Ciekawostki o książkach

0

Każdemu molowi książkowemu wydaje się, że wie bardzo dużo o książkach z racji tego, jak wiele ich w swoim życiu przeczytał. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją pewne ciekawostki o książkach, które warto poznać.

Historia książek

W historii wiele różnych materiałów wykorzystano do książek, takich jak np. kora buku i bambus. W Mezopotamii tablice klinowe zostały wykonane z gliny i w niewielkim stopniu przypominały dzisiejsze książki. Wraz z rozwojem książek rozwinęła się również komunikacja masowa. Komunikacja masowa to dzielenie się pomysłami na dużą skalę. Dzisiaj zarówno książki, jak i komunikacja masowa mogą być drukowane lub udostępniane online.

Prototypy książek : Zwoje i Kodeks

W starożytnym Egipcie jednym z pierwszych formatów książek był zwój, czyli zwinięty manuskrypt papirusu. Minusem było jednak to, że papirus łatwo pęka i tylko fragmenty tych zwojów pozostał nienaruszone do dzisiejszych czasów.

Rzymianie stworzyli kodeks, który był związany i otwierany jak książka ze stronami. Strony powstały z pergaminu, który jest rodzajem skóry zwierzęcej. Rzymianie dodali nawet spis treści i indeksów. Ponieważ kodeks był zwarty i łatwy do przenoszenia, pierwsi chrześcijanie używali tego formatu, aby nieść Ewangelie do odległych krajów.

Książki drukowane

Chińczycy mieli wiele znanych wynalazków, w tym papier i proch strzelniczy. W 868 r. Stworzyli także pierwszą prawdziwie drukowaną książkę zatytułowaną Diamentowa Sutra.

Chiny miały również pierwszą ruchomą czcionkę. Maszyna wykorzystywała formy pojedynczych liter i znaków, które można było ułożyć w słowa na ramce, a następnie przycisnąć do materiału, aby utworzyć stronę tekstu. Formy można ponownie wykorzystać, oszczędzając czas i wysiłek. Chińczycy używali gliny w formach, które jednak mogły pękać. Koreańczycy natomiast używali brązu, który był bardziej wytrzymały.

Chociaż ruchoma czcionka Korei odnosiła sukcesy, dopiero wynalezienie druku przez Gutenberga w 1450 roku rozpoczęło produkcję książek na znacznie większą skalę. Gutenberg wykorzystał swoje umiejętności w zakresie obróbki metalu do zaprojektowania stabilnej i metodycznej prasy, wykorzystującej ruchomą czcionkę i druk na pergaminie. Biblia Gutenberga była pierwszą książką, która została wyprodukowana masowo i nie została skopiowana ręcznie, zwiększając zarówno jej dostępność, jak i dokładność.

Wraz z wynalezieniem prasy drukarskiej zaczęła kwitnąć umiejętność czytania i pisania, a ludzie, dzięki książkom stali się prawdziwymi podróżnikami w fotelach.

Ciekawostki o książkach

Ciekawostek o książkach jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy wybrać tylko kilka tych, które z różnych powodów się wyróżniają i mogą zaskakiwać.

  • 3 najwięcej razy przeczytane książki w historii to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze.
  • Rekordzistą w ilości napisanych książek jest Polak- Józef Ignacy Kraszewski napisał ponad 600 powieści
  • Pomimo rozwoju i coraz większego dostępu do edukacji, wciąż 1 na 5 dorosłych nie potrafi czytać
  • Tylko 2% z wydawanych rocznie książek (około 1,2 miliona) sprzedaje się w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.
  • Ponad 60% zakupów książek dokonywana jest przez kobiety
  • Za najdrożej kupioną książkę uznaje się „Kodeks Leicester” Leonardo da Vinci, który w 1994 roku zakupił Bill Gates za około 30,8 miliona dolarów

Po więcej interesujących faktów, historii, ciekawostek oraz recenzji książek możesz się udać na stronę https://skupszop.pl/blog.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here