Prawo antyterrorystyczne użyte przeciwko dziennikarzom?

0
SAMSUNG DIGIMAX A403

Wielka Brytania: Rząd konserwatystów tworzy istne piekło dla dziennikarzy. David Miranda, dziennikarz, w 2013 roku został zatrzymany i aresztowany przez brytyjską policję. Powodem aresztowania był kontakt z Edwardem Snowdenem, który przekazał mu dane NSA.

Niestety brytyjski sąd apelacyjny ostatnio odrzucił apelację Mirandy. Jest to wynik tamtejszej ustawy antyterrorystycznej noszącej nazwę Terrorism Act. Sąd stwierdził jedynie, że Terrorism Act jest niezgodne z prawami człowieka. Dodać tu muszę, że ta ustawa niszczy podstawowe prawa dziennikarzy, gdyż znosi ochronę dziennikarzy i zezwala na aresztowanie dziennikarzy, którzy zostaną sklasyfikowani jako „zagrożenie dla bezpieczeństwa”, „terroryści” czy też „ekstremiści”. Obecnie Miranda ma wsparcie ze strony „The Guardian” oraz „The Intercept”, którego współzałożycielem jest Greenwald.

Kiedy David Miranda został zatrzymany (w 2013 roku) posiadał zaszyfrowane dane bezpośrednio przekazane mu przez Snowdena. Został zatrzymany w trakcie swojej podróży pomiędzy Berlinem i Rio de Janeiro, po spotkaniu z Laurą Poitras, która była zaangażowana w pracę nad przygotowaniem materiału dotyczącego wycieku informacji z NSA. Mirranda posiadał przy sobie dokumenty przekazane mu przez Snowdena, a także – na zewnętrznym dysku twardym – 58 000 dokumentów brytyjskiego wywiadu sklasyfikowanych jako tajne i ściśle tajne. Były to dane zdobyte w ramach pracy dziennikarskiej Mirandy i Glena Greenwalda. Cała podróż była opłacona przez „The Guardian”. Od 2013 roku David Miranda znajduje się w brytyjskim areszcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here