Spór między dwiema największymi potęgami

0

Polityka prezydenta Trumpa wobec Chin jest dość zmienna, tak jak zmienny i nieprzewidywalny jest sam Trump. W listopadzie 2017 r. Trump przebywał z wizytą w Chinach. Przybył do kraju, który ostro atakował w czasie kampanii wyborczej i zapowiadał drastyczne ograniczenie importu chińskiego. Teraz jako prezydent starał się pozyskać Chiny jako partnera gospodarczego i sojusznika w naciskach na Koreę Płn. Amerykanie oczekiwali m.in. ułatwień w dostępie do rynku chińskiego w związku z ogromnym deficytem w handlu z Chinami i rezygnacji z subsydiowaniu chińskiego eksportu i zaprzestania kradzieży amerykańskiej własności intelektualnej.

Trump został powitany z pełnymi honorami wojskowymi i unikał publicznego poruszania kontrowersyjnych tematów. Apelował do prezydenta Chin Xi Jinpinga o wywarcie presji na Koreę Płn. Mamy siłę, aby uwolnić świat od zagrożenia północnokoreańskiego – powiedział amerykański prezydent. Apelował do Chin, aby wstrzymały dostawy ropy do Korei Płn. i odesłały tysiące północnych Koreańczyków do kraju. Trump komplementował chińskiego prezydenta i nazwał go przyjacielem, z którym ma „wielką chemię”. Kiedy prezydent Xi powiedział, że „Pacyfik jest dostatecznie dużym oceanem by pomieścić Chiny i Stany Zjednoczone” Trump powitał to uśmiechem.

Sekretarz stanu Tillerson powiedział 9 listopada, że obaj prezydenci mieli „szczerą, otwartą i produktywną” wymianę poglądów na różne tematy (m.in. o prawach człowieka, sytuacji na Morzu Południowochińskim) i podkreślił, że Stany Zjednoczone nie zmieniły swojego stanowiska w sprawie Morza Południowochińskiego, do którego roszczenia zgłaszają m.in. Filipiny, Wietnam i inne kraje. Obaj prezydenci zgodzili się, że niezależnie od różnic politycznych obydwa kraje powinny rozwijać wzajemne stosunki oparte na kooperatywnym partnerstwie. Przykładem tej współpracy było podpisanie porozumień handlowych między  firmami obu krajów na ogólną sumę 250 mld dolarów. Trump był pierwszym prezydentem amerykańskim w czasach ChRL, który został przyjęty w historycznym Zakazanym Mieście. Chiński prezydent dał wyraźnie do zrozumienia swemu gościowi, że Chiny są narodem równorzędnym ze Stanami Zjednoczonymi.

Krytyczną uwagę pod adresem Chin Trump zgłosił w czasie pobytu na Filipinach, kiedy wyraził zaniepokojenie budową chińskich baz wojskowych na Morzu Południowochińskim. W Hanoi w rozmowie z prezydentem Wietnamu Tran Dai Quang Trump zaoferował pomoc w sporze z Chinami o dostęp do Morza Południowochińskiego. „Jestem bardzo dobrym mediatorem i bardzo dobrym rozjemcą” – pochwalił się amerykański prezydent.

W marcu 2018 r. pojawiły się  mediach światowych spekulacje o możliwości amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Groźba takiej wojny stała się bardziej prawdopodobna kiedy administracja Trumpa opublikowała 3 kwietnia 2018 listę ok. 1300 chińskich produktów wartości 50 mld dol. rocznie, na które Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć wyższe cła. Były w tym m.in. sprzęt lotniczy, medyczny, różne maszyny, materiały edukacyjne. „Chiny nie chcą wojny handlowej. Ale nie obawiamy się jej i będziemy walczyć, jeżeli komuś zależy na niej” – oświadczył rzecznik chińskiego MSZ. Rząd chiński zapowiedział, że na politykę celną Trumpa odpowie „w tej samej skali i z taką samą intensywnością”. Chiński wiceminister finansów Zhu Guangyao zaapelował aby okres zanim nowe taryfy celne wejdą w życie wykorzystać czas na „negocjacje i współpracę”. Przywódca chiński Xi Jinping po ostrych wypowiedziach Trumpa opowiadał się jednak za dialogiem a nie konfrontacją w stosunkach z USA. „Otwierają się drzwi do Chin i nie zostaną zamknięte i będą otwierane jeszcze szerzej” – powiedział chiński prezydent 10 kwietnia 2018 r. w swym wystąpieniu na konferencji Boao Forum for Asia. Zapowiedział również obniżkę ceł m.in. na samochody, ułatwienia dla zagranicznych inwestorów. Niezależnie od tych koncyliacyjnych oświadczeń chińskich, Pekin 18 kwietnia br. złożył skargę w Światowej Organizacji Handlu (WTO) na podwyżkę przez Stany Zjednoczone ceł na stal i aluminium.

Decyzje administracji Trumpa spotkały się ze sprzeciwem wielu amerykańskich instytucji gospodarczych i firm utrzymujących stosunki handlowe z Chinami. Z protestem przeciw zapowiedziom prezydenta o restrykcjach w handlu z Chinami wystąpiło 40 amerykańskich stowarzyszeń przemysłowych i handlowych w tym m.in. takie znane firmy jak Walmart, Boeing, IBM, Target, Facebook. Ostrzegały one prezydenta, że jego decyzje negatywnie odbijają się na gospodarce Stanów Zjednoczonych a wojna handlowa między USA i Chinami, dwoma największymi potęgami gospodarczymi świata, nie będzie miała zwycięzców.

Poprzedni artykułStowarzyszenie Euro-Atlantyckie
Następny artykułSpołeczny aspekt niepełnosprawności
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here