Parlamentarium – jedno z najciekawszych muzeów w Europie

2

Parlamentarium Pawel RogalinskiParlamentarium w Brukseli to miejsce, które bardzo pozytywnie zaskakuje wszystkich odwiedzających – swoją zaawansowaną techniką, interaktywnością i możliwością opowiedzenia historii Starego Kontynentu w niezwykle interesujący sposób. Co najważniejsze: wszelkie treści są dostępne we wszystkich językach europejskich, a muzeum można zwiedzać zupełnie za darmo!

Parlamentarium oficjalnie otworzył 14 października 2011 roku ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Zawiera ono stałą wystawę z setkami różnorodnych prezentacji multimedialnych wyjaśniających schemat działania instytucji europejskich i trudną historię prowadzącą do powstania Unii Europejskiej – największej na świecie potęgi gospodarczej. Jednym z ważniejszych eksponatów jest Pokojowa Nagroda Nobla otrzymana 12 października 2012 roku przez UE. Nie jest to tylko wyróżnienie dla samej Unii Europejskiej, lecz także, jak podkreślił niegdyś przewodniczący Parlamentu: „ta nagroda należy do wszystkich mieszkańców Europy”.

Wejście do Parlamentarium znajduje się przy znanej w Brukseli Esplanadzie Solidarności 1980, przy której położony jest również Parlament Europejski. Muzeum jest przystosowanie dla dzieci, osób niewidomych i niesłyszących, a każdy z odwiedzających otrzymuje przewodnik multimedialny PMG we własnym języku. Rocznie Parlamentarium zwiedza ponad 250 tys. osób. Centrum dla zwiedzających czynne jest 7 dni w tygodniu (w tym również w wakacje), zaś wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Adres: Rue Wiertz 60 | Bâtiment Willy Brandt, Bruksela 1047 , Belgia

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here