Magiczna Toskania

0

Toskania jest uważana za jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech, jak i w Europie. Położona jest ona w centralnej części kraju, dzieli się na 10 prowincji, którymi są: Florencja, Livorno, Lucca, Massa, Grosseto, Pisa, Pistoia, Siena i Arezzo. Region znany jest przede wszystkim z kultury oraz wpływu historycznego na średniowieczną Europę. Nie można też odmówić Toskanii znaczenia dla kultury. Toskania była bowiem kolebką renesansu i w tym okresie kraj (wówczas Florencja) rozkwitał i dał światu legendarnych artystów, wizjonerów i uczonych, jak chociażby Michała Anioła czy Leonarda da Vinci.
Toskania była i nadal jest bardzo ważnym miejscem w Europie, szczególnie jeśli mówimy o historii oraz kulturze. Region ten był zasiedlony już od czasów etruskich, zamieszkiwany był przez Rzymian oraz inne cywilizacje.
Dzisiaj Toskania jest regionem, który przyciąga ogromną rzeszę turystów. Nie ma się co dziwić. To właśnie w Toskanii znajdują się najwspanialsze ośrodki kulturalne, takie jak Piza, Lucca czy Florencja. Miasta te szczycą się w głównej mierze budynkami historycznymi oraz muzeami. Noclegi w Toskanii, pozwalają poznać również wieczorne i nocne życie regionu, co sprawia, że są idealnym uzupełnieniem udanej wycieczki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Florencję, Pizę, Sienę, Luccę i Arezzo.

Florencja
Florencja jest perłą kultury i renesansu. Zawdzięcza to faktowi, że jej wkład w rozwój sztuki i kultury współczesnych społeczeństw był ogromny. W średniowieczu miasto to było jednym z najważniejszych oraz jedną ze stolic handlu. To tutaj zamieszkiwali ludzie, tacy jak Michał Anioł i Leonardo da Vinci.
Dzisiaj Florencja jest miastem, które również kwitnie i posiada ogromną ilość atrakcji, o których można byłoby pisać książki.
Polichromowane twarze sprawiają, że Duomo i Baptysterium we Florencji są piękne. Piazza della Signoria olśniewa swoim średniowiecznym Palazzo Vecchio, piękną fontanną Neptuna jak i Galleria dell’Accademia. Nie można też pominąć Ponte Vecchio nad rzeką Arno, które cechuje się mnóstwem sklepów i straganów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Z całą pewnością Florencja jest miastem pełnym interesujących miejsc o znaczeniu historycznym oraz kulturowym. Każdy zakątek miasta jest smaczkiem, który po prostu warto poczuć.

Piza
Kolejnym pięknym i wspaniałym miastem w Toskanii jest Piza. Miasto to ma wiele do zaoferowania przyjezdnym. Piza znana jest całemu światu przede wszystkim z powodu krzywej wieży w Pizie, która tak naprawdę jest częścią większego kompleksu obejmującego m.in. Duomo di Pisa, monumentalny cmentarz oraz tamtejsze baptysterium. Wieża ta jest zasadniczo dzwonnicą, która jest zaledwie wisienką na torcie jakim jest miasto. W Pizie znaleźć można przepiękne ogrody botaniczne, fascynujące krajobrazy wzdłuż rzeki Arno, jak i wiele muzeów.

Arezzo
Arezzo jest miastem leżącym w centrum Toskanii, a więc położone jest pomiędzy wybrzeżem Adriatyku i Morza Śródziemnego. Znajduje się ono na wzgórze, a w jego górnej części znaleźć można historyczną starówkę. W dolnej zaś części miasta zobaczyć można nowoczesne oblicze miasta związane z handlem i przemysłem, co samo w sobie stanowi intrygujący kontrast. Starówka jest miejscem, które każdy turysta powinien widzieć. Jest to w zasadzie główny cel każdej wycieczki. Znajdują się tam piękne budowle, do których możemy zaliczyć Teatro Petrarca, Duomo San Donato czy też Fortezza Medicea. Oprócz pięknych zabytków znaleźć możemy tam muzea. Tutaj warto wymienić Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Nowoczesnej i Museo Archeologico Mecenate. Do tego dochodzą wspaniałe parki oraz miejsca pełne natury, które idealnie nadają się na długie spacery.

Lucca
Lucca jest miastem, które często zdarza się turystom przeoczyć, co jest wielkim błędem. Nie tylko dlatego, że Lucca odegrała ważną rolę w epoce średniowiecza i renesansie. Miasto zlokalizowane jest niedaleko Pizy i pełne jest pięknych budynków. Same mury miejskie, które otaczają stare miasto, są po prostu wspaniałe. Do tego dochodzi piękny park wokół nich, niezwykle przyjemny do zwiedzania i spacerowania. W Lukce znajduje się słynna katedra Duomo z ogromną dzwonnicą oraz bogato zdobioną fasadą, jak i Torre delle Ore, San Michele in Foro czy Muzeum Villa Mansi. Lucca pod względem zabytków jest bardzo zróżnicowana i to sprawia, że jest miastem, które nie tylko warto, ale wręcz powinno się odwiedzić.

Siena
Siena jest przepięknym miastem zlokalizowanym w południowej Toskanii. Jej centrum z tego powodu zostało nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W obrębie tego starego miasta można takie atrakcje, jak kolorowy Palazzo Pubblico, bazylikę San Domenico, Palazzo Salimbeni czy też bogato zdobioną katedrę w Sienie. Piazza del Campo jest kolejnym miejscem, które warto zobaczyć, gdyż jest to jeden z najbardziej imponujących i inspirujących placów w Toskanii. Przebywanie tam pozwala przenieść się wyobraźnią do minionej epoki. Siena to nie tylko zapierające dech w piersiach budynki, ale też kultura oraz uliczki. Jest ona miastem muzeów oraz wąskich, brukowanych uliczek, które sprawdzą się zarówno podczas luźnego spaceru, jak i w trakcie romantycznej przechadzki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here