„Prezydenci USA w anegdocie: od Trumana do Obamy” (recenzja książki)

0

Longin Pastusiak PrezydenciProfesor Longin Pastusiak, jak mało kto, potrafi przedstawić historię w taki sposób, by nawet osobom z pozoru niechętnym do poznawania historii, chciało się ją zgłębiać. Liczne dowcipy, anegdoty z życia prezydentów, wpadki podczas pełnienia urzędu i nieudane wypowiedzi – wszystko to opisane w przystępny  i interesujący sposób.

Życie każdego z prezydentów USA w omawianym czasie jest opisane bardzo szczegółowo. Dowiadujemy się na przykład, że powszechnie znany i lubiany Ronald Reagan nie czytał zbytnio książek, nie znał historii, mylił nazwy państw i stolic, a swoją wiedzę opierał głównie na tym, co usłyszał w telewizji. Pisano o nim na przykład, że książki w swojej bibliotece dobiera według kryterium koloru okładek. Żartowano też: „w bibliotece osobistej Reagana wybuchł pożar. Obie książki spaliły się”.

Inni prezydenci również zaliczyli liczne wpadki: dla przykładu Bill Clinton przez godzinę blokował swym Air Force One cztery pasy startowe na lotnisku w Los Angeles, gdyż… w tym czasie w samolocie strzygł go fryzjer. Z kolei George W. Bush uznał, że Amerykanie utrzymują dobre stosunki z… „Grecjanami” i zapytał prezydenta Brazylii: „Czy wy także macie Murzynów?”

Najmniej wpadek miał Barack Obama, ale wiążą się z nim niestety mało przyjemne historie z polskimi akcentami. Jedną z nich była niezwykle rasistowska wypowiedź polskiego posła w stosunku do Baracka Obamy:

Piątego listopada 2008 roku z trybuny sejmowej skandaliczne oświadczenie wygłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski, który powiedział m.in. Prezydentem, głową największego na świecie mocarstwa został kumpel lewackiego terrorysty Williama Ayersa, polityk uważany  przez republikańską prawicę za czarnoskórego kryptokomunistę„. „Głosami swoich wyborców Obama, czarny mesjasz nowej lewicy, zgniótł kandydata Republikanów Johna McCaina. Już niedługo Ameryka zapłaci wysoką cenę za ten grymas demokracji. Jak powiedział mój klubowy kolega poseł Stanisław Pięta, Obama to nadchodząca katastrofa, to koniec cywilizacji białego człowieka (…) Niefortunne oświadczenie posła PiS zwróciło uwagę mediów i blogerów w Stanach Zjednoczonych.

Jak jednak widać z perspektywy czasu, rządy Obamy nie okazały się katastrofą dla USA. Nie widać też na horyzoncie końca cywilizacji białego człowieka. Widać jedynie wciąż panującą w polskim Sejmie ksenofobię i skrajną nietolerancję.

Powracając jednak do kwestii książki – serdecznie polecam kupienie jej nie tylko tym, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat USA, ale również wszystkim tym, którzy po prostu chcą sięgnąć po dobrą i niezwykle interesującą książkę.

Wydawca: Bellona
360 stron
oprawa miękka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here