Szymon Sićko: „Gra w reprezentacji to powód do dumy”. Wywiad

0
Szymon Sićko - NMC Górnik Zabrze. Fot: Krzysztof Kuroń / NMC Górnik Zabrze / Mufon.pl

Szymon Sićko, szczypiornista VIVE Kielce, który przebywa na wypożyczeniu w Górniku Zabrze. Opowiedział mi o klubie, marzeniach, reprezentacji Polski i meczu z Wisłą Płock. Zapraszam do przeczytania wywiadu.

Justyna Borowiecka: Pamiętasz swoje początki w piłce ręcznej, jakie one dla Ciebie były. Jak to się stało, że zacząłeś się interesować handballem?
Szymon Sićko: – Historia jest dość prosta i nieco przypadkowa. Wszystko zaczęło się to w szkole podstawowej, poszedłem do klasy sportowej, a tam wspólnie z klas wybraliśmy piłkę ręczna, jako główna dyscyplinę.

Jesteś zawodnikiem VIVE Kielce, ale obecnie przebywasz na wypożyczeniu w NMC Górniku Zabrze, powiedz jak Ci się tutaj gra i trenuje?
– W Górniku czuje się dobrze. Mamy stosunkowo młody zespół, a to świetnie wpływa na atmosferę na treningach i na meczach.

Trenuje Was Marcin Lijewski, który był wielką postacią w piłce ręcznej. Jak się z nim dogadujesz i jak odbierasz go, jako trenera i osobę. Czy potrafi przekazać Wam swoją wiedzę w sposób zrozumiały?
– O trenerze Lijewskim mogę wypowiedzieć się w samych superlatywach, ma bardzo dobre podejście do zawodników i oczywiście ogromną wiedzę i doświadczenie. To też „sympatyczny gość” na co dzień, choć wie kiedy przycisnąć zawodników do cięższej pracy.

Przebywałeś również na wypożyczeniu w TV 05/07 Hüttenberg, jak wspominasz pracę w Bundeslidze? Chciałbyś jeszcze kiedyś wrócić do tej ligi?
– Okres w Niemczech był ciężki. Grałem niewiele, za to miałem sporo problemów zdrowotnych. Ale chciałbym jeszcze kiedyś sprawdzić się w mocnej lidze zagranicznej.

Jaki mecz w Twoim wykonaniu będziesz wspomniał najmilej?
– Na razie nie oglądam się w przeszłość. Mam nadzieję, że najlepszy mecz jest jeszcze przede mną.

Jesteś powoływany również do reprezentacji Polski, co czujesz, jako młody zawodnik, który może reprezentować na turniejach nasz kraj?
– Bez wątpienia gra w reprezentacji to powód do dumy. Ale to także niesamowite i niezapomniane emocje i gra na najwyższym poziomie.

W tym roku uczestniczyłeś w Mistrzostwach Europy w Szwecji, jak będziesz wspominać ten turniej?
– Przede wszystkim czuję niedosyt. Mogliśmy sprawić niespodziankę, zawalczyć o wyższe cele w tym turnieju. A tak, jak wszyscy widzieliśmy, po prostu się nie stało.

W środę, 29 stycznia zagracie przeciwko Wiśle Płock, powiedz jak przygotowujecie się do tego meczu, na jaki element gry postawicie, aby móc pokonać Nafciarzy?
– Tak naprawdę przygotowania nie odbiegają od innych spotkań ligowych. Kładziemy nacisk na taktykę i współpracę na boisku. W tym meczu musimy jednak zagrać wyjątkowo twardo w obronie i skutecznie w ataku, by nawiązać walkę z tak klasowym rywalem.

Jakie jest Twoje największe marzenie?
– Sportowo? Grać w każdym kolejnym meczu jak najlepiej i ciągle się rozwijać.

Dziękuję za poświęcony czas. Czego mogę Ci życzyć na koniec naszej rozmowy?
– Przede wszystkim zdrowia. A reszta to już wynik ciężkiej pracy.

To życzę Ci zdrowia i spełnienia marzeń. A teraz na koniec możesz pozdrowić naszych czytelników i zaprosić na mecze Górnika Zabrze.
– Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników, życząc wielu wspaniałych chwil podczas kibicowania piłkarzom ręcznym. Oczywiście najchętniej – NMC Górnikowi Zabrze, na którego halę zapraszam najserdeczniej.

Z Szymonem Sićko rozmawiała: Justyna Borowiecka.

Poprzedni artykułLegia Cudzoziemska – bohaterowie czy awanturnicy?
Następny artykułZdzisław Szymczyk – „Naszym zadaniem jest rozweselanie ludzi”. Wywiad
Justyna Borowiecka
Justyna Borowiecka to redaktor, dziennikarz, fotograf, bloger, freelancer. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2007 r., gdzie przygotowywała relacje przedmeczowe ze spotkań Champions League i reprezentacji Polski. W 2008 r. trafiła do redakcji GKS Bełchatów, a w międzyczasie pracowała w innych mediach elektronicznych takich jak FutbolManiak, Łowimy talenty, Sports.net, Openmusic, Felietony i wiele innych. W 2008 r. rozpoczęła współpracę z portalem Wiadomosci24.pl, gdzie od listopada 2014 roku, pełniła funkcję redaktora. Obecnie piszę m.in. dla NaszeMiasto.pl. W 2012 r. pracowała również w Radiu Róża (polskie radio w Brukseli). W 2013 r. była korespondentem z małopolski w InfoTuba. Pisała także dla Interia360, PiłkaCV i Blasting News. Społecznie pomagała Fundacji Sportowej, gdzie promowała młode talenty piłkarskie. Ma na swoim koncie wiele cykli piłkarskich, te najbardziej popularne to: „Młodzi, zdolni i ambitni”, „Piłkarskie marzenia”, „Warto poznać”, „Chłopcy z Bundesligi” i „Futbolowo-ankietowo” i wiele innych. Od 2011 roku, przez kolejne cztery lata była nominowana w plebiscycie na Najlepszego Dziennikarza Obywatelskiego Roku, w którym zajmowała wysokie miejsce, mieszcząc się zawsze w dziesiątce najlepszych dziennikarzy (6, 4, 9 miejsce, w roku 2014 – zajęła II miejsce w kategorii „Fotoreportaż”). Z powodzeniem prowadzi blog https://usmiechsim.wordpress.com/, gdzie oprócz artykułów sportowo-muzycznych zamieszcza wykonane przez siebie fotografie. Autorka sześciu książek – „Od wywiadu do wywiadu” (luty 2011), „Fotografia – to jest to!” (sierpień 2011) „Chłopcy z Bundesligi” (luty 2012), „Niemcy – moja inspiracja!” (październik 2013), "Wywiad-owo" (luty 2015) i „21” (sierpień 2017). Umiejętnie łączy sport z muzyką i dziennikarstwo z fotografią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here