Praca z palantami – Teresa West (recenzja)

0

Pozycja Praca z palantami: Toksuczni współpracowicy i co z nimi zrobić jest praktycznym i przydatnym przewodnikiem dla każdego, kto musi radzić sobie z trudnymi współpracownikami w swoim miejscu pracy. Autorka, Tessa West, jest psychologiem społecznym; przeprowadziła obszerne badania nad konfliktami interpersonalnymi i komunikacją.

West identyfikuje siedem typów palantów, którzy mogą utrudniać nam życie zawodowe, takich jak:

  • Pochlebcy-dręczyciele (ci, którzy chcą się wspiąć na szczyt za wszelką cenę)
  • Złodzieje zasług („wilki w owczej skórze”, z pozoru przyjacielscy, ale ukradną każdy dobry pomysł, a jeśli pomagają to tylko po to, by później przypisywać sobie zasługi)
  • Buldożery (przejmują proces grupowego podejmowania decyzji i nawet szefowie się ich boją lub są przez nich onieśmieleni. „Buldożery nie idą na kompromisy”).
  • Gapowicze (eksperci od „nicnierobienia i otrzymywania za to zasług”. Większość z nich jest życzliwa i powszechnie lubiana).
  • Mikromenedżerowie (lubią kontrolę i mikrozarządzanie)
  • Zaniedbujący szefowie (zaniedbują pracowników, zauważają, że sprawy wymykają się spod kontroli i „osaczają” pracowników nadmierną kontrolą)
  • Gaslighterzy (kreują alternatywną rzeczywistość, kłamią i oszukują).

Na pierwszy rzut oka można mieć wrażenie, że pewnych typów osobowości tu brakuje – chociażby tyranów z twarzą dyplomatów. Niemniej, rozumiem, że autorka chciała wyszczególnić główne jej zdaniem typy „palantów” i nie była w stanie opisać wszystkich „rodzajów” szefów czy współpracowników. Dla każdej z wytypowanych osobowości autorka podaje charakterystyczne cechy, motywy i sposoby działania, a także radzi, jak się z nimi komunikować, jak się przed nimi bronić i jak unikać eskalacji konfliktu.

Autorka opiera się na wielu przykładach z życia realnego, anegdotach i badaniach naukowych, aby pokazać, jak rozpoznać i rozwiązywać problemy z palantami w pracy. Czytając książkę sam przypominałem sobie osoby, z którymi się w życiu spotkałem, a które idealnie wpasowywały się w typ m.in. gaslightera, gapowicza czy buldożera.

Książka jest napisana w prostym i przystępnym języku, z humorem i ironią. Autorka nie ocenia ani nie demonizuje palantów, ale stara się zrozumieć ich zachowanie i pomóc czytelnikom znaleźć skuteczne strategie radzenia sobie z nimi. Książka zawiera również wiele ćwiczeń i testów samopoznawczych, które pomagają czytelnikom ocenić swoje własne umiejętności komunikacyjne i relacje z innymi ludźmi. Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy chcą poprawić atmosferę i efektywność w swoim miejscu pracy.

Podsumowując, “Praca z palantami” to cenna i interesująca lektura dla każdego, kto chce lepiej rozumieć ludzką naturę i poprawić swoje relacje zawodowe. Książka daje wiele praktycznych porad i wskazówek, jak radzić sobie z trudnymi osobowościami w pracy i jak nie dać się im zdominować lub zniechęcić. Książka jest dostępna w formacie papierowym, lub elektronicznym (również audiobook!). Polecam ją wszystkim, którzy szukają inspiracji i wsparcia w swojej karierze zawodowej.

Tytuł: Praca z palantami
Autor: Tessa West
Wydawnictwo Wielka Litera
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 312
Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
Model: 9788380328693

Poprzedni artykułPożegnanie prof. zw. dr hab. Mariana Leczyka
Następny artykułEstepona między morzem a atrakcjami
Dr Paweł Rogaliński jest politologiem, medioznawcą, filologiem oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). W 2021 roku obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie rozprawę doktorską pt. "Model polityka popularnego w komunikacji politycznej w państwach anglosaskich". Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj