Łódź 2011: Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła "Light Move Festival"

2

W ostatnim kwartale 2011 roku w Łodzi miał miejsce wyjątkowy festiwal światła – "Light Move Festival". W centrum Łodzi, głównie na ul. Piotrkowskiej, ul. Sienkiewicza, Pasażu Schillera, Pasażu Rubinsteina i na placu Wolności, odbyły się pokazy mappingu 3D, iluminacji i video projekcji. Ponizej załączam plan całego wydarzenia i dwa filmiki prezentujące to niezwykłe wydarzenie.

Light Move Festival jest niezwykłą okazją do wypromowania miasta zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wpisywać się będzie w mapę światowych festiwali, organizowanych przez miasta wielu krajów. Za szczególny przykład posłużyć może francuski Lyon, austriacki Wiedeń, Berlin czy Wenecja. Świetlne imprezy są najlepszym sposobem na kształtowanie wizerunku miasta jako miejsca nowoczesnego, przyjaznego i dbającego się o rozwój życia kulturalnego.

W trakcie trwania weekendu festiwalowego, w niecodzienny sposób rozświetlimy strategiczne punkty centrum Łodzi, aby ukazać ją – również dosłownie – w jak najlepszym świetle. Plac Wolności – serce Nowego Miasta, okolone wieńcem dostojnych instytucji – w całości stanie się płaszczyzną dla rzutowanych nań projektów Dominika Lejmana, stworzonych specjalnie dla Light Move Festival. Plac malowany obrazami świetlnymi ucieszy oko nawet wytrawnego odbiorcy sztuki.
Źródło: lightmovefestival.pl

 

    Z kolei Pasaż Rubinsteina ożyje wieczorami dzięki multimedialnym projekcjom z elementami dynamicznego, architektonicznego mappingu. Warto obejrzeć także iluminacje architektoniczne dawnego Domu Bankowego Maksymiliana Goldfedera, by ujrzeć nowe oblicze zabytkowej tkanki miejskiej. Całość uzupełni artystyczna aranżacja świetlna przestrzeni Pasażu. Wychodzący z Pasażu i kierujący swe kroki w stronę Zielonej/Narutowicza, a także Ci, którzy udadzą się w górę ulicy Piotrkowskiej, będą mieli szanse podziwiać wyjątkowe iluminacje wybranych kamienic – na co dzień niedocenianych w szarej codzienności.

Prawdziwą ucztą wizualną będą prezentowane w Pasażu Schillera multimedialne projekcje artystyczne oraz mapping dynamiczny 3D, w którym obrazy oscylować będą wokół istoty miasta, czyli harmonijnego dysonansu między Łodzią industrialną, awangardową oraz filmową.

Dla tych, którzy zdecydują się skręcić w bok i udać się na ulicę Sienkiewicza 65, w Nasiadowni Starej Szwalni czekają nie lada gratki: na dwóch poziomach podziwiać będzie można unikalne wystawy świetlne. W gościnnych murach Szwalni miejsce znajdzie nie tylko instalacja Mirosława Filonika, ale i – prezentowana publiczności łodzkiej po raz pierwszy – gościnna wystawa Muzeum Neonów z Warszawy.     

Źródło: lightmovefestival.pl

2 KOMENTARZE

  1. PRZEPIEKNE ILLUMINACJE. PIOTRKOWSKA W LODZI JEST PRZEPIEKNA ULICA, WARTA POLECENIA WSZYSTKIM TURYSTOM Z KRAJU I ZAGRANICY! Serdecznie pozdrawiam. Dumna z Polskosci. Ewa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here