Kraje, których turysta powinien unikać – gdzie jest niebezpiecznie?

0

Zanim samodzielnie zaplanujesz podróż, sprawdź czy w danym kraju nie jest niebezpiecznie dla turystów. Nie chodzi tylko o stan wojny lub innego zbrojnego konfliktu, ale również o różnice kulturowe, które mogą sprawić, że bez odpowiedniego przygotowania będziesz zagrożony. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje podróżnych o możliwości wystąpienia różnego typu niebezpieczeństw oraz środkach ostrożności, które należy podejmować, żeby nic nam się nie stało.

Jeśli planujesz wycieczkę z biurem podróży, to nie powinieneś się specjalnie martwić – nie wywiozą Cię w obszar ogarnięty wojną i ochronią przed różnicami kulturowymi, które mogłyby spowodować nieporozumienia. Musisz jednak uważać, gdy decydujesz się na samodzielny wyjazd do kraju, którego specjalnie nie znasz.

Zaczniemy od Europy. Gdzie musisz bardziej na siebie uważać podczas podróży po naszym kontynencie? Oczywiście na Ukrainie – zagrożenie niosą ruchy rosyjskich separatystów. Nie dotyczy to jednak całego kraju, a jedynie okolic granicy z Rosją, szczególnie Ługańska i Doniecka. Bliżej polskiej granicy możesz spokojnie zwiedzać i podróżować.

W tym roku za niebezpieczne zostały uznane kraje, które turyści kochają najbardziej: Turcja, Tunezja oraz Egipt. W przypadku Tunezji chodzi o zamachy terrorystyczne, do których doszło w ostatnim czasie i zostały wymierzone w turystów. Szczególnie odradzane są miejscowości: Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis oraz Dżerba. W Egipcie obecnie trwają walki o przejęcie władzy. Strajki ludności, nawet pokojowe, są bardzo brutalnie tłumione. Szczególnie niebezpieczna jest stolica, czyli Kair. Niedawno była głośna sprawa, gdy wojsko zabiło z zimną krwią pokojowo protestującą dziewczynę. Media obiegły zdjęcia, na których było dokładnie widać całe zajście. W Turcji należy uważać szczególnie na wschodzie kraju, w części azjatyckiej. Kobiety nie powinny chodzić tam same i muszą się nieco skromniej ubierać – z uwagi na możliwe nieprzyjemne zaczepki.

Wyżej wymienione kraje wymagają od turystów wzmożonego dbania o własne bezpieczeństwo, ale są również miejsca, które Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza całkowicie i prosi Polaków o wyjazd stamtąd – są to terytoria całościowo ogarnięte konfliktem wojennym. Ruch turystyczny został wstrzymany w kierunku Syrii, Libii oraz Republiki Środkowej Afryki. Oczywiście w dalszym ciągu niebezpiecznie jest w Afganistanie oraz Iraku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydaje specjalne ostrzeżenia, które określają, gdzie panują niebezpieczne warunki pogodowe – szczególnie dotyczy to klęsk żywiołowych. Obecnie trzeba bardzo uważać w Nepalu, w okolicach Katmandu i Nagarkot. Warto przed wyjazdem sprawdzić czy Ministerstwo nie wydało takich ostrzeżeń w związku z krajem, do którego chcemy wybrać się na wakacje.

Co jednak zrobić, gdy musisz wyjechać? Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało cztery rady, których należy bezwzględnie przestrzegać w krajach, które mogą być niebezpieczne. Przede wszystkim powinieneś starać się ograniczać sytuacje, które mogą nieść niebezpieczeństwo – najlepiej podróżować w większej grupie i starać się nie zostawać samemu. Trzeba mierzyć siły na zamiary i nie decydować się na wyjazd do miejsca, gdzie panują niesprzyjające warunki klimatyczne. Nie wolno wchodzić w konflikty z prawem, nawet jeśli wydaje się nam ono absurdalne i trzeba pozostać w stałym kontakcie z bliskimi w kraju.

Warto sprawdzać czy kraj, do którego chcemy wybrać się na wakacje jest niebezpieczny dla turystów, ale nie trzeba popadać w paranoję. Nie wszystkie różnice kulturowe są zagrożeniem dla odwiedzających.

Planaxy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here