Stylowi mężczyźni noszą knity

0

Knit, to krawat dzianinowy, luźno tkany, bez podszewki, z charakterystycznym prostym zakończeniem, najczęściej w postaci ściągacza. Podobnie jak standardowe krawaty może być wykonany z różnych materiałów: jedwabiu, wełny, bawełny, a także z włókien sztucznych. 

Knity mają niższy stopień formalności, niż krawaty tradycyjne; nie będą pasować do ciemnych formalnych garniturów i białych koszul. Ale już do dziennych garniturów i kolorowych koszul nadają się jak najbardziej. Idealnie pasują do wszelkich zestawów koordynowanych, smart casualowych i casualowych. Nadają się nie tylko do marynarek, ale także do swetrów, zarówno kardiganów, jak i swetrów w serek. Pasują do wzorzystych koszul i do wszelkich typów kołnierzyków. Są niezwykle uniwersalne i przede wszystkim są stylowe. W Polsce nie są zbyt popularne, co jeszcze podnosi ich atrakcyjność, bo zakładając knita można się łatwo wyróżnić.

Moda_meska_knit_11

Knity wywodzą się ze stylu preppy, którego źródło tkwi na elitarnych amerykańskich uniwersytetach. Początkowo były noszone niemal wyłącznie z koszulami typu button down (z kołnierzykami przypinanymi na guziczki) i ze sportowymi marynarkami bawełnianymi lub lnianymi. Z czasem zakres ich zastosowania ulegał rozszerzeniu i obecnie są to jedne z najbardziej uniwersalnych krawatów. Są cenione i chętnie stosowane przez mężczyzn świadomych swojego stylu. Ich dodatkową zaletą jest to, że się nie gniotą, są więc idealnymi krawatami w podróży. Węzłem, który idealnie się sprawdzi w przypadku knitów, jest węzeł prosty, tzw. four-in-hand. Trzeba też pamiętać, że sposób przechowywania knitów jest inny niż tradycyjnych krawatów. Ponieważ knity mają tendencję do rozciągania się, zatem nie należy ich wieszać, ale przechowywać zrolowane np. w szufladzie.

Moda_meska_knit_13

O stylowości knitów świadczy m.in. fakt, że cieszą się wielką popularnością we Włoszech. Jeśli przegląda się zdjęcia z różnych modowych wydarzeń np. mediolańskiego Tygodnia Mody lub florenckiego Pitti Uomo, to widać knity zawiązane na szyjach bardzo wielu mężczyzn. Więcej o knitach i innych tematach związanych z modą męską przeczytacie na blogu http://janadamski.eu. Poniżej kilka knitowych inspiracji.

Moda_meska_knit_15

Moda_meska_knit_18

Moda_meska_knit_09

Moda_meska_knit_14

Poprzedni artykułKraje, których turysta powinien unikać – gdzie jest niebezpiecznie?
Następny artykułSprytne sposoby na chwasty w ogrodzie
Jan Adamski
Jan Adamski jest z wykształcenia inżynierem, absolwentem Politechniki Warszawskiej. W przeszłości był m.in. właścicielem firmy ENCORE, która była prekursorem we wprowadzaniu na polski rynek gier fabularnych (np. takie kultowe tytuły jak „Gwiezdny kupiec” czy „Wojna o pierścień”). Pracował w różnych firmach na stanowiskach dyrektora biura zarządu lub członka zarządu (PLL LOT, Polenergia, Brasco, Totalizator Sportowy). Obecnie prowadzi firmę doradczą w obszarze spraw korporacyjnych i organizacyjnych. Jest autorem blogu http://janadamski.eu, a także prowadzi wykłady o męskich ubiorach, praktycznych aspektach ich doboru i zasadach kodu ubraniowego. W swoich tekstach publicystycznych proponuje indywidualne, nierzadko kontrowersyjne, spojrzenie na znane problemy, znacznie odbiegające od powszechnie obowiązujących wykładni poprawności politycznej. Z pasją i zaangażowaniem pisze też o modzie męskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here