Polska i Dania – Niech stanie się Baltic Pipe!

2
433

Nie musimy już obawiać się Gazpromu i Nord Stream. Polski Gaz-System i duński Energinet.dk przez cały najbliższy rok będą opracowywać sposoby realizacji połączenia pomiędzy duńskim i polskim systemem przesyłowym, którym będzie tzw. Baltic Pipe. Otworzy on Polsce drogę do norweskich złóż gazu.

Już od roku 2022 będziemy mogli importować tą drogą gaz z Norwegii, a szacuje się to na kilka miliardów metrów sześciennych gazu. Część tego będzie stanowić gaz pozyskiwany przez pola wydobywcze należące do PGNiG, a pozostała część do pół będących własnością norweskich organizacji i firm. Dodatkowo będziemy mogli odsprzedawać dużą ilość gazu innym krajom, które są obecnie skazane na rosyjski Gazprom. Czyli mówiąc wprost – zyskamy. Kolejnym plusem jest to, że połowa kosztów zostanie sfinansowana przez Unię Europejską w ramach Connecting Europe Facility. Rurociąg będzie przecinał „trasę” Nord Stream (instytucje UE nie wyraziły akceptacji dla powstania rurociągu, jedynie niektóre firmy niemieckie, brytyjskie i rosyjskie).

Rurociąg ma przebiegać ze Świnoujścia prosto w kierunku wybrzeża z Danii, a tam zaczyna się sieć rurociągów duńsko-norweskich. Dzięki temu droga do norweskich złóż będzie stać dla nas otworem. Już nie będzie dyktowania cen przez Gazprom – będzie on musiał dostosować się do nowych, bardziej konkurencyjnych realiów. Z pewnością dzięki realizacji nowego projektu Polska będzie bezpieczniejsza pod względem bezpieczeństwa dostaw gazu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPawel Rogalinski and the "Journalistic Review". The beginnings
Następny artykułWorld Responsible Leaders will meet in Munich
Dawid Wiktor
Dawid Wiktor - aktywista działający na rzecz praw człowieka i praw cyfrowych. Zwolennik przejrzystości instytucji, reformy prawa autorskiego oraz wolności mediów. Członek ruchu obywatelskiego Nowa Alternatywa. Na co dzień zajmuje się informatyką głównie pracując przy projektach. Dodatkowo pasjonat nowych technologii, literatury oraz sztuki uważający również, iż technologia powinna być wykorzystywana do poprawy jakości życia. Aktywnie uczestniczył m.in. w europejskiej inicjatywie obywatelskiej przeciwko TTIP i CETA, a także zaproponował zmiany w europejskiej dyrektywie dotyczącej e-prywatności w trakcie trwania konsultacji związanych z jej nowelizacją. W swoich tekstach podejmuje tematy wolności informacji, praw człowieka, swobód obywatelskich, aktywizmu oraz spraw społeczno-politycznych.

2 KOMENTARZE

  1. Dobre zmiany – trzeba mieć więcej możliwości, niż czerpać gaz z jednego państwa i być totalnie uzależnionym, miejmy nadzieję, że pomysł zakończy się sukcesem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here