Zanieczyszczenie środowiska

0

Zanieczyszczenie środowiska jest dziś problemem globalnym. W ciągu ok. 5 miliardów lat istnienia naszej planety człowiek miał największy wpływ na naszą planetę. Ludzie przyczynili się do rozwoju Ziemi, ale równocześnie spowodowali wiele negatywnych zjawisk np. zanieczyszczenie biosfery. Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby ma szkodliwy wpływ na jakość klimatu, szkodzi naszemu zdrowiu i pogarsza warunki życia homo sapiens.

Człowiek może współistnieć tylko w symbiozie z przyrodą. Perspektywa współistnienia nawet z najnowocześniejszą techniką i technologią bez przyrody, jest dla mnie perspektywą przerażającą. W sytuacji, w której człowiek posiadł narzędzia zbrodni przeciw przyrodzie, którymi posługuje się pod hasłem cywilizacyjnego rozwoju, hasło walki o zachowanie naturalnego środowiska nabiera szczególnego znaczenia.

W czasie szczytu klimatycznego ONZ opublikowano niepokojące dane. Uczeni ogłosili, że w 2013 r emisja substancji szkodliwych wzrosła o 2,3% do rekordowego poziomu. W Stanach Zjednoczonych wzrosła o 2,9%.

Światowa Organizacja Meteorologiczna ogłosiła, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze, w 2013 r. był o 42% wyższy w stosunku do ery przed rewolucją przemysłową. Natomiast poziom metanu był aż o 153% wyższy. Wzrost obecności tych gazów na naszej planecie powoduje takie skutki, jak ocieplenie klimatu, topnienie lodów, wzrost poziomu mórz i oceanów.

Konsekwencje tych procesów są groźne dla ludzkości. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej inicjatyw na świecie w celu powstrzymania skutków tych zjawisk. 21 października 2014 r. Unia Europejska, po długich dyskusjach podjęła decyzję zmniejszenia emisji szkodliwych substancji o 40% w 2030 r, w stosunku do roku 1990. Ponadto kraje UE zobowiązały się, że w tym czasie udział odnawialnych źródeł energii wyniesie 27%. Niektórzy rzecznicy ochrony środowiska uważają powyższe plany unijne za zbyt mało ambitne i proponują, aby redukcja szkodliwych substancji wyniosła 80% w roku 2050 w stosunku do poziomu z roku 1990.

Polska, której energia w ok. 80% oparta jest na węglu, jest w trudnej sytuacji by sprostać oczekiwaniom Unii Europejskiej. Mimo, że udało się Polsce uzyskać pewne ustępstwa, to nie unikniemy wzrostu kosztów energii.

Tak, jak kobieta nie może być częściowo w ciąży, jajeczko nie może być częściowo nieświeże, tak ochrona naturalnego środowiska wymaga nie częściowego, ale globalnego rozwiązania. Musimy budować świadomość globalną. Jedną bowiem mamy matkę, Matkę Ziemię.

Poprzedni artykułLiga Mistrzów: Radamel Falcao teraz z barwach Galatasaray…
Następny artykułPolak potrafi! Czyli o kolarstwie, kolarzach, moim 80-leciu i „małym” bilansie życiowym
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here