„(Nie) poszła za Niemca” – Prof. Piotr Roguski (recenzja książki)

0

Co prawda na łamach PD jest już moja rozmowa z autorem na temat jego najnowszej książki, ale ponieważ jest naprawdę dziełem niezwykłym, pozwalam sobie „dorzucić” jeszcze kilkanaście zdań o niej.

Od kiedy znam autora – zawsze zajmował się tym zagadnieniem; ono też legło u podstaw działającego przez kilka lat pod Jego przewodnictwem Międzywydziałowego Centrum Badań Niemcoznawczych Akademii Humanistycznej w Pułtusku, które – niestety – zostało w styczniu tego roku zlikwidowane (dokładnie takiego określenia użyto) zarządzeniem podpisanym przez Rektora Uczelni!

Prof. Roguski jest również autorem (obok wielu prac stricte naukowych) pięciu tomików poetyckich, m.in. „Obsiedli” (Pułtusk – Warszawa 2013), czy „Co mnie obchodzą Niemcy” (2009).

Opublikował też m.in. „Tułacz polski nad Renem. Literatura i sprawa polska w Niemczech w latach 1831-1845”, „Do przyjaciela wroga. Niemcy w poezji polskiej. Antologia” i „Cmentarz polski w Dreźnie”.

Jego najnowsza książka „(Nie) poszła za Niemca” – to opowieść historyczno-literacka o miłości, małżeństwach i trudnych sprawach polsko-niemieckich w ogóle.

Praca autora nad nią zainteresowała mnie na tyle, że od początku sprzyjałem badaniom tego zagadnienia, gdyż sam pochodzę z takiego związku – na szczęście udanego (choć niepozbawionego w trakcie jego trwania problemów).

Mój śp. pamięci ojciec (i ja też) miał z tego tytułu wiele trudności, ponieważ wybrał za żonę Niemkę, a moja śp. matka, bo wyszła za mąż za Polaka. Ale było, minęło.

Książka natomiast odpowiada m.in. na pytanie, dlaczego nasze panny, nie zawsze mówiły Niemcom przy zamążpójściu „tak”. Prof. Roguskiego interesowały powody tego, począwszy – od narodowości, znajomości języka, wyznania, a kończąc na pochodzeniu społecznym i wykształceniu, co stanowiło istotną przeszkodę na drodze do zawarcia związku małżeńskiego. Wciąż na decyzję „młodych” miały (na przestrzeni wieków) i nadal mają też opinie rodziny, środowiska oraz różne uprzedzenia powszechnie zwane stereotypami.

Dotyczyło to małżeństw zawieranych zwłaszcza od drugiej poł. XIX wieku na terenach zamieszkałych przez obie grupy narodowościowe (polską i niemiecką), tj. w dawnym Wielkim Księstwie Poznańskim oraz na Górnym Śląsku. I jeszcze do dziś dzieje się tak, m.in. na pograniczu w Szczecińskiem.

Szczególnie na tych terenach – na co wskazują zarówno autorzy polscy, jak i niemieccy – obie społeczności nigdy nie witały mieszanych mariaży z zadowoleniem!

Niemieccy autorzy popularnych powieści opisują np. w swoich utworach na potencjalne „zagrożenie” ze strony polskich dziewcząt dla własnej rasy, narodowości i kultury, które według nich – były synonimem polskiej zaborczości narodowej i polskiego katolicyzmu.

Literatura polska rewanżuje się podobnym podejściem, wystarczy wymienić powieść Marii Rodziewiczówny „Między ustami a brzegiem pucharu”.

Najgorszy pod tym względem był okres II wojny światowej i czas okupacji. Był to najczarniejszy rozdział w stosunkach polsko-niemieckich w ogóle. Autor przypomina słynne „Rassengesetze”, które nie tylko zabraniały zawierania małżeństw mieszanych (uznawanych jako „pohańbienie rasy”), ale zakazywały także intymnych kontaktów między Polakami a Niemcami. Podaje też przykład, jak w powieści „Najeźdźcy” Jan Dobraczyński analizuje m.in. wątek miłości niemieckiego lotnika do Polki i pyta, czy ta miłość ma jakiekolwiek szanse na powodzenie? Przecież on jest najeźdźcą, nosi znienawidzony mundur i przyczynił się do śmierci narzeczonego dziewczyny…

Autora intryguje też odpowiedź na pytanie, jak dziś rozwiązywać sporne problemy dotyczące przyszłości dzieci z małżeństw mieszanych, które się np. rozpadają. Kim mają być ich dzieci? Zauważa na tym tle wyraźnie widoczny obecnie powrót do haseł nacjonalistycznych i do ksenofobicznych postaw…

Reasumując, książka jest ważnym w tej sprawie głosem, kiedy Niemcy są dziś jednym z najważniejszych naszych partnerów w stosunkach handlowych. Przez co i kontakty z nimi są i będą na porządku dziennym; czasami wręcz niezbędne. Coraz częstsze zawieranie mieszanych małżeństw stanie się po prostu faktem.

Książka została bardzo dobrze napisana i zredagowana, zawiera liczne ilustracje. Jest ważnym głosem i protestem przeciwko prawu, które nie pozwala ludziom swobodnie łączyć się w związki wynikające przede wszystkim z miłości, a nie interesów.

Jest w ogóle krytyką wąsko rozumianej narodowości. To interesująca zbeletryzowana opowieść naukowa! Gratuluję jej autorowi.

Piotr Roguski: „(Nie) poszła za Niemca. Opowieść historyczno-literacka”, Wyd. Śląsk, Katowice 2018, br., s. 492.

***

Przeczytaj też: Mity i realia małżeństw polsko-niemieckich

Poprzedni artykułPremier League: Konfrontacja trenerów w Manchesterze…
Następny artykułLiga Mistrzów 1/4 finału: Real kontra Juventus
Karol Czejarek
Karol Czejarek, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa; magister filologii germańskiej, tłumacz przysięgły z języka niemieckiego; członek Związku Literatów Polskich; profesor nadzwyczajny b. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora, wieloletni adiunkt - kierownik po. Zakładu Kulturoznawstwa Stosowanego w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego; nauczyciel mianowany j. niemieckiego w szkołach średnich; przedstawiciel stowarzyszenia „ost-west-forum Gut Goedelitz” w Warszawie. Inicjator i redaktor (wspólnie m.in. z Tomaszem Pszczółkowskim), Biografii polsko-niemieckich pt. „Historia pamięcią pisana”, „Polska między Niemcami a Rosją” oraz Redaktor „Dzieł zebranych Hansa Hellmuta Kirsta”. Autor książek: „Nazizm, wojna i III Rzesza w powieściach Hansa Hellmuta Kirsta”, monografii o Annie Seghers, antologii niemieckich pisarzy wojennych pt. „Sonata wiosenna”, gramatyki niemieckiej „Dla ciebie” (wspólnie z Joanną Słocińską), oraz spolszczenia (z synem Hubertem) „Collins German Grammar” i „Collins Verb Tables” (przy współudziale Ewy Piotrkiewicz-Karmowskiej). Współautor publikacji „Polen – Land und Leute” oraz albumów „Polska” i „Szczecin”. Członek Komitetu Naukowego Międzynarodowej Konferencji nt. „Praw człowieka” w Sejmie RP Przełożył z j. niemieckiego m.in. Georga Heyma, Guentera Kunerta, Hansa Hellmuta Kirsta, Hansa Walldorfa, Christy Grasmeyer, Heinera Muellera. Wykładał m.in. Historię literatury niemieckiej, Metody nauczania j. obcych, Problematyka UE i Globalizacji oraz prowadził ćwiczenia m.in. ze sztuki tłumaczenia i znajomości praktycznej j. niemieckiego. Również (na UW, jak i AH w Pułtusku) – seminarium magisterskie. Autor licznych artykułów i recenzji; aktualnie zastępca red. nacz. Przeglądu Dziennikarskiego. Przed rokiem 1990 – m.in. kierownik księgarni, sekretarz Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, dyr. Wydziału Kultury PWRN w Szczecinie; dyrektor Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury, dyr. Departamentu plastyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki, dyr. Wydziału Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Dyr. dep. Książki MKiS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here