Czasopismo Ad-Res: "Łódzka blogosfera"

0

Ad-ResZapraszam do przeczytania artykułu, który ukazał się w czasopiśmie Ad-Res. Tekst dotyczy łódzkiej blogosfery i jej rozwoju, w tym strony „Przegląd Dziennikarski”, która na początku swojego istnienia była właśnie blogiem.

Łódź to idealne miejsce do rozwoju blogów. Twórcy małych, prywatnych e-witryn świetnie odnajdują się w tym nieco zaniedbanym, postindustrialnym mieście akademickim. Wiedzą oni bowiem, że w tym nieszablonowym mieście główny nacisk kładzie się na sztukę nowoczesną oraz wszelką aktywność artystyczną i literacką, wychodzącą poza ramy szeroko pojętej klasyki i nudy.

Łódź, jako zagłębie blogowe, ma w swojej ofercie tak gigantów dziedziny, jak i blogi małe i nieznane. Wśród nich są liczne strony o architekturze, plotkach, lokalnych wydarzeniach, kuchni, stylu życia, a nawet te opisujące kwestie światowe i skupiające pod swoimi skrzydłami wielu dziennikarzy obywatelskich. Wybierzmy z nich jednak te najbardziej wyjątkowe i wyróżniające się, zasługujące na miano blogowych pereł miasta.

Łódź w obiektywie

Zaczynając od przeglądu blogów, których tematyka koncentruje się na rozwoju naszej metropolii, warto wymienić chociażby „Łódź – tak właśnie ją widzę” (www.galeriamiastalodzi.blox.pl) autora, który niestety chce zachować anonimowość. Regularnie i często publikowane na stronie zdjęcia łódzkiej aglomeracji wraz z krótkimi opisami lub wierszami, tworzą wyjątkowy klimat, który wręcz wciąga czytelnika. Nie da się bowiem ukryć, że anonimowy fotograf ma talent do robienia zdjęć. Kolejnym interesującym fotoblogiem jest „Baedeker Łódzki” (www.baedekerlodz.blogspot.com). Na stronie znajduje się wiele ciekawostek dotyczących miasta, informacje o wydarzeniach kulturalnych, szczegółowe analizy remontów kolejnych kamienic i pałacyków, a nawet archiwalne zdjęcia prezentujące Łódź sprzed wielu lat.

Tematy offowe

Stosunkowo unikalną i undergroundową tematyką może się pochwalić blog o nazwie „Łódź po azjatycku” (www.lodzpoazjatycku.pl). Jej twórca, Patryk Szulc, odwiedza i ocenia wszelkiej maści bary azjatyckie, a przy tym, jak sam podkreśla, „zwraca uwagę na wystrój, ceny, jakość obsługi i przede wszystkim na serwowane dania — ich smak, ilość, składniki”. I choć jest jeszcze studentem, ma już na swoim koncie przygodę z „Gazetą Wyborczą”, do której pisywał na tematy zgoła inne – m.in. o siatkówce i sprawach kryminalnych.

„Amarantowe Okulary” (www.amarantoweokulary.blogspot.com) to blog o tematyce przeznaczonej dla nastolatek. Znajdziemy tam m.in. mieszankę wpisów o życiu dorastającej dziewczyny, trochę porad dotyczących kosmetyków, przepisy na proste kuchenne słodkości, czy młodzieżowy lifestyle. Męskim odpowiednikiem „Amarantowych Okularów” jest z pewnością blog „Powiedziałem” (www.powiedzialem.pl). Dość oszczędna graficznie strona skupia się na stylu życia, kuchni, muzyce i relacjach damsko-męskich. Ciekawostką może być fakt, że bloger prowadzi swój własny sklepik, gdzie sprzedaje m.in. koszulki, bluzy, kubki, przypinki, a nawet… majtki i stringi.

Blogowi giganci

Na deser zaś jedna z najbardziej utytułowanych stron w Łódzkiem i portal blogowy – „Przegląd Dziennikarski Pawła Rogalińskiego” (www.przegladdziennikarski.pl). Do niedawna był to jeszcze jednoosobowy blog, ale dziś jest to już obszerna strona publicystyczna, zamieszczająca na swoich łamach wartościowe artykuły i eseje o różnorodnej tematyce. Na półce redaktora naczelnego stoją statuetki Najlepszego Blogu Roku 2010 oraz 2011, Najlepszej Strony Prywatnej 2011, Blogera 2008 Roku w kategorii „Życie”, czy też Dziennikarza Obywatelskiego 2009 Roku. Na tym jednak Paweł Rogaliński się nie zatrzymał i podbił również serca obcokrajowców. Tym samym otrzymał tak prestiżowe nagrody, jak Nagrodę Dziennikarską Unii Europejskiej 2008, Nagrodę Grupy EPL w Parlamencie Europejskim czy też reprezentował Polskę w finale konkursu na Młodego Europejczyka Roku.

„Przegląd Dziennikarski” nie pozostał długo jednoosobowym medium, a jego właściciel zaprosił do grona redaktorów serwisu śmietankę blogerów z całej Polski. Są wśród nich m.in. Justyna Borowiecka, znana z blogu „Uśmiech Sportu i Muzyki”, uhonorowana II miejscem w konkursie na Dziennikarza Obywatelskiego 2013 roku, Mariusz Miszczuk, twórca blogu „Nonkonformista13” oraz finalista w konkursie Blog Roku 2011, czy też Grzegorz Przeszło, który otrzymał w tym roku Literary Excellence Award od amerykańskiej organizacji John Paul II Polish American Poets Academy. Na stronie publikują też inne, nietuzinkowe osobistości: byli posłowie, prezesi fundacji i stowarzyszeń, eksperci a także zawodowi dziennikarze.

Zgodnie z opublikowaną informacją, „Przegląd” jest określany jako: „nowoczesne czasopismo internetowe (…) witryna czytana głównie przez osoby związane ze światem biznesu, nauki i polityki. „Przegląd Dziennikarski” to portal częstokroć dający nowe spojrzenie na ważne wydarzenia oraz skupiający się przede wszystkim na wartościowych i unikalnych tematach. Serwis może się pochwalić łącznie ok. 260 000 fanów na portalach NK.pl i Facebook”.

Jak grzyby po deszczu

To zaledwie namiastka wszystkich stron, którymi może pochwalić się Łódź. Ciężko wymienić bowiem wszystkie blogi łodzian, gdyż jest ich nieprzebranie wiele. Czasem są one jeszcze zbyt małe, by się przebiły wśród tłumu innych, wielkich tytułów w blogosferze. Inne z kolei to strony zapomniane, które ostatni swój wpis gościły wiele miesięcy temu. Wiele jest jednak i takich, które są wartościowe, a ich autorzy to „wschodzące gwiazdy” łódzkiej blogosfery. I oby tych ostatnich było jak najwięcej…

Autor: Ad-Res

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here