Wyjątkowa Turcja ? cz. 2: powszechny język polski

12

Polskich akcentów w Turcji znajdziemy o wiele więcej niż się początkowo spodziewamy. Miłe zaskoczenie zaczyna się już w chwili pierwszego zwiedzania miasta. Olbrzymie szyldy, banery i ogłoszenia w języku polskim to powszechnie stosowana praktyka. Świadczy to nie tylko o większym szacunku dla turystów (którego często w krajach arabskich po prostu brakuje), ale i o pragnieniu wejścia do grona państw Unii Europejskiej.

[Aby obejrzeć zdjęcia, wystarczy na nie kliknąć. Potem, by wrócić do artykułu, należy kliknąć strzałkę "wstecz" w przeglądarce].

W porównaniu z Egiptem (gdzie znajdziemy tabliczki z hasłami typu "Taniej niż w Biedronce"), kupcy tureccy nie ograniczają się do pustych haseł zasłyszanych od turystów. Jak widać na zdjęciach wokół, umieszczają oni szyldy z wielkimi polskimi napisami, np. "SKÓRY, KOŻUSZKI, FUTRA", "TERAZ POLSKA" oraz z o wiele dłuższymi tekstami.

(przeczytaj też: "Egipt – reklama a rzeczywistość" http://www.przegladdziennikarski.pl/europa/egipt-reklama-a-rzeczywistosc/ )

Ciekawym faktem, który jest pomijany w większosci przewodników, jest to, ze w większych sklepach można płacić nie tylko w tureckich lirach, amerykańskich dolarach i euro. Przyjmowane są również polskie złotówki! Należy tu jednak podkreślić, ze dotyczy to tylko niektórych sklepów o stosunkowo dużej powierzchni.

Wielu Turków uczy się języka polskiego w tamtejszych szkołach językowych. Należy więc pamiętać, że wielu sprzedawców potrafi mówić po polsku. Niektórzy w stopniu zaskakująco dobrym, inni… no cóż… Niektóre ogłoszenia mówią same za siebie, np. "Zapraszamy! Nasz przewodnik móni po polski. Najtańsze wycieczki tylko u nas! Uberzpieczenie. Petna obstuga!"

W miejscach, gdzie sprzedawcy lepiej posługują się językiem polskim zauważymy lepiej skonstuowane wypowiedzi, np. "Tylko u nas najtańsze wycieczki z polskim przewodnikiem. Cena zawiera również ubezpieczenie. Kapadocja za jedyne 35 euro".

Miło posłuchać obcokrajowców, którzy starają się używać j. polskiego. Oznacza to szacunek dla turystów, którzy są de facto głównym źródłem utrzymania tamtejszych handlarzy. Jeśmi mowa o sprzedaży, Turcy niestety mają fatalną manierę (powszechną w nieco gorszej wersji np. w Egipcie czy Jordanii) nachalnego zaczepiania potencjalnych kupców. Gdy jednak chcemy oceniać całokształt społeczeństwa i kraju, można z całą pewnością uznać, że Turcja zmierza wielkimi krokami do wspólnej Europy.

Przeczytaj też: "Wyjątkowa Turcja cz.1: europeizacja" http://www.przegladdziennikarski.pl/europa/wyjatkowa-turcja-cz-1-europeizacja/

12 KOMENTARZE

  1. Jakoś tak nigdy nie przepadałam za azjatyckimi krajami :-/ ale po Twoim tekscie zaczynam zmieniać zdanie 😉 cieszy mnie fakt, że zaczynają mówic po Polsku :D, fajnie by było jakby w innych krajach (m.in Europy) zaczęli sie uczyć polskiego :D, zobaczyli by, że polski to nie jest w cale taki łatwy język 🙂
    Pozdrawiam!

  2. Do Bliss:
    Witam. Wszystkie komentarze przechodzą przez zaporę antyspamową (niestety bardzo niedoskonałą), która odsiewa setki komentarzy tzw. botów od prawdziwych komentarzy wystawianych przez ludzi. Widocznie Pana komentarz musiał się gdzieś zapodziać w tej plątaninie i został automatycznie uznany za spam. Jeśli jest to dla Pana możliwe, bardzo proszę napisać co w tej opinii było. Przepraszam za zaistniałą sytuację i pozdrawiam.

  3. Jeśli będziecie w Turcji, w Antalya, Alanyi , Side i Was interesuje kupna – zapraszamy was, odwiedzić naszą fabrykę górnej odzieży z skóry i futra – MODA SHOW. Jeśli, rozstrzygnęliście pojechać na kupna i popatrzeć nasze wyroby i znajdujecie się w europejskiej części miasta – przyślemy za wami maszynę, potem odwieziemy do tyłu hotelu (to bezpłatnie – u nas tak przyjęto ). Duży wybór nowych modeli za realnymi cenami: futra, futerka, palto, płaszcze, kurtki. Spłacić kupna można w hotelu. U nas można kupić, jak hurtem, tak i detalicznie. Pomożemy w dostawie. Jest masowy towar i ekskluzywny, uszyty małymi partiami z doborowego surowca. Zadzwońcie nam czy nadeślijcie SMS- zawiadomienie – GSM, WhatsApp, Viber: +9 0532 454 64 96, z automatu telefonicznego : 0532 454 64 96, – wam będziemy dzwoniły jeszcze raz. Zahar (w dowolny czas). Zrobimy wszystko, żeby zechcieliście znów wrócić do nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here