Aloes i historia – użycie rośliny na przestrzeni wieków

0

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że aloes jest rośliną niezwykłą. Przez tysiąclecia towarzyszył człowiekowi, który odkrywał coraz więcej zastosowań tego niepozornego sukulenta.

Znali go starożytni Egipcjanie i Chińczycy, korzystał z niego Aleksander Macedoński oraz średniowieczni mistycy. Doceniali go nowożytni odkrywcy. A zachwyt nad wielością zastosowań aloesu pozostał nam do dziś.

Początki zainteresowania aloesem – ulubiony kosmetyk egipskich królowych

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat stosowania aloesu pochodzą ze starożytnego Egiptu. Królestwo Nilu to naturalne miejsce występowania tej rośliny, a jej zbawienne działanie Egipcjanie odkryli już 6000 lat temu. W świecie pełnym tajemniczej obrzędowości, aloes nazywano świętą krwią roślin i wierzono, że zawiera w sobie tajemnicę piękna, młodości i nieśmiertelności.

Trudno się zatem dziwić, że jego wielką zwolenniczką była jedna z najbardziej zadbanych kobiet antycznego świata. Kleopatra używała proszku aloesowego jako dodatku do pudrów na twarz. Czysty sok dodawała natomiast do kąpieli, dla poprawienia kondycji skóry.

Aloes jest też wzmiankowany w Papirusie Ebersa, pochodzącym z ok. 1550 roku p.n.e., jako skuteczny lek na oparzenia i rozmaite choroby skóry.

Aleksander Wielki – podbój świata z aloesem w tle

Aleksandra Wielkiego i aloes połączyła legenda. Podczas oblężenia Gazy w 332 roku p.n.e. Aleksander został trafiony zatrutą strzałą. Rana nie chciała się goić i stan zdrowia wodza drastycznie się pogarszał podczas wędrówki przez Egipt i Libię. Dopiero w Persji, w świątyni Śiwy, jeden z kapłanów wschodniego bóstwa uleczył go czystym żelem aloesowym.

Żel z aloesu od tej pory regularnie pojawiał się jako lek na trudno gojące się rany. Jako pomoc przy podrażnieniu i uszkodzeniu skóry jest używany do dziś. Wiele przebadanych i skutecznych produktów tego typu można znaleźć w sklepie NajlepszyAloes.pl, specjalizującym się w rozmaitych produktach na bazie miąższu aloesowego.

Ponadczasowa potęga aloesu – roślinolecznictwo Wieków Średnich

Hildegarda z Bingen była jedną z największych mistyczek oraz mistrzyń leczenia ziołami i różnymi innymi darami natury. Jej receptury przetrwały do naszych czasów i są wciąż stosowane w kremach lub maściach, wspomagających szybki powrót do zdrowia.

W pozostawionych przez nią tekstach można znaleźć liczne odniesienia do aloesu. Jej zdaniem może być świetnym lekiem na problemy stomatologiczne. Twierdziła też, że pozwala zwalczać szkodliwe dla zdrowia bakterie i stany zapalne.

Współcześnie aloes jest odkrywany na nowo jako skuteczny lek na różne dolegliwości. Hildegarda dysponowała doświadczeniem i obserwacją, współcześni naukowcy opierają się na szeregu badań, które jasno pokazują, że aloes pomaga dbać o codzienną higienizację jamy ustnej, a także działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zwolennicy zdrowego trybu życia – Sebastian Kneipp i sposób na dobrą formę

Współczesna moda na naturalną medycynę i bycie fit nie jest niczym nowym. Gorącym zwolennikiem takiego trybu życia był bawarski ksiądz Sebastian Kneipp, specjalista od naturalnych działań w lecznictwie.

Twierdził, że zdrowie można osiągnąć dzięki oparciu życia na pięciu filarach:

  • ziołolecznictwie,
  • hydroterapii,
  • ćwiczeniach fizycznych,
  • odpowiednim żywieniu,
  • wyciszeniu ducha.

W jego zaleceniach pojawia się również aloes. Duchowny i uczony przekonywał, że roślina ta ma silne działanie oczyszczające żołądek i jelita, a także wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego.

Zastosowanie aloesu w naszych czasach

Współcześnie przemysłowe wykorzystanie aloesu w kosmetykach, lekach i produktach spożywczych jest olbrzymie i generuje na całym świecie gigantyczne roczne obroty, sięgające miliardów dolarów. Regularnie są odkrywane kolejne, zbawienne właściwości tej niesamowitej rośliny. Już teraz stwierdzono, że znajduje się w niej ponad 100 aktywnych substancji, wpływających na pracę naszych organizmów.

Produkty na bazie aloesu, które można znaleźć w sklepie NajlepszyAloes.pl, pozwalają zachować urodę niczym Kleopatra, zasklepić rany jak u Aleksandra Macedońskiego, a także usunąć bakterie oraz problemy żołądkowe zgodnie z zaleceniami Hildegardy i księdza Kneippa.

Nie ma chyba innej rośliny, która byłaby równie mocno przebadana i miała tak entuzjastyczne rekomendacje nie tylko wielkich postaci historii, ale też nowoczesnych naukowców. Warto zatem zwrócić na nią baczną uwagę i regularnie z niej korzystać – dla naszego zdrowia i urody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here