Kapelusz panama – ‚must have’

1

Męskie kapelusze, po latach zapomnienia, wracają do łask. Pewnie musi minąć jeszcze trochę czasu zanim zobaczymy je w dużej liczbie na ulicach polskich miast, ale w Europie Zachodniej nie ma już żadnych wątpliwości: elegancki mężczyzna nie może się dziś obyć bez kapelusza. Wkrótce poświęcę odrębny artykuł różnym rodzajom kapeluszy, a dzisiaj chciałbym się skoncentrować na absolutnym hicie tegorocznego lata – kapeluszu panama.

Jest ironią losu, że najbardziej znany na świecie rodzaj kapelusza, wywodzący się z Ekwadoru i tylko w Ekwadorze produkowany, nosi nazwę: PANAMA. Kapelusze panama wyplatane były w Ekwadorze od niepamiętnych czasów, chociaż wtedy nie miały jeszcze swojej mylącej nazwy. Ale pierwsza wielka popularyzacja panam jest już związana z Panamą. Nastąpiła ona w okresie gorączki złota w Kalifornii w 1849 roku. Wielkie rzesze poszukiwaczy bogactw i przygód przybywały wtedy statkami do Panamy, żeby po pokonaniu lądem przesmyku (nie było wtedy jeszcze kanału) zaokrętować się ponownie celem dopłynięcia do Kalifornii. I niemal wszyscy zaopatrywali się w lekkie, przewiewne kapelusze, bardzo przydatne dla ochrony przed palącymi promieniami słońca. Więc nazwa panama wydawała się dla nich całkowicie oczywista. Europejczycy zakochali się w panamach po wystawie światowej w Paryżu, w roku 1855, gdzie kapelusze te zrobiły prawdziwą furorę. Natomiast najważniejszym etapem wynoszenia panam na tron króla kapeluszy, była budowa kanału panamskiego. Absolutnie wszyscy związani z budową kanału, od robotników, poprzez urzędników, aż do dyrekcji – nosili panamy. Wtedy też w dużych ilościach zaczęły one trafiać do Stanów Zjednoczonych.

GWD goes to Pitti86

Kapelusze panama charakteryzuje sposób wykonania: są one ręcznie wyplatane z włókien rośliny zwanej łyczkowcem dłoniastym, a właściwie tylko z jednego podgatunku tej rośliny, który rośnie wyłącznie w pewnych rejonach Ekwadoru. Próby uprawiania łyczkowca w innych miejscach nie powiodły się. Dlatego właśnie Ekwador jest ojczyzną panam, a ojczyzna ta ma dwie stolice: Montecristi i Cuenca. Panamy mają to do siebie, że mogą być dość tanie, gdy są wyplatane z szerokich pasków niebielonej słomy łyczkowca, ale potrafią też być bardzo drogie, gdy są wyplatane z cieniutkich włókien. Decydująca jest liczba splotów przypadających na jednostkę długości (centymetr lub cal). Popularne, ale całkiem niezłe panamy, zaczynają się od 4 – 5 splotów na cm, te najlepsze mają ich powyżej 20. Cechą, która pozwala odróżnić oryginalną, ręcznie wyplataną panamę od podróbki z masowej produkcji. jest charakterystyczne kółko na środku główki kapelusza. To od tego miejsca zaczyna się wyplatanie.

Moda_meska_panama_17

Wspomniałem o cenach… W Polsce ceny oryginalnych panam (4 sploty na 1 cm) zaczynają się od 180 zł. Najbardziej luksusowe panamy to wydatek powyżej 10 tysięcy dolarów. Poniżej dwa zdjęcia kapeluszy różnej jakości: po lewej za 475 dolarów, po prawej za… 25.000 dolarów.

Moda_meska_panama_11c

Pozostaje już tylko odpowiedzieć na pytanie: do czego nosić panamy? Odpowiedź na nie jest niezwykle prosta: do wszystkiego! Trzeba tylko pamiętać, że panama jest kapeluszem typowo letnim, którego zadaniem jest ochrona przed słońcem. Nie sprawdzi się więc przy brzydkiej pogodzie a także w chłodnych porach roku. W zasadzie jest też kapeluszem dziennym, ale na wieczorny/nocny piknik na plaży – nadaje się jak najbardziej. W letni słoneczny dzień możemy założyć panamę zarówno do garnituru (byle nie czarnego), do zestawu koordynowanego lub casualowego najlepiej z lnianą lub bawełnianą marynarką, do zestawu bez marynarki – z koszulą z podwiniętymi rękawami, do koszulki polo połączonej z chinosami, do T-shirtu z dżinsami lub szortami, a nawet do stroju plażowego.

Moda_meska_panama_40

http://janadamski.eu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here