Akcenty w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

2
735

Pomimo wielu podobieństw, między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi istnieje jedna zasadnicza i historycznie uwarunkowana różnica, która wbija klin między postrzeganiem akcentów języka angielskiego w tych dwóch krajach. Polega ona na głęboko zakorzenionej stratyfikacji społeczeństwa na Wyspach, która nie znajduje powszechnego zrozumienia za oceanem[1]. Pełna gama tytułów szlacheckich i królewskich nie daje zapomnieć brytyjskiemu społeczeństwu o dzielących ich różnicach. Wyraźnie zaznaczone podziały wskazują grupy lepsze i gorsze, co z kolei przyczynia się do ich antagonizowania. W następstwie, zaistniała sytuacja wpływa na ścieranie się akcentów ściśle utożsamianych z danymi klasami społecznymi. Nie bez przyczyny politycy na Wyspach przykładają o wiele większą uwagę do swojej wymowy niż ich koledzy zza oceanu. Urażenie elektoratu swoją nazbyt „arystokratyczną” wymową byłoby bowiem ostatnią pożądaną rzeczą podczas kampanii wyborczej. Więcej na ten temat w e-książce „British Accents: Cockney, RP, Estuary English” http://www.przegladdziennikarski.pl/jezyki-obce/english/e-book-british-accents-cockney-rp-estuary-english/



[1]Mimo że niewolnictwo na Wyspach zniesiono już w 1807 roku, a w USA dopiero w 1865 roku, pod względem tradycyjnej stratyfikacji społeczeństwa zdecydowanie przoduje pierwsze z tych państw.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTandeta perswazyjna i nieprzetłumaczalność
Następny artykułZamek Drakuli nocą…
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here