Panowie! Noście szelki!

0

Choć trudno w to uwierzyć, pasek podtrzymujący spodnie jest stosunkowo niedawnym wynalazkiem. Owszem, różnego rodzaju pasy były znane od zawsze, ale spełniały one rolę ozdobną (np. w mundurach wojskowych).  Od czasu kiedy wymyślono spodnie, do ich podtrzymywania służyły szelki. Jednak mniej więcej od połowy ubiegłego wieku zaczęły odchodzić w zapomnienie. Był nawet taki okres, że uważane były za coś niegodnego prawdziwego mężczyzny. Bardzo niesłusznie, bowiem szelki są elementem spełniającym ważną rolę w każdej starannej stylizacji, a do smokingu są wręcz obowiązkowe.

Moda_meska_szelki_23

Dlaczego uważam, że szelki odgrywają tak ważną rolę? Z trzech powodów:

  1. dają komfort znacznie większy niż można uzyskać przy zastosowaniu paska;
  2. utrzymują spodnie we właściwym położeniu przez cały czas, co uniemożliwia ich obsunięcie i utworzenie harmonijki nad butami;
  3. są bardzo stylowe.

Komfort noszenia szelek wynika z faktu, że spodnie mogą (i powinny) być wtedy nieco luźniejsze w pasie, co jest po prostu wygodniejsze. No i nie ma paska ściskającego brzuch. Najważniejszą cechą szelek jest jednak ich zdolność do utrzymywania spodni we właściwym położeniu. Trzeba pamiętać, że brzuch jest zawsze nieco wypukły (w wielu przypadkach słowo ‚nieco’ należałoby zastąpić innym – bardziej adekwatnym), zatem pasek ma tendencję do zsuwania się pod tę wypukłość. A wtedy spodnie źle się układają (tył jest uniesiony w stosunku do przodu), a nogawki stają się zbyt długie tworząc nieestetyczną harmonijkę nad butami. Niekwestionowalna jest też stylowość szelek; przecież noszą je mężczyźni dbający o swój wygląd i świadomi efektów jakie chcą uzyskać. Czyli mężczyźni stylowi.

Moda_meska_szelki_29

Najpopularniejsze szelki, to szelki na żabki, którymi przypina się je do gurtu spodni (gurt to prawidłowa nazwa elementu, który wykańcza spodnie od góry; w mowie potocznej mówi się po prostu pasek). Takie szelki dobrze spełniają swoją podstawową funkcję: podtrzymywania spodni. Ale nie są stylowe. Rasowe szelki to szelki na guziki. Guziki są przyszyte od wewnętrznej strony gurtu, zaś szelki mają skórzane zakończenia, które zapina się na guzikach. Spodnie przeznaczone do noszenia z szelkami – nie mają szlufek. Wtedy dopiero całość wygląda elegancko i stylowo. Jednak założenie szelek do spodni ze szlufkami nie jest żadną gafą. Gafą i to dużą, byłoby natomiast założenie paska i szelek równocześnie. To tak, jakby założyć skarpetki do sandałów.

Moda_meska_szelki_15

Więcej o szelkach można przeczytać na blogu: http://janadamski.eu.

Poprzedni artykułJak spędzić jeden ciekawy dzień w Poznaniu?
Następny artykułKraje, których turysta powinien unikać – gdzie jest niebezpiecznie?
Jan Adamski
Jan Adamski jest z wykształcenia inżynierem, absolwentem Politechniki Warszawskiej. W przeszłości był m.in. właścicielem firmy ENCORE, która była prekursorem we wprowadzaniu na polski rynek gier fabularnych (np. takie kultowe tytuły jak „Gwiezdny kupiec” czy „Wojna o pierścień”). Pracował w różnych firmach na stanowiskach dyrektora biura zarządu lub członka zarządu (PLL LOT, Polenergia, Brasco, Totalizator Sportowy). Obecnie prowadzi firmę doradczą w obszarze spraw korporacyjnych i organizacyjnych. Jest autorem blogu http://janadamski.eu, a także prowadzi wykłady o męskich ubiorach, praktycznych aspektach ich doboru i zasadach kodu ubraniowego. W swoich tekstach publicystycznych proponuje indywidualne, nierzadko kontrowersyjne, spojrzenie na znane problemy, znacznie odbiegające od powszechnie obowiązujących wykładni poprawności politycznej. Z pasją i zaangażowaniem pisze też o modzie męskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here