TESCO – wizerunek taniej sieci supermarketów (cz. 1)

10

Tesco, Prunella ScalesTesco to podlondyńska firma założona w 1919 roku w Chatham (1). Jej twórcą był polski Żyd Jacek Edward Kohen (Jack Edward Cohen), którego rodzina pochodziła z Łodzi (2) (3). Z biegiem lat firma podbiła rynki wielu krajów i w ostatniej dekadzie zatrudniała licznych celebrytów celem dalszej promocji sklepów. Jedną z ostatnich gwiazd promujących firmę była angielska aktorka Prunella Scales, wcielająca się w postać nieco ekscentrycznej klientki sklepu. Urodzona w 1932 roku gwiazda zachęcała do robienia zakupów w Tesco. Warto zauważyć, że w reklamach sieci używany jest akcent RP (z nielicznymi elementami charakterystycznymi dla Estuary English), a nie Cockney lub jakikolwiek inny niestandardowy. Intonacja jest stosunkowo zróżnicowana (aktorka używa szerokiej skali tonów). Do tego należy wspomnieć, że tempo w większości reklam jest dość duże.

            Prunella Scales w swoich klipach stosuje na tyle ekspresyjną mimikę, że ta ostatnia, podobnie jak w przypadku reklam Primark-Penneys, wydaje się być nieco przekoloryzowana i tym samym sztuczna. Artykulacja wyrazów jest w tym przypadku również nienaturalnie dokładna. Gestykulacja i pozy aktorki również nie należą do codziennych. Na rycinie 37 Prunella w komiczny i przesadzony sposób kontroluje temperaturę w lodówce z mrożonkami, aby pokazać widzom, że Tesco dba o najwyższą jakość produktów. Podkreśla też, że supermarket jest otwarty dla wszystkich – nawet (tak jak Prunella) ekscentrycznych klientów, mających swoje własne, kuriozalne przyzwyczajenia. Pracownicy sklepu na reklamach również podchodzą z dużą dozą sympatii do zachowań nietypowej, starszej pani (4).[1] http://www.tesco.pl/o-nas/historia.php, 03.03.2012.

[2] http://www.enotes.com/topic/Jack_Cohen_(Tesco), 03.03.2012.

[3] Historia Jacka Cohena przypomina życie urodzonego w Łodzi polskiego Żyda Maksymiliana Faktorowicza, twórcy amerykańskiej firmy kosmetycznej Max Factor.

[4] Zob. http://www.youtube.com/watch?v=qF26zjFUH08&NR=1&feature=endscreen, 05.03.2012.

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here