Skąd się wywodzi Donald Trump

0

Niedawno prezydent Trump w rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jens Stoltenbergiem w Białym Domu powiedział mu, że jego ojciec urodził się w Niemczech. Był to jeden z ponad 10 tysięcy błędów, jakie statystycznie codziennie popełnia amerykański prezydent. Przypomnijmy więc korzenie rodzinne Donalda Trumpa.

Rodzina Donalda Trumpa jest pochodzenia niemieckiego. Jego przodkowie w Niemczech nosili nazwisko Drumpf i mieszkali w Kallstad w Palatynacie, już w XVII wieku. Dziadek obecnego prezydenta Friedrich Drumpf urodzony w 1869 r. przybył do Stanów Zjednoczonych jako 16-latek w 1885 roku. Kiedy w 1869 r. został obywatelem USA, zamerykanizował swoje imię i nazwisko zmieniając je na Frederic Trump. Początkowo zamieszkał w Seattle ale potem przeniósł się na Alaskę. Spokrewniony z Henrym J. Heinzem, założycielem wielkiego koncernu żywnościowego H. T. Heinz, on również okazał się człowiekiem przedsiębiorczym. W okresie gorączki złota, w Klondike otworzył tam hotel i restaurację, na których dorobił się sporego majątku. W 1902 roku ożenił się 21-letnią Elizabeth Christ; ich małżeństwo przetrwało 16 lat. Dziadek Donalda Trumpa zmarł 27 maja 1918 roku w wieku 49 lat. Swoim dzieciom zostawił majątek wart pół miliona ówczesnych dolarów, zabezpieczając im w ten sposób przyszłość. Babka Elizabeth Chris Trump zmarła 6 czerwca 1966 roku.

Ojciec Donalda Trumpa, Fred Trump (1905-1999) urodził się w Nowym Jorku i jako przedsiębiorca zbił fortunę, budując domy mieszkalne dla klasy średniej w nowojorskich dzielnicach: Brooklyn, Queens i Staten Island. Matka prezydenta, Mary Macleod Trump urodziła się w 1912 roku w Tong w Szkocji, w rodzinie rybackiej. Mając 17 lat wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1936 roku poślubiła Freda Trumpa. Można więc powiedzieć, że Donald Trump jest pochodzenia niemiecko-szkockiego i tak on sam o sobie mówi. Ojciec obecnego prezydenta podpisywał w czasie drugiej wojny światowej lukratywne kontrakty na budowę koszar oraz innych budynków w bazach wojskowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako że w tamtym czasie przyznawanie się do niemieckiego pochodzenia było ryzykowne, ojciec Donalda mówił wszystkim, że ma szwedzkie korzenie. Po zakończeniu wojny Fred Trump zajął się budowaniem mieszkań dla ludzi gorzej uposażonych, co okazało się przedsięwzięciem bardzo dochodowym. Wuj Donalda, John G. Trump był profesorem w Massachusetts of Technology i w czasie drugiej wojny światowej pracował nad skonstruowaniem radaru dla wojska.

Przodkowie Donalda początkowo należeli do Kościoła luterańskiego, ale jego rodzice przystąpili do innego kościoła protestanckiego, amerykańskiego Kościoła Zreformowanego, działającego pod nazwą Reformed Church in America. Donald był dumny z swoich niemieckich korzeni i z tego, że w 1999 roku był marszałkiem parady – American Steuben Parade, zorganizowanej przez Amerykanów pochodzenia niemieckiego w Nowym Jorku.

Donald John Trump urodził się 14 czerwca 1946 roku w nowojorskiej dzielnicy Queens, jako czwarte z pięciorga dzieci Frederica i Mary Trump. Jako dziecko był energiczny i ruchliwy, co przysparzało jego bliskim wielu problemów. Początkowo chodził do szkoły The Krew Forest. Potem rodzice, by zdyscyplinować syna, wysłali 3-letniego Donalda do nowojorskiej Akademii Wojskowej w Cornell, w stanie Nowy Jork. Był zdolnym uczniem i dobrym sportowcem. Dosłużył się tam stopnia kapitana i chwalił się, że przeszedł więcej szkolenia wojskowego niż niejeden żołnierz zawodowy. W 1964 r roku rozpoczął studia w Fordham University a po dwóch latach przeniósł się do prestiżowej uczelni Wharton School of Finance w University of Pennsylvania. Uczelnię tę ukończył w maja w 1968 roku z tytułem bakałarza nauk ekonomicznych. Będąc na uczelni uniknął służby wojskowej w czasie wojny wietnamskiej. Później kilkakrotnie jeszcze mu ją odraczano. Pytany, dlaczego nie służył w wojsku, Donald Trump odpowiada, że zawdzięcza to wylosowaniu wysokiego numeru podczas kwalifikacji wojskowej, dzięki czemu nie zdążył stanąć przed komisją poborową. Tak wygląda genealogia obecnego 45 prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Poprzedni artykułAloes i historia – użycie rośliny na przestrzeni wieków
Następny artykułStosunki międzynarodowe jako dyscyplina nauki
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here