Nowy Kongres Stanów Zjednoczonych

0

Nowy 117. Kongres Stanów Zjednoczonych został zaprzysiężony w niedzielę 4 stycznia br. Jest to nowy kongres pod wieloma względami. Jest on najbardziej zróżnicowanym Kongresem w historii Stanów Zjednoczonych. Zasiada w nim największa liczba kobiet, Afroamerykanów, Latynosów i przedstawicieli LGBTQ. Przewodniczącą Izby Reprezentantów ponownie wybrana została Nancy Pelosi z Kalifornii.

W Izbie Reprezentantów obecnie zasiada 222 demokratów i 211 republikanów. Są dwa wakaty, jeden w Luizjanie i jeden w stanie Nowy Jork. Aż 60 członków w Izbie Reprezentantów zasiada po raz pierwszy, w tym 15 demokratów i 45 republikanów.

Rekordowa jest liczba kobiet w Izbie Reprezentantów. W sumie jest ich 118, w tym 89 z Partii Demokratycznej i 29 z Partii Republikańskiej. 27 z tych pań po raz pierwszy zasiada w Kongresie, 9 z nich to demokratki, a 18 należy do Partii Republikańskie. Najmłodszą członkinią Izby Reprezentantów jest dwudziestopięcioletnia republikanka Madison Cawthorn z Północnej Karoliny. Najwięcej, bo 123 jest sześćdziesięciolatek i 122 pięćdziesięciolatek.

Jeżeli chodzi o Senat to obecnie zasiada w nim 50 demokratów i 50 republikanów. Ponieważ obradom Senatu przewodniczy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, a jest nim kobieta Kamala Devi Harris z Partii Demokratycznej, demokraci uzyskali pełna kontrolę zarówno prezydentury kraju jak i obu Izb Kongresu. Kontrolują więc zarówno wladzę wykonawczą jak i ustawodawczą. Republikanie natomiast mają większość 6:3 w dziewięcioosobowym Sądzie Najwyższym USA.

W nowym Senacie zasiada 7 nowych senatorów, w tym 4 republikanów i 3 demokratów. Zasiada też rekordowa liczba kobiet – 26, w tym 17 z Partii Demokratycznej i 9 z Partii Republikańskiej. Ponieważ każdy stan ma po dwóch senatorów, aż 5 stanów reprezentowanych jest przez kobiety. Wszystkie należą do Partii Demokratycznej. Wiek senatorów jest wyższy niż kongresmanów. Wśród obecnych 100 senatorów – najwięcej bo aż 42 jest sześćdziesięciolatków, 5 jest osiemdziesięciolatków. Najmłodszy senator Josh Hawley z Missouri liczy 41 lat.

Oto kilka innych danych w obecnym składzie Izby Reprezentantów i Senatu USA.

W obu izbach zasiada 61. Afroamerykanów. W izbie Reprezentantów 58 (52 demokratów i 2 republikanów). W Senacie zaś jest 3 Afroamerykanów (2 demokratów i 1 republikanin). W obecnym 117. Kongresie USA zasiada największa liczba Afroamerykanów w historii. Latynosów w obu izbach Kongresu obecnie zasiada 44, w tym w Izbie Reprezentantów 39 (30 demokratów i 9 republikanów) oraz 5 w Senacie (3 demokratów i 2 republikanów). Również liczba Latynosów w Kongresie jest najwyższa w historii kraju.

W nowym Kongresie zasiada też najwyższa jak dotąd liczba osób identyfikujących się jako LGBTQ. W sumie jest ich 11 (9 w Izbie reprezentantów i 2 w Senacie). Znaczącą reprezentację w Kongresie posiadają również weterani amerykańscy. W sumie w obu izbach Kongresu zasiada 91 weteranów (74 w Izbie reprezentantów i 17 w Senacie). Większość z nich 63 to republikanie, a 28 to demokraci.

Jak z powyższych wyliczeń wynika obecny 117 Kongres Stanów Zjednoczonych jest najbardziej zróżnicowanym pod względem członkostwa w historii tego kraju.

Poprzedni artykułGdzie kupić płaszcz pikowany?
Następny artykułBariery wzrostu żywności w XXI wieku
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here