Michelle Obama – najbardziej lubiana żona prezydenta USA

0
Od lewej: Michelle Obama, Laura Bush, Hillary Clinton, Barbara Bush, Rosalynn Carter Zdj. White House/Lawrence Jackson

17 stycznia 2014 r. w Białym Domu odbyły się uroczystości z okazji 50. urodzin Pierwszej Damy. Solenizantka zaprosiła ponad 300 gości, którzy balowali do późnych godzin nocnych. Przy tej okazji pojawiły się opinie, że Michelle Obama, pierwsza czarnoskóra pani Białego Domu, jest najlepszą i najbardziej lubianą żoną prezydenta od czasów Jacqueline Kennedy. Chwalono ją za zaangażowanie w rozmaite programy społeczne. Miesiąc po swych urodzinach Michelle zainicjowała nowy, 5-letni program zmierzający do poprawy stanu zdrowia i kondycji fizycznej milionów dzieci w Ameryce. W maju 2014 r. zainicjowała narodową kampanię pod nazwą „Reach Higher” („Sięgnij Wyżej”), zachęcającą młodzież do zdobycia wykształcenia wyższego. Niespełna rok później w marcu 2015 r. rozpoczęła ogólnoamerykański program pt. „Let Girls Learn” („Pozwólmy dziewczętom uczyć się”), zachęcający dziewczęta do nauki na różnych poziomach edukacji.

W marcu 2014 r. Michelle udała się z tygodniową wizytą do Chin. Była to jej trzecia wizyta zagraniczna bez męża. Przemawiając na uniwersytecie w Pekinie, pani Obama powiedziała, że stosunki między narodami nie mogą ograniczać się do stosunków między przywódcami rządów, ale „powinny obejmować stosunki między ludźmi, zwłaszcza młodymi ludźmi”. W USA wówczas studiowało 200 000 chińskich studentów, a w Chinach 20 000 amerykańskich studentów. Michelle zebrała ze sobą do Chin swoją 76-letnią matkę, Marian Robinson, oraz obie córki, 15-letnią Malię i 12-letnią Sashę. (…)

Michelle odbywała liczne podróże zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. W czasie oficjalnej wizyty w Arabii Saudyjskiej w styczniu 2015 r. Michelle pojawiła się obok męża bez tradycyjnego nakrycia głowy, czym ściągnęła na siebie krytykę królewskich gospodarzy, którzy ostentacyjnie zignorowali Pierwszą Damę. W marcu 2016 r. Michelle wraz z matką i córkami towarzyszyła mężowi w czasie historycznej po 54 latach izolacji
wizyty na Kubie.

Przez obie kadencje prezydenckie popularność Michelle utrzymywała się na wysokim poziomie i była zawsze wyższa od popularności jej męża. W maju 2014 r. np. według sondażu CNN, z aprobatą o Michelle wyrażało się 61 procent ankietowanych Amerykanów, podczas gdy poparcie dla prezydenta Baracka Obamy wynosiło 43 procent ankietowanych.

Na przełomie czerwca i lipca 2016 r. Michelle Obama wraz córkami Sashą i Malią, odwiedziła 3 kraje: Liberię, Maroko i Hiszpanię, propagując program pod nazwą „Let Girls Learn” („Pozwólmy dziewczętom uczyć się”). Zdaniem Pierwszej Damy jest to problem globalny. Aż 62 mln dziewcząt na świecie nie ma dostępu do edukacji. W czasie pobytu w Liberii Michelle przekazała 27 mln dolarów z funduszy USAID na program edukacji dziewcząt w tym kraju. Zdaniem Michelle Obamy zapewnienie dziewczętom edukacji jest drogą do postępu i rozwoju każdego kraju.

CZY WIECIE, ŻE MICHELLE OBAMA:

– Jest pierwszą żoną prezydenta, która jest Afroamerykanką.

– Jest pierwszą żoną prezydenta, która ukończyła Princeton i Harvard University.

– Jest pierwszą żoną prezydenta, która pojawiła się z odsłoniętymi
ramionami na oficjalnym portrecie w Białym Domu.

***

Powyżej zaprezentowany został fragment książki pt. „Panie Białego Domu”
Autor: prof. Longin Pastusiak
Liczba stron: 848
Wydawnictwo: Bellona

Poprzedni artykułKatarzyna Braiter: ściganie przestępstw pedofilii nie jest atakiem na Kościół
Następny artykułKonferencja jałtańska – jak było naprawdę
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here