Zapłodnienie in vitro

0

Głośno ostatnio zrobiło się o zapłodnieniu in vitro ze względu na polityków, którzy często poruszali ten temat w związku z ustawą, która została podpisana przez prezydenta. Nie będziemy się jednak zajmować ani aspektami politycznymi, ani tym bardziej związanymi z religią czy podejściem ludzi do tej metody. Celem tego artykułu jest jedynie wytłumaczenie czym w ogóle jest zapłodnienie in vitro, na czym polega ta technika, jakie ma przesłanki medyczne i kiedy jest stosowana – ocenę słuszności stosowania tego typu zapłodnienie pozostawiamy czytelnikowi i jego indywidualnemu podejściu do tematu.

Samo sformułowanie in vitro jest wzięte z łaciny, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza to „w szkle” i jest stosowane przy przeprowadzaniu bardzo wielu procesów biologicznych, nie tylko związanych z zapłodnieniem u ludzi. Najczęściej termin ten stosuje się, gdy opisujemy badanie, które przeprowadzamy w warunkach laboratoryjnych, np. w probówce, czyli w tym tytułowym szkle, a które w przyrodzie zachodzi w sposób naturalny wśród organizmów żywych. Głównie dotyczy to odtwarzania reakcji zachodzących w komórkach, czyli najczęściej syntezy złożonych związków organicznych lub po prostu pracy na wyizolowanych komórkach z organizmu macierzystego. Nie będziemy się jednak zajmować wszelkimi możliwymi badaniami i procesami, przy których stosuje się metodę in vitro, a ograniczymy się jedynie do wyjaśnienia, jak ta metoda działa w przypadku zapłodnienia u ludzi.

Sprawa jest dosyć prosta – zgodnie z powyższym wyjaśnieniem chodzi o to, by w przysłowiowej próbówce doprowadzić do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czyli przeprowadzić proces w warunkach laboratoryjnych, który normalnie w sposób naturalny odbywa się w ciele kobiety. To co jednak w teorii jest proste, w rzeczywistości stanowi nie małą trudność.

Przede wszystkim należy doprowadzić do owulacji, by komórka jajowa powstała. Stosuje się do tego hormony, za pomocą których możemy sterować procesem owulacji. Jest to pierwszy etap całego procesu. Następnie należy pobrać z ciała kobiety dojrzałe komórki jajowe (etap numer dwa), które łączymy z plemnikami rozpoczynając trzeci etap, można powiedzieć że kluczowy, ponieważ doprowadzamy tym samym do zapłodnienia. Po procesie zapłonienia otrzymany w warunkach laboratoryjnych zarodek musimy ponownie umieścić w organizmie kobiety, a dokładniej w macicy, by mógł się zagnieździć, co jest czwartym i ostatnim etapem – jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie dochodzi do ciąży, która we wszystkich kolejnych fazach nie różni się niczym od tej powstałej przez tradycyjne zapłonienie poprzez stosunki płciowe.

Zapłodnienie in vitro ma zastosowanie głównie wtedy, gdy nie można doprowadzić do ciąży w sposób naturalny, czyli przede wszystkim w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z niedrożnością jajowodów bądź ich całkowitym usunięciem – plemniki wówczas w żaden inny sposób nie mogą połączyć się z komórką jajową, która ma ostatecznie być w ciele kobiety, gdzie przecież przebiega cały proces ciąży a następnie poród.

ginekolog.net.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here