Działania CBŚ niszczą wolność mediów? Oświadczenie ruchu Nowa Alternatywa

0

„Nowa Alternatywa potępia bezprawny nalot Centralnego Biura Śledczego Policji na redakcję Faktów i Mitów (…) Nie zgadzamy się na represje wymierzone w dziennikarzy oraz na niszczenie wolności” – głosi oświadczenie ruchu obywatelskiego Nowa Alternatywa w sprawie wtargnięcia CBŚ do redakcji antyklerykalnego pisma Fakty i Mity. Przedstawiciele ruchu ostro potępili też działania polskich władz i skomentowali obecną sytuację polityczną w Polsce – fragmenty oświadczenia poniżej:

Patologiczne działania władz przybierają coraz agresywniejszą formę. Po spacyfikowaniu Trybunału Konstytucyjnego i zawłaszczeniu mediów publicznych rządowa agresywna walka z przeciwnikami przybiera nową formę. Do redakcji Faktów i Mitów wkroczyło kilkunastu funkcjonariuszy CBŚP, którzy bezprawnie dopuścili się kradzieży dysków z danymi dziennikarskimi, dokumentów księgowych oraz bezpodstawnie zatrzymali Romana Kotlińskiego, redaktora naczelnego tygodnika.

Nie można mówić o państwie demokratycznym i wolnym, kiedy opresyjny rząd stosuje represyjne środki w celu uciszenia swoich przeciwników (…). Nie można przyglądać się biernie powstawaniu reżimu (…), którego celem jest zniesienie swobód obywatelskich, zniszczenie wolności słowa i mediów, a także masowe represje na wszystkich „wrogach partii”. Rząd działając w ten sposób demaskuje sam swoje plany budowy państwa na wzór orwellowskiego świata przepełnionego terrorem, zastraszaniem oraz brutalnym zwalczaniem przeciwników.

Atak na redakcję jest równocześnie przykładem tego, w jaki sposób będzie działać państwo (…) – aresztowania dziennikarzy, łamanie praw gwarantujących zachowanie poufności między dziennikarzami i informatorami. (…) media nigdy nie będą mogły być wolne, gdyż niezależne od rządu media będą neutralizowane tak, jak neutralizowany jest tygodnik Fakty i Mity (…).

Nowa Alternatywa potępia bezprawny nalot Centralnego Biura Śledczego Policji na redakcję Faktów i Mitów, który jest równocześnie atakiem na wolność mediów w Polsce. Nie zgadzamy się na represje wymierzone w dziennikarzy oraz na niszczenie wolności.

Ruch Obywatelski Nowa Alternatywa

Zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Łodzi Marek Kujawski przekonywał, że wtargnięcie do siedziby Faktów i Mitów nie miało żadnego związku z działalnością pisma. Co innego twierdzą dziennikarze gazety. Prokuratura Apelacyjna w Łodzi przedstawiła Romanowi K., wydawcy i redaktorowi naczelnemu antyklerykalnego pisma FiM, a także byłemu posłowi, siedem zarzutów, w tym o podżeganie do zabójstwa.

Na stronie redakcji gazety napisano: „Przez 11 godzin agenci CBŚP zabierali również i wynosili z naszego budynku kopie dysków redakcyjnych i księgowych oraz m.in. część dokumentów księgowych w wersji papierowej. Przesłuchano także czterech pracowników redakcji”.

Poprzedni artykułPrawo antyterrorystyczne użyte przeciwko dziennikarzom?
Następny artykułBu Tafish Sea Food&Grill – restauracja w Abu Zabi
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here