Są nim 2 książki:
album „W Pałacu literacko. Retrospekcja” wydany z okazji 70-lecia PAŁACU MŁODZIEŻY w Szczecinie oraz 70-lecia Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz
książka Autorki „Helena Wolf i jej muzyka”.
W albumie zamieszczono 70 wieczorów literackich, jakie odbyły się w ostatniej dekadzie. Dowiedziałem się od p. Róży Czerniawskiej-Karcz, poetki, byłej prezeski ZLP, animatorki życia kulturalnego i organizatorki wieczorów w Pałacu, że w tym roku odbędzie się jeszcze pięć wieczorów, lecz ze względu na pandemię – w formie online, bez udziału publiczności.
Z panią Różą odbyło się pięć wieczorów (s. 11, 31, 39, 51, 54) oraz jeden wspólny z Rafałem Podrazą (s.55). W każdy z nich poetka wprowadziła odwiedzających w magiczny świat słów, poezji bardzo lirycznej i bardzo osobistej.
15 maja 2014 roku na taki WIECZÓR została też zaproszona (s. 32) p. Maria Jaremek, na którym promowała swoją – jak mówi – skromną, małą publikację „Helena Wolf i jej muzyka”, o której b. piękną recenzję napisała w „Kurierze Szczecińskim” pt. ”Wspomnienia ze sceny” p. Monika Gapińska (w numerze 8 z 14 stycznia 2014 r.).
Obecnie p. Jaremek pracuje nad obszerniejszą monografią o tym WIELKIM artystycznym małżeństwie, czyli o primadonnie Helenie i jej mężu ( skrzypku ) Romanie Wolfach. Będzie dużo o dokonaniach tego muzyka (zmarł w 2017 roku), jako koncertmistrza szczecińskiej Opery i Operetki i grającego w orkiestrze Państwowej Filharmonii Szczecińskiej. Szczerze polecam książkę o Helenie Wolf, która była primadonną polskich operetek, śpiewaczką i pedagogiem w latach 1952-1981! Warszawianka z urodzenia, SZCZECINIANKA z wyboru.
A wracając do albumu; przeglądając go, trafią Państwo na znane postaci, m.in.
emerytowanego kpt. ż. w. Józefa Gawłowicza (s. 50), który promował publikację o sobie, czyli o morskim kurierze Giedroycia;
dziennikarkę Elżbietę Bruską (s. 56) – o życiu Elizabeth von Arnim …;
Marcina Szczygielskiego (s. 69) – m.in. o „Filipinkach”.
Do niezwykłych i wzruszających wieczorów trzeba też zaliczyć spotkania z biografką Mariolą Pryzwan.
Wieczór poświęcony Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej sprawił, że ożyły we mnie nostalgiczne wspomnienia sprzed 25 lat. Otóż 6 lipca 1995 roku w Warszawie byłem zaproszony na promocję tomiku „Zapomniane pocałunki” na 50. rocznicę śmierci Poetki – wydanego przez Sp. Anagram w opracowaniu Magdaleny Koperskiej.
Bohaterem pięciu innych spotkań w wydanym albumie był m.in. Rafał Podraza (s. 7, 24, 42, 48, 67) – dziennikarz, poeta, twórca piosenek, animator kultury, autor, biograf rodziny Kossaków.
Wśród organizatorów wieczorów literackich ujęci są (na końcu albumu) także dyrektorzy oraz redaktorzy naczelni Miesięcznika Pedagogicznego „Dialogi”.
Pani Maria Jaremek wspomina, co chętnie w tej „skromnej recenzji” upublicznię, że miała ogromną przyjemność współpracować swego czasu z red. naczelną, a wcześniej dziennikarką „Głosu Szczecińskiego – Anetą Klonowską. Przez siedem lat (2004-2011) na jej zamówienie niemal regularnie mogła publikować swoje teksty.
Od 2013 roku funkcję naczelnej sprawuje jej dotychczasowa zastępczyni – p. Ewa Karasińska, z którą wiele czasu „przegadały” w redakcji o książkach i literaturze.
Na koniec o jeszcze jednej obietnicy p. Marii Jaremek, że opracuje w przyszłym roku tomik niepublikowanych wierszy Henryka Różańskiego pt. „OTO JA. Słowa i obrazy” z posłowiem prof. Jerzego Madejskiego. To będzie ukłon w stronę zaprzyjaźnionej emerytowanej bibliotekarki, malarki z zamiłowania, wdowy po malarzu, który zmarł w 2006 roku. Miała ona jedno marzenie, żeby ktoś opracował kiedyś i wydał te wiersze, które przeleżały w szufladzie wiele lat. Miał się tym zająć ktoś z Książnicy Pomorskiej, której Zofia podarowała duży obraz męża, ale wyszło na to, że w końcu Ją (Marię Jaremek) o to poproszono.
Pani Mario Szanowna, razem z żoną życzymy Pani spełnienia tej obietnicy, ale przede wszystkim nieustającego zdrowia, pogody ducha i dalszych OWOCNYCH podróży po meandrach słowa (jednocześnie dziękując za przysłane nam publikacje).
„W Pałacu literacko. Retrospekcja”; liczne ilustracje s.82, Wyd. „hogben”, Szczecin 2020
Maria Jaremek, Helena Wolf i jej muzyka, Wyd. „ANAGRAM”, s. 147, Warszawa 2013
P.S. Maria Jaremek – dyplomowana nauczycielka i bibliotekarka, wcześniej księgarka; autorka wystaw fotograficznych i licznych tekstów literackich; inicjatorka Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pod patronatem Heleny Raszki, członkini m.in. Dyskusyjnego Klubu Książki przy Książnicy Pomorskiej.
Szanowny Panie Karolu, przepraszam, pozwolę sobie na małe sprostowanie.
Otóż tomik poezji Henryka Różańskiego pt. „OTO JA. Słowa i obrazy” w moim opracowaniu i wstępem oraz posłowiem prof. Jerzego Madejskiego ukazał się nakładem Książnicy Pomorskiej w 2015 roku. Dodam jeszcze, że w „Kurierze Szczecińskim” nr 97 z 21 maja także 2015 roku, na całej 16 stronie Artur D. Liskowacki zamieścił wspaniałą recenzję o tej publikacji.
W nowym 2021 roku życzę Panu i wszystkim autorom piszącym do PD, a także czytelnikom nieustającego zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Maria Jaremek