Sułtanat Omanu: błogi spokój i… autokratyczne rządy [ZDJĘCIA]

2

01.2015. Sułtanat Omanu to miejsce wyjątkowe. Szczególnie arabskie fiordy, gdzie strzeliste góry Hadżar spotykają się z morzem. Krajobraz ten uzupełniają jeszcze stada delfinów zabawnie tańczących wokół przepływających łodzi. Z pozoru spokojny i cichy kraj, wcale jednak taki do końca nie jest.

Niedawne protesty arabskiej wiosny i brutalne tłumienie opozycji to druga, bardziej krwawa strona medalu. Nie dalej jak wczoraj sąd w Omanie skazał Saida Dżadada, działacza praw człowieka, na trzy lata więzienia i karę grzywny w wysokości 1,7 tys. riali (ok. 4,5 tys. dolarów) za… napisanie jednego listu. Był to bowiem list otwarty do Baracka Obamy, gdzie Said napisał m.in. „Oczekujemy od Stanów Zjednoczonych, jako supermocarstwa, by zawsze stały u boku ludzi i broniły zasad demokracji oraz praw człowieka”.

Publiczny list wyraźnie stwierdzający łamanie praw człowieka w krajach Zatoki Perskiej został uznany za podważanie prestiżu państwa, a aktywista potraktowany jak przestępca. Czy teraz Barack Obama, w imię praw człowieka, użyje środków dyplomatycznych, by uwolnić nadawcę listu?

Zapraszam do obejrzenia mojej galerii zdjęć z Sułtanatu Omanu:

[nggallery id=61]
Poprzedni artykułOddaj krew w Piotrkowie Trybunalskim
Następny artykuł„Caffe przy ulicy” w Łodzi (recenzja)
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

2 KOMENTARZE

  1. Piękna wycieczka Panie Pawle. Plaza, slonce i woda. I delfiny. Super. No i jaki ladny tiszercik Tommy Hilfiger :))) Mlody, przystojny chlopak przed ktorym cały świat stoi otworem. Panny muszą sie za panem uganiać, co? :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here