił prezydenta W. Jaruzelskiego do złożenia oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Polski prezydent zaproszenie przyjął, ale 28 września 1990 r. przesłał prezydentowi USA list z informacją, że rezygnuje z wizyty w Stanach Zjednoczonych w związku ze skróceniem jego kadencji prezydenckiej. Wojciech Jaruzelski wystąpił z wnioskiem o skrócenie kadencji w związku z niewybrednymi atakami jego przeciwników politycznych, dążących do przyspieszenia wyborów zarówno prezydenckich jak i parlamentarnych.

Ambasador USA w Warszawie Thomas Simons, 28 września złożył wizytę W. Jaruzelskiemu i podziękował w imieniu prezydenta Busha za list. Przekazał także wyrazy pełnego zrozumienia dla decyzji odwołania oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych oraz złożył najlepsze życzenia. Powiedział, że prezydent Stanów Zjednoczonych z wielką przyjemnością wspomina obie wizyty w Polsce i uważa, że w przyszłości będzie miał okazję spotkania się z nim i odbycia interesującej rozmowy.

O wysokiej kulturze politycznej i osobistej George’a Busha świadczy również komunikat Białego Domu, w którym prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że decyzja Wojciecha Jaruzelskiego harmonizuje z wkładem prezydenta Jaruzelskiego w proces demokratycznych przemian w Polsce, od czasu historycznego porozumienia zawartego przy „okrągłym stole”. Prezydent Jaruzelski zasługuje na wielki szacunek za rolę jaką odegrał wraz z rządem premiera Mazowieckiego w działaniach na rzecz umocnienia gospodarki i umocnienia demokracji.

Prezydent USA żałował, że prezydent Jaruzelski nie będzie w stanie skorzystać z wystosowanego wcześniej zaproszenia do złożenia wizyty oficjalnej, ale chciałby przyjąć go w przyszłości jako prywatnego gościa.

W czasie swej piątej wizyty w Polsce w czerwcu 1997 r. były prezydent Bush spotkał się z gen. W. Jaruzelskim. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przesłał gen. Jaruzelskiemu list: „Drogi Generale Jaruzelski. Drogi Przyjacielu. Było mi bardzo miło spotkać się z Panem w Warszawie. Najpierw byłem zaniepokojony pańską operacją oka, ale kiedy powiedział mi Pan, że wszystko się dobrze rozwija, poczułem się w związku z tym dużo lepiej. Dalej Bush, zawiadamiając Jaruzelskiego o planowanym otwarciu Biblioteki Prezydenckiej pisze: Jeżeli miałby Pan jakieś osobiste dokumenty odnoszące się do wydarzeń w czasie mojej prezydentury i wiceprezydentury, albo do moich wizyt w Polsce, to byłbym Panu bardzo wdzięczny za przesłanie mi ich jako dokumentów historycznych, które umieściłbym w bibliotece.

Wreszcie Bush stwierdza: Gdy tylko biblioteka i szkoła zaczną działać skontaktuję się z Panem w sprawie ewentualnej Pańskiej wizyty w Teksasie. Chciałbym, żeby Pan spędził tu kilka dni na spotkaniach Pana i moich ze studentami i zwiedzeniu przynajmniej części Teksasu.

W czasie swojej ostatniej, szóstej wizyty w Polsce Bush ciepło serdecznie wspominał gen. W. Jaruzelskiego. „Wiem – mówił – że w Polsce jest postacią wciąż kontrowersyjną, ale jest to człowiek, który postawił interes kraju ponad wszystko”.

Poprzedni artykułDekoncentracja, repolonizacja (?) mediów…
Następny artykułProf. Tomasz Kaczmarek: Aktorstwo ma wiele wspólnego z polityką
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here