# Pompa ciepła – czy warto? Opinie, koszty zakupu i ogrzewania

6

Coraz więcej słyszy się o zaletach ogrzewania domu pompą ciepła: niskich kosztach eksploatacji, łatwej obsłudze i pozytywnym wpływie na środowisko. Czy warto jednak zainwestować w to urządzenie grzewcze? Ile kosztuje? Jakie koszty ponoszą użytkownicy pomp ciepła? Kiedy inwestycja się zwróci? Sprawdzamy opłacalność oraz analizujemy wady i zalety tego rozwiązania.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Należy zacząć od tego, że na rynku znajdziemy kilka rodzajów pomp ciepła, które rozróżniamy głównie ze względu na to, skąd czerpią energię:

 • pompy ciepła gruntowe (poziome i pionowe), wykorzystujące energię zgromadzoną w gruncie;
 • pompy ciepła powietrzne, czerpiące energię z powietrza;
 • pompy ciepła wodne, czerpiące energię z wód powierzchniowych, podziemnych i morskich.

Pompy ciepła wodne są mało popularne, dlatego też skupimy na dwóch pierwszych wymienionych rodzajach. Pompa ciepła gruntowa wyróżnia się wysoką wydajnością i możliwością pracy nawet w ujemnej temperaturze na zewnątrz. Ponieważ istnieje konieczność wykonania odwiertów, inwestycja wymaga niemałych nakładów finansowych. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie pompa powietrzna, ale jej wydajność maleje wraz z obniżaniem się temperatury.

Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła gruntowej

Jak wspomnieliśmy wyżej, instalacja pompy gruntowej nie należy do najtańszych. Za urządzenie wraz z montażem zapłacimy od 30 tys. zł wzwyż. Należy doliczyć do tego jeszcze koszt realizacji dolnego źródła (kolektor poziomy lub pionowy), za który zapłacimy ok. 15 tys. zł. Aby zaoszczędzić, warto wybrać wykonawcę, który zarówno wykonuje odwierty, jak i montuje pompę lub współpracuje z firmą zajmującą się tego typu pracami.

Koszty zakupu i instalacji pompy ciepła powietrznej

W porównaniu do pompy gruntowej, powietrzna jest tańsza i mniej skomplikowana w instalacji. Jednakże ze względu na to, że temperatura powietrza zimą jest niższa niż gruntu, urządzenie działa  mniej efektywnie. W czasie większych mrozów konieczne będzie ogrzewanie domu dodatkowym źródłem ciepła (np. grzałką elektryczną, kotłem gazowym, olejowym lub na paliwo stałe). Koszt urządzenia waha się od 15 do nawet 35 tys. zł (droższe pompy mogą pracować nawet przy niższych temperaturach). Średni koszt całej inwestycji wynosi średnio 30 tys. zł (zakup urządzenia i instalacja).

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – którą lepiej wybrać?

Jeśli dopiero budujemy dom i dysponujemy odpowiednio dużą działką, lepszym wyborem okaże się pompa ciepła gruntowa. Urządzenie w całości ogrzeje budynek i będzie niezawodne w każdych warunkach. Z kolei pompa powietrzna lepiej się sprawdzi w przypadku modernizacji domu. Wspomoże system ogrzewania, obniżając koszty eksploatacyjne.

Wady i zalety pompy ciepła – podsumowanie

Do zalet pomp ciepła zaliczamy:

 • niskie koszty ogrzewania,
 • pozytywny wpływ na środowisko (pompa ciepła do pracy wykorzystuje źródła odnawialne i niewielką ilość prądu),
 • bezpieczeństwo użytkowania (nie występuje ryzyko wybuchu czy zaczadzenia),
 • w przypadku pompy powietrznej możliwość ustawienia w domu, np. pralni,
 • możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną i ogrzewaniem podłogowym,
 • poza paroma wyjątkami pompy ciepła nie wymagają zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę,
 • brak uzależnia od paliw (np. gaz, olej, pellet), których ceny wciąż rosną,
 • możliwość uzyskania dofinansowania, co znacznie obniży koszty inwestycji.

Pompa ciepła posiada również parę wad:

 • wysoki koszt inwestycji, która zwraca się dopiero po kilku lub kilkunastu latach,
 • uzależnienie od energii elektrycznej (w przypadku awarii lub wyłączenia prądu praca pompy ciepła nie jest możliwa),
 • instalacja pompy gruntowej wymaga sporo miejsca na działce,
 • pompy ciepła powietrzne mogą emitować uciążliwy hałas dla domowników.

Opinie użytkowników pomp ciepła

Na różnych forach budowlanych można się spotkać z pozytywnymi opiniami na temat pompy ciepła. Użytkownicy chwalą urządzenie przede wszystkim za energooszczędność i niewymagającą obsługę. W zależności od powierzchni domu realny koszt, jaki ponoszą miesięcznie (w okresie grzewczym) za całkowite zużycie prądu wynosi od ok. 230 do 500 zł.

Aby obniżyć koszty instalacji pompy ciepła, inwestorzy zalecają przejrzenie oferty wielu firm (wysyłając do nich prośbę o wycenę) oraz opinii na ich temat. Na forach dzielą się również swoimi pomysłami na obniżenie kosztów ogrzewania pompą ciepła, np. poprzez ustawienie różnych wartości temperatury w ciągu całego dnia, wyłączenie urządzenia podczas nieobecności lub korzystanie z drugiej taryfy prądu.

Sprawdź więcej opinii użytkowników pompy ciepła.

art. sp. – /do 31.12.2022/

6 KOMENTARZE

 1. Zdecydowanie więcej zalet niż wad (no, chyba tylko cena). Potrzeba jeszcze kilku lat żeby ludzie przekonali się do pomp. Potrzeba również wyższych dotacji i to nie tylko na pompy ale i fotowoltaikę, tak żeby dom był samowystarczalny. Warto na ten temat porozmawiać z fachowcami, producentami (polecam A-pic design), ludźmi którzy się na tym bardzo dobrze znaja.

  • Masz rację, obecnie większość osób myśli o pompach ciepła, że są tylko dla bogaczy bo ich koszt założenia jest nieco większy i nie wiedzą ile można dzięki nim zaoszczędzić. Przy dobrej izolacji domu koszty są mniejsze o 50% więc takie pompy zwracają się bardzo szybko i w dłuższym okresie czasu są bardziej opłacalne niż ogrzewanie gazowe

 2. Pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem ogrzewania domu, ale to ma sens tylko wtedy, gdy mamy dobrze ocieplony dom, tj. styropianem wysokiej jakości

 3. Styropian dobrej jakości to taki, który posiada certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej, i to warto zawsze sprawdzać, nie tylko w przypadku styropianów ale każdych materiałów budowlanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here