Emigracja zarobkowa do Wielkiej Brytanii

0

Emigracja zarobkowa do Wielkiej Brytanii teraz a parę lat temu. Czy w obecnej sytuacji gospodarczo ekonomicznej, dalej warto rozważać wyjazd w celach zarobkowych na wyspy? W poniższym artykule spróbujemy w skrócie przedstawić najważniejsze za i przeciw, oraz przeanalizować jak warunki pracowe i płacowe zmieniły się na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Dawniej, paręnaście lat temu, w Wielkiej Brytanii wystarczyło że miało się chęć do pracy. Agencje pośredniczące w znajdywaniu dla emigrantów pracy nie miały żadnych problemów z jej znalezieniem i to niezależnie od tego co umieliśmy i w jakim stopniu znaliśmy język. Po prostu podejście Brytyjczyków do pracy, jej warunków godzinowych i płacowych właściwie gwarantowały nam zatrudnienie. Dodatkowo jeśli wzięliśmy pod uwagę koszta skromnego utrzymania się na miejscu, właściwie każdy po paru miesiącach mógł sobie odłożyć całkiem pokaźną jak na warunki Polskie sumę pieniędzy.
Niestety wraz z biegiem lat, zarówno podejście Brytyjczyków ulegało zmianie, jak również znacznie bardziej wzrosły koszta życia niż nasze ewentualne pensje. Miejscowi nigdy nie przywiązywali się na stałe do jakieś pracy, nie było dla nich problemem zmiana pracy, czy przeprowadzka do nowego miejsca, tylko dlatego że w obecnym miejscu zatrudnienia coś nie pasowało. Bezrobocie nie było kompletnie żadną straszną rzeczą, oni po prostu nie wiedzieli co to znaczy szukać pracy. Z biegiem lat, te podejście zostało diametralnie przestawione, już mało kto w taki luźny sposób traktuje swoją pracę i nie tak łatwo jest podjąć decyzję o jej zmianie. Po części jest to spowodowane również znacznym wzrostem kosztów życia, które również w Brytyjczykach zaczęły budzić pewne niepokoje. Oczywiście jak to w takich sytuacjach bywa, wraz ze wzrostem kosztów, pensje i płaca minimalna aż tak bardzo nie poszły w górę. Podsumowując, w dzisiejszych czasach na Wyspach żyje się znacznie trudniej niż kiedyś i zarówno emigranci jak i Brytyjczycy doświadczyli tego na własnej skórze.
Ale nie można powiedzieć że wszystko jest tak źle. Ciągle z minimalną pensją na poziomie prawie 7 funtów, oraz licznymi programami pomocowymi zapewnianymi przez Państwo, rodzina z dwójką dzieci bez problemu jest w stanie przeżyć na w miarę normalnych warunkach. Na pewno nie będą chodzić głodni, czy bez dachu nad głową. W tej kwestii w naszym kraju ciągle jest wiele do zrobienia, więc w porównaniu z całą pewnością możemy stwierdzić że w Wielkiej Brytanii żyje się łatwiej. Jedyne pytanie pozostaje, czy taki stan dalej będzie się pogarszał, a Polska w końcu nadrobi te wieloletnie straty gospodarcze i mentalne, czy może jednak odwrotnie, niedługo znowu warunki życia w obu krajach zaczną się rozjeżdżać na korzyść Wielkiej Brytanii.
Jak widać po powyższym artykule, wiele się zmieniło zarówno w mentalności samych Brytyjczyków jaki i mieszkających tam emigrantów. Spowodowało to znaczne utrudnienia w znalezieniu pracy, która wcześniej można powiedzieć „leżała na ulicy”. Jednak obiektywnie, ciągle ogólne warunki zatrudnienia są lepsze niż w Polsce, tak więc tylko do nas należy decyzja czy chcemy zaryzykować emigrację zarobkową, czy jednak pozostajemy na miejscu i „walczymy dalej”.

Centrum Biznesowe Ogrodowa58

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here