„Prezydenci USA w anegdocie: Od Waszyngtona do Roosevelta”, Longin Pastusiak [recenzja książki]

0

prezydenci-usa-w-anegdocie-od-waszyngtona-do-rooseveltaProf. Longin Pastusiak to nie tylko wybitny łodzianin, polityk, historyk i politolog, amerykanista, b. poseł na Sejm, senator i marszałek Senatu. To także świetny pisarz z ogromnym talentem do opowiadania niezwykłych historii. Miałem okazję poznać go osobiście, a także przeprowadzić z nim dwa wywiady, właśnie o polityce i prezydentach Stanów Zjednoczonych:

Longin Pastusiak: „W USA nie obraża się przeciwników politycznych tak, jak w Polsce”

Longin Pastusiak: ‚Amerykanie chcą prezydenta, który zadba o grubość ich portfeli’

Tak, jak podejrzewałem już wcześniej, Profesor Pastusiak zadbał o to, by lektura była jednocześnie zabawna, ciekawa i edukacyjna. Książka jest zbiorem niezwykłych ciekawostek z życia mieszkańców Białego Domu, przedstawia ich życia nie w sposób podręcznikowy, a ciekawej opowieści, którą czytelnik z chęcią przyswaja. Co więcej, książka zawiera wiele zabawnych ilustracji, a każdy z prezydentów opisany jest z początku w kilku słowach tak, by łatwiej było zapamiętać wizerunki kolejnych polityków (np. Thomas Jefferson – Wszechstronny prezydent, John Tyler – Ojciec piętnaściorga dzieci, Franklin Pierce – Prezydent alkoholik).

Styl książki również nie należy do nadmiernie poważnych, ani poprawnych politycznie; znajdziemy tam więc określenia w stylu: „Grant lubił sobie wypić” czy „Julia, żona Granta, miała tak silnego zeza, że fotografowała się wyłącznie z profilu”. Myślę, że historia opowiedziana w tak interesujący, nietuzinkowy sposób, jest zdecydowanie łatwiej przyswajana przez czytelnika niż tradycyjna książka do historii. Profesor Pastusiak udowadnia więc, że historia wcale nie musi być nudna i poważna. Historia może być fascynująca, niezwykła i przyjemna w czytaniu. Wszystko jednak zależy od lektury, po którą zdecydujemy się sięgnąć. Tę spod pióra prof. Longina Pastusiaka polecam z czystym sumieniem! Warto dodać, że wydawnictwo Bellona przygotowuje też drugą część tej niezwykłej książki – z podtytułem „Od Roosvelta do Obamy”.

Wydawca: Bellona
448 stron, oprawa miękka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here