Tony Blair – perswazyjna przemowa czy manipulacja? (cz. 4)

2

Podczas wystąpienia Anthony Blair bazował na wspomnianej już metodzie immunizacji. Za każdym razem chciał uprzedzić swojego rywala, powiedzieć wszystkie jego argumenty, a następnie po mistrzowsku je odrzucić, by Hitchens nie miał możliwości ich ponownego użycia.

Wielokrotnie zabieg ten zakończył się sukcesem. Co więcej, trzeba nadmienić o licznych manipulacjach słownych, np. w wielu sytuacjach zostało wyrządzone zło (ang. there are many situations in which wrong has been done). Warto zauważyć, iż pomija się tutaj wykonawcę czynności, dzięki czemu dużo trudniej wyobrazić sobie sam moment dokonywania występku lub zbrodni. Kolejna technika, niestety nieobecna w omawianej wypowiedzi, za to używana przez pana Blaira, polega na kłamstwie. To głównie przez tę metodę premier zyskał niepochlebny przydomek zniekształcający jego nazwisko: B-liar lub Bliar[1].

            Odnośnie metody atrakcyjności w przemówieniach brytyjskiego polityka, dość trafnie opisał ją niekwestionowany autorytet w dziedzinie fonetyki, profesor John C. Wells:

Akcent Tony’ego Blaira jest wyraźnie bardziej glottalny, kiedy premier pojawia się w popularnych programach telewizyjnych, takich jak Des O’Connor Show, niż wtedy, kiedy wygłasza przemowę polityczną.Tony Blair wykazuje dużą elastyczność pod tym względem, co zdecydowanie jest jego mocną stroną. Akcent danej osoby jest jak plakietka, którą się nosi i która mówi ludziom, z kim mają do czynienia. Jeśli ktoś jest elastyczny, ma tę przewagę, że może dopasować się do wielu różnych grup społecznych.

(ang. Tony Blair’s accent is noticeably more glottal when he appears on popular television programmes, such as the Des O’Connor Show, than when he is making a political speech. Tony Blair exhibits flexibility, which is a good thing. Your accent is a badge you wear, which tells people what sort of person you are. If you can be flexible, then you can fit in with many groups)[2].Poprzednie części wpisu:

życiorys Tony’ego Blaira http://www.przegladdziennikarski.pl/europa/tony-blair-ciekawe-zycie-polityka/

cz. 1 http://www.przegladdziennikarski.pl/marketing-2/tony-blair-perswazyjna-przemowa-czy-manipulacja-cz-1/

cz. 2 http://www.przegladdziennikarski.pl/europa/tony-blair-perswazyjna-przemowa-czy-manipulacja-cz-2/

cz. 3 http://www.przegladdziennikarski.pl/europa/tony-blair-perswazyjna-przemowa-czy-manipulacja-cz-3/

Kup moją książkę pt. „Jak politycy nami manipulują”:
– „Jak politycy nami manipulują? Cz. 1: Zakazane techniki”
– „Jak politycy nami manipulują? Cz. 2: Przemowy w praktyce”


[1] http://www.rmf24.pl/opinie/komentarze/michal-zielinski/news-blair-bliar,nId,236058, 06.04.2011.

[2] http://www.independent.co.uk/news/language-estuary-english-engulfs-a-nation-1197104.html, 06.04.2011.

2 KOMENTARZE

  1. Manipulacja to ostatnio często stosowana w polityce metoda kłamstwa.Ale kłamstwo ma krótkie nogi ,Ci którzy kłamią daleko nie zajdą.raz złapani nie dają już wiary!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here