„Prezydentowa Karolina Kaczorowska” – I. Walentynowicz (recenzja książki)

0

„Cieszę się, że dzięki staraniom wydawnictwa Bellona trafiają do Państwa rąk wspomnienia z okresu dzieciństwa i młodości Pani Karoliny Kaczorowskiej” – napisała Anna Komorowska, małżonka obecnego Prezydenta RP. I rzeczywiście, życie Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźctwie, jest niełatwe, ale niezwykle ważne dla losów Polski i naznaczone ciągłą troską o ojczyznę.

Karolina, pochodząca z rodziny Mariampolskich i należąca do tzw. „straconego pokolenia Kolumbów”, urodziła się i wychowywała na Kresach. Niełatwy los sprawił, że została zesłana na Syberię. Następnie przemierzyła trudną drogę przez Buzułuk oraz Kirgizję do Persji. W Ugandzie Karolina Kaczorowska wstąpiła do polskiego harcerstwa, gdzie wychowana w duchu wierności ojczyźnie, pozostała taka na zawsze. To lata młodzieńcze ukształtowały z niej kobietę, która wspierała swojego męża Ryszarda Kaczorowskiego przez całe ich wspólne życie.

Tekst, napisany lekko, przystępnie i bardzo interesująco, zawiera w sobie wiele szczegółów i nieznanych dotąd anegdot z życia Kaczorowskiej. Ciekawe dialogi i wartka akcja powodują, że czytelnik czasem zapomina, iż czytana historia nie jest fikcyjną powieścią przygodową, a opisem prawdziwych wydarzeń. Liczne ilustracje, skany gazet i zdjęcia pomagają zaś wyobrazić sobie, jak wyglądali opisywani ludzie i odwiedzane miejsca.

Akcja książki kończy się w chwili, gdy bohaterka poznaje przyszłego Prezydenta RP: „(…) druhna Karolina postanowiła pomóc kolegom w pracy. W dobrym towarzystwie i przy wesołej rozmowie szybko mijał czas. Koleżanki oczywiście były zainteresowane, co sprowadza Karolinę do Londynu.
– Czy ktoś z was wie może, jak dojechać do North Polytechnic? – zapytała po uprzednim wyjaśnieniu, jakie ma sprawy w stolicy.
Wówczas odezwał się druh, który wcześniej minął Karolinę na korytarzu. (…)
– Druhno, (…) ja druhnie pokażę, gdzie to jest.
Następnego dnia (…) spotkali się i zgodnie z umową druh pojechał wraz z Karoliną na rozmowę kwalifikacyjną. Dziewczyna dostała się do college’u i od tego dnia zaczęli się często spotykać. Druhem, który okazał młodej druhnie Mariampolskiej zainteresowanie i wyciągnął do niej pomocną dłoń, był pochodzący z rodziny o szlacheckim rodowodzie komendant białostockiej chorągwi Szarych Szeregów, Ryszard Kaczorowski, przyszły prezydent Polski”.

Serdecznie polecam przeczytanie książki „Prezydentowa Karolina Kaczorowska” Iwony Walentynowicz, gdyż z pewnością dostarczy jednocześnie dużej dawki rozrywki oraz wiedzy historycznej.

Wydawca: Bellona
248 stron
oprawa twarda z obwolutą

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here