Wojna dwóch prezydentów USA

0

Walka o fotel prezydencki w USA jest ostra, zacięta i obfituje we wzajemne oskarżenia. Napięcie między rywalizującymi kandydatami jest ogromne. Ale z chwilą gdy znane są wyniki wyborcze obaj rywale spotykają się w Białym Domu i odchodzący prezydent i jego małżonka zapoznają swoich następców z Białym Domem, warunkami mieszkania i pracy. Jest to przykład kultury politycznej niezależnie jak silna i ostra była rywalizacja o fotel prezydencki. W dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta obaj udają się razem na tę uroczystość. Po jej zakończeniu były już prezydent po raz ostatni korzysta z samolotu prezydenckiego i udaje się do swojej rezydencji.

Tak było do roku bieżącego. Prezydent Donald Trump urażony swoją porażką, którą uznał za oszustwo wyborcze, odmówił udziału w uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena i nadal uważa, że wygrał ostatnie wybory prezydenckie. Jego pozwy o powtórzenie wyborów w niektórych stanach i ponowne przeliczenie głosów w innych stanach zostały jednoznacznie oddalone przez konstytucyjne organy. Trump nadal jednak jątrzy i zapowiada kandydowanie w następnych wyborach prezydenckich. Moim zdaniem nie ma on szans na ponowne kandydowanie. Przeciw niemu trwa dochodzenie organów nowojorskiej prokuratury w sprawie oszustw finansowych i łamania prawa amerykańskiego. Czekają Trumpa trudne procesy.

W niniejszym artykule chcę również przypomnieć, że w czasie prezydentury Donalda Trumpa znacznie pogorszyła się międzynarodowa pozycja Stanów Zjednoczonych oraz stosunki z sojusznikami. Liczba ofiar w Stanach Zjednoczonych zapewne byłaby mniejsza gdyby prezydent Trump nie popełnił tylu błędów by sprostać pandemii. Trump początkowo lekceważył zagrożenie pandemią. Nie apelował o noszenie maseczek i sam demonstracyjnie pojawiał się publicznie bez maseczki, a nawet demonstracyjnie zdejmował ją. Podobnie postępowali członkowie jego administracji. Dopiero kiedy pandemia uderzyła silnie w gospodarkę amerykańską, w system zdrowotny, w szkolnictwo i w życie codzienne obywateli, prezydent Trump zaczął poważniej traktować zagrożenie wirusem. Publicznie zaczął machać maseczką, a nawet na krótko ją zakładać. Dopiero później gdy sytuacja pandemiczna wymknęła się w Stanach Zjednoczonych spod kontroli zaczął zakładać maseczkę i zachęcać innych do jej noszenia.

Jako prezydent elekt Joe Biden podkreślał potrzebę przywrócenia w Stanach Zjednoczonych praworządności. Mówił, że prezydent kraju nie jest ponad prawem, nie jest królem, a Kongres nie jest Izbą Lordów. Podkreślał też, że demokracja amerykańska opiera się na trzech równorzędnych rodzajach władzy: wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej.

8 stycznia 2021 r. prezydent elekt zapowiedział, że po objęciu prezydentury, w przeciwieństwie do Trumpa, podejmie intensywne działania na rzecz ożywienia gospodarki i zapobieżenia rozszerzania się koronawirusa. W grudniu 2020 r. w gospodarce ubyło 140 000 stanowisk pracy. Biden przyrzekł, że przedstawi w Kongresie pakiet propozycji pomocy ludziom, małemu biznesowi, studentom, szkołom i lokalnym samorządom. Zapowiedział również dostarczenie stanom większej liczby szczepionek przeciw wirusowi. „Ludzie są naprawdę w desperackiej sytuacji za prezydentury Trumpa” – powiedział Biden. Przyrzekł również, że w ciągu pierwszych stu dni swojej prezydentury zaszczepionych zostanie 100 milionów Amerykanów.

Kiedy Trump kończył swój urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa była większa od liczby amerykańskich ofiar w czasie drugiej wojny światowej, wojny koreańskiej i wojny wietnamskiej łącznie. Tuż przed objęciem urzędu prezydenta przez Bidena, podano do wiadomości 18 stycznia 2021 r., że globalnie na covid-19 zachorowało 95,5 miliona osób, w tym 24 milionów Amerykanów. Globalnie zmarło ponad 2 miliony osób. Dwie trzecie stanów USA wówczas odnotowało wzrost zakażeń. To co szczególnie zaniepokoiło Amerykanów to informacja o rozszerzającym się wpływie brytyjskiego wariantu koronawirusa uważanego za groźniejszy. Center for Disease Control and Protection wydał ostrzeżenie, że wariant brytyjski jest groźniejszy ponieważ szybciej się rozprzestrzenia. Najbardziej dotkniętym stanem była Arizona, gdzie w styczniu 2021 r. odnotowywano średnio 160 śmiertelnych przypadków dziennie.

Prezydent Trump w końcówce swej prezydentury zniósł ograniczenia w podróży Amerykanów do 26 krajów m. in. do europejskich krajów strefy Schengen oraz do Brazylii, Anglii i do Irlandii. Po tej decyzji Trumpa desygnowana na sekretarza prasowego Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że administracja Bidena nie zamierza znieść tych ograniczeń. „W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną i pojawieniem się bardziej zaraźliwych wariantów wirusa na świecie, nie jest to czas na zniesienie ograniczeń w podróżach zagranicznych” – powiedziała Jen Psaki.

Poprzedni artykułDramatyczna poznańska przygoda
Następny artykułOmówienie książki pt. „Etyczne potępienie myślistwa”
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here