Jak utrzymać prawidłową temperaturę w akwarium?

0

Posiadanie akwarium, wbrew pozorom, nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. Należy pamiętać o wielu aspektach, które muszą być zachowane, aby hodowane rośliny czy zwierzęta mogły się prawidłowo rozwijać. Jednym z takich punktów jest uzyskanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury wody.

Optymalna temperatura, jaką powinna mieć woda, uzależniona jest przede wszystkim od gatunków fauny i flory hodowanej w domowym akwarium. Ciepłota wody ma w głównej mierze wpływ na ryby, gdyż są one zwierzętami zmiennocieplnymi, czyli przystosowującymi się do otaczającego środowiska, a gdy nie żyją one w temperaturze dla nich optymalnej, odbija się to na ich zdrowiu i żywotności. Jeśli chcemy posiadać ryby tropikalne (a więc ciepłolubne) należy im zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do ich środowiska naturalnego. Zakres temperatur powinien wówczas wynosić (w zależności od gatunku) ok. 22-28ºC. W przeciwnym razie ryby mogą stracić swoje ubarwienie, zwiększy się ich podatność na choroby, a zmniejszy żywotność. Aby uzyskać prawidłową temperaturę w akwarium należy zastosować odpowiednią, niezawodną grzałkę, która rozwiąże problem.

Wyboru odpowiedniej grzałki dokonuje się w oparciu o jej moc. Przyjęto zasadę, że małe zbiorniki, tj. do 80 litrów, powinny być ogrzewane mocą 1W na 1 litr wody, z kolei większe akwarium – 0,5W na 1 litr. Jak widać, wielkość zbiornika ma kluczowe znaczenie, ale trzeba też zwrócić uwagę na inne istotne czynniki. Wśród nich można wymienić: zastosowanie lub brak pokrywy (która może być świetnym izolatorem ciepła), a także użytkowanie termoregulatora, czy też sposób ogrzewania pomieszczenia, w którym znajduje się akwarium.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzałek. Obecnie wyróżnić można grzałki zwykłe lub z wbudowanym termostatem, które są najczęstszym wyborem akwarystów. Termostat umożliwia bowiem uzyskanie optymalnej temperatury dla danego gatunku ryb hodowanych. W zależności od potrzeb grzałka jest włączana lub wyłączana przez wspomniany mechanizm, który jest ustawiony na odpowiednią temperaturę, a my nie musimy się martwić czy woda w akwarium jest odpowiednio ciepła. Cena grzałki z termostatem jest nieco wyższa od tej bez termostatu, ale w zamian mamy pewność, że temperatura w akwarium jest zawsze na optymalnym poziomie.

Grzałki można również podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Wymienić należy tutaj grzałki szklane oraz plastikowe (ceramiczne). Ten drugi rodzaj pojawił się na rynku niedawno i charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami w porównaniu do tradycyjnych grzałek szklanych oraz posiadaniem nietłukącej się obudowy, co jest dużą zaletą.

Należy również pamiętać o kilku istotnych kwestiach dotyczących montażu. Grzałkę najlepiej umieścić na tylnej ścianie akwarium w jak najniższej części zbiornika, jednak nie za blisko żwiru, aby nie zaburzyć cyrkulacji wody. Przed zamontowaniem urządzenia należy również sprawdzić jego szczelność oraz pamiętać, aby włączona grzałka znajdowała się pod wodą w celu zapewnienia jej naturalnego chłodzenia.

Choć rynek akwarystyczny stale się rozwija, od lat dominującą pozycję na świecie zajmuje kilka czołowych firm zajmujących się produkowaniem sprzętu dla miłośników akwariów. Świetnym przykładem jest nasza rodzima firma Aqauel, którą można polecić ze względu na produkty wysokiej jakości. Jak widać, ustalenie odpowiednich parametrów temperaturowych w naszym akwarium jest kluczowe. Należy wybrać odpowiednią grzałkę, aby hodowane rośliny i zwierzęta długo cieszyły nasze oko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here