Słowacja: piękny kraj z wielką stratą

3

Słowacja jest krajem niezwykle pięknym, który może pochwalić się zadbanymi miastami i ciekawymi krajobrazami.  Niestety, przedwczoraj pożar strawił jedną z największych atrakcji turystycznych tego państwa – niedawno odrestaurowany gotycki zamek Krasna Horka. Prawdopodobnie budynek spłonął w wyniku nieostrożnego, pobliskiego wypalania trawy przez romskie dzieci. Miejmy nadzieję, że Słowacy nie popadną przez to w ksenofobię, a złość na bezmyślne zachowanie dzieci nie przeobrazi się w powszechną dyskryminację Cyganów. ( Aby powiększyć zdjęcie, kliknij na nie. Następnie, by powrócić do artykułu, kliknij przycisk "wstecz" w oknie Twojej przeglądarki).

Greckokatolicky chram, MichalovcePomimo dotkliwej straty, istnieje wiele innych ciekawych miejsc na Słowacji. Do takich z pewnością należy miasto Michalovce, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku. W mieście warto zobaczyć piękny, renesansowo-barokowy pałac Sztarayów (ten z pomarańczową dachówką), który został zbudowany na reliktach średniowiecznego zamku. Obecnie mieści się tu Muzeum Zemplińskie. Wychodząc z muzeum zauważyłem wiewiórkę trzymającą orzecha. Jej zdjęcie jest dobrą pamiątką z tego miejsca.

Co więcej, w Michalovcach można też podziwiać piękną neobizantyjską cerkiew grekokatolicką z lat 30-tych XX wieku (żółty budynek na zdjęciu po lewej stronie). Ciekawostką może być fakt, że miastem partnerskim Michaloviec jest polski Jarosław w województwie podkarpackim.

Wiele osób przyjeżdża też na Słowację w celach wypoczynkowych. Gór, lasów i jezior tu nie brakuje, więc turyści mają niemały wybór.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here