Zdjęcia na blogu – problem z tłem

0

Wielu z nas prowadzi blogi, czy to o modzie, zdrowej żywności, potrawach kulinarnych czy kosmetykach, które regularnie testuje. Często jednak pojawia się problem zdjęć, które albo pobieramy z banków zdjęć albo wykonujemy samodzielnie. Jeśli nasz blog opisuje własnoręcznie przygotowywane dania czy kosmetyki, zdjęcia wykonujemy zazwyczaj naszym aparatem. Jeśli zdarza się wam, że często borykacie się z problemem tła, które wygląda dziwnie lub nie wiecie, jakie dobrać tło, aby podkreślić główny temat zdjęcia, możecie śmiało czytać dalej.

Aby mieć ładne tło na zdjęciach nie trzeba ani wydawać pieniędzy na nowy aparat ani na profesjonalne tła fotograficzne, można zamiast tego rozejrzeć się w domu i znaleźć kilka rzeczy, które nadadzą się idealnie do tego celu.

Jednolite tło
Jednolite tła na zdjęciach należą do najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Obiekt, który jest fotografowany na jasnym tle, wydaje się bardziej wyrazisty, nic nie odbiera mu głównej uwagi obserwatora. Jednolite tło nadaje się praktycznie do wszystkich przedmiotów, ponieważ nie przyciąga jednoznacznych skojarzeń, a nadaje atmosfery minimalizmu i profesjonalizmu. Aby stworzyć jednolite tło, wystarczy użyć do tego większego arkuszu papieru, który ułożymy na powierzchni poziomej, wyginając go bez widocznego zaginania w pion, tworząc coś na podobieństwo rulonu.

jednolite tlo

Drewniane tło
Tło z drewna nadaje bardziej naturalnego klimatu, przyciąga uwagę i podobnie jak jednolite tło, nadaje się do fotografowania wielu przedmiotów. Oczywiście warto zwrócić uwagę na kolor i fakturę przedmiotu, aby nie zlał się z powierzchnią drewna. Drewno znajdziemy w wielu miejscach naszego domu – czy to na podłodze, na stole, czy na biurku. Możemy do zdjęć użyć deski do krojenia, starego pudełka z drewna czy kawałka deski przyniesionej ze sklepu – wszystko zależy od naszej inwencji i konceptu.

drewniane tlo

Papierowe tło
Papierowe tła trzeba dopasowywać do danych przedmiotów. Przykładowo ciastka będą dobrze wyglądały na tle papieru do pieczenia, a kanapki na tle papieru śniadaniowego. Papiery kolorowe przydadzą się jako tło pod ręcznie wykonywane drobiazgi. Podczas zakupu papieru, warto przyjrzeć się jego wzorowi i zastanowić się z czym się nam kojarzy – przykładowo przy fotografowaniu świątecznego ciasta zawsze możemy użyć papieru z motywem świątecznym, który wzmocni w ten sposób odbiór zdjęcia.

papierowe tlo

Serwetki, ścierki, podkładki
Do fotografowania potraw można użyć serwet, podkładek czy innych kawałków materiału znalezionych w kuchni, które będą kojarzyły się z daną potrawą i przywodziły na myśl tradycyjne, własnoręcznie robione danie. Dodatkowo możemy poprzez użycie różnych kolorów i faktur wzmocnić odbiór naszego dania – jeśli ugotowaliśmy danie udekorowane zielonymi listkami bazylii, dobrym pomysłem jest postawienie talerza z potrawą na zielonej podkładce lub zielonym obrusie.

podkladki, serwetki

Podsumowując
Dobieranie tła do zdjęć nie jest trudną sprawą, jednak niewiele osób zwraca tak naprawdę uwagę na to, jak wygląda ich tło na zdjęciach. Dzięki pomysłowości i próbowaniu coraz nowszych ujęć i teł, możemy stworzyć naprawdę wspaniały klimat zdjęcia, które zdobędzie jeszcze więcej polubień i komentarzy we wpisie. Serwety, podkładki czy kolorowe papiery to tylko niektóre z propozycji, które przydadzą się podczas wykonywania zdjęć. Jesteśmy ciekawi, czy macie swoje pomysły na ciekawe tła? Jeśli tak, podzielcie się z nimi w komentarzach, chętnie dowiemy się, jakie tła lubicie stosować w swoich fotografiach. Artykuł powstał przy współpracy z fotolabem cyfrowym Foto4U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here