Sprytne sposoby na chwasty w ogrodzie

1

Chwasty na starannie wypielęgnowanym trawniku i pięknej kwiatowej rabatce spędzają ci sen z powiek? Poznaj proste, sprawdzone i ekologiczne sposoby na pozbycie się niechcianych gości w ogrodzie.

Z kuchni do ogrodu – ocet

Sprytnym sposobem na pozbycie się chwastów jest zastosowanie octu. Spryskana nim roślina bardzo szybko ulega zniszczeniu. Najlepszą porą na pozbywanie się niechcianych roślin za pomocą octu jest słoneczny, bezwietrzny dzień – palące słońce będzie czynnikiem wzmacniającym działanie octowego oprysku, natomiast brak wiatru zapobiegnie przenoszeniu się substancji na inne rośliny. Należy unikać deszczowych dni, ponieważ woda zmyłaby ocet z chwastu i zniweczyła nasze wysiłki. Nie powinniśmy także przeprowadzać oprysku podczas wiatru, gdyż ocet nie działa wybiórczo – spryskane nim kwiaty i warzywa zareagują tak samo jak chwasty. Jeśli nie mamy wyboru, zrezygnujmy z użycia pojemnika ze spryskiwaczem i użyjmy do walki z chwastami octu w buteleczce i szerokiego pędzla. Wart podkreślenia jest fakt, że omawiany sposób jest nie tylko skuteczny, tani i prosty, ale także w pełni bezpieczny dla systemu ekologicznego, dla naszych zwierząt domowych i dla nas samych.

Niestandardowe zastosowanie gazet

Kolejną nietypową metodą walki z chwastami na nowo zakładanej rabacie jest odpowiednie układanie gazet lub tektury. W miejscu przeznaczonym na kwiatowy lub warzywny ogródek układamy kilka warstw papierowej gazety bądź tektury, polewamy je obficie wodą i przysypujemy ziemią, kompostem lub korą. Tym sposobem uniemożliwiamy rozwój niechcianych roślin pod spodem. Jednocześnie tak przygotowana ściółka wzbogaca glebę powoli się rozkładając – co więcej, bardzo dobrze trzyma wilgoć, dzięki czemu świetnie przygotuje grunt do posadzenia wybranych przez nas roślin.

Blokada dla chwastów

Chwasty bardzo szybko rozprzestrzeniają się na znacznych obszarach. Nawet mimo dużego nakładu pracy nie pozbędziemy się ich, jeśli przedostawać się będą do nas z sąsiednich działek. Dlatego też, jeśli otaczające nasz ogród tereny pełne są chwastów, warto stworzyć blokadę, która uniemożliwi bądź chociaż spowolni ich rozprzestrzenianie. Za taką barierę posłużyć może betonowa podmurówka ogrodzenia. Zamiast niej wkopać w ziemię możemy betonowe krawężniki, folię, papę lub nawet deski. Wskazane jest zagłębienie takiej bariery na co najmniej pół metra. Tym sposobem znacząco ograniczymy rozplenianie się chwastów zza płotu na teren naszej posesji, a tym samym oszczędzimy sobie pracy oraz wydatków związanych z ich usuwaniem.

Lista sposobów na walkę z chwastami w ogrodzie jest długa. Oprócz pracochłonnego pielenia grządek za pomocą pazurków, żmudnego ręcznego wyrywania niechcianych roślin, czy też prostych w użyciu specjalistycznych środków, warto znać też sprytne, domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem. Dzięki połączeniu różnych rozwiązań szybko pozbędziemy się niechcianych gości z naszego ogródka.

Castorama

1 KOMENTARZ

  1. Sposób z zastosowaniem gazet, trochę mi przypomina agrotkaninę antychwastową. Różnica jest taka że tkanina się nie rozkłada tak jak kompost, ale za to również nie przepuszcza chwastów. Zwłaszcza agrotkanina 94g, ponieważ jest dość gruba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here