„Zielarskie receptury. Proste i skuteczne” (recenzja książki)

0

Już od dawna wiadomo, że natura ma człowiekowi wiele do zaoferowania. Musi on jedynie wiedzieć w jaki sposób z tego dobra skorzystać. Wiedziały o tym także nasze babcie, które na wiele dolegliwości stosowały zioła czy rośliny z domowego ogródka i pobliskiego lasu.

W książce pt. „Zielarskie receptury. Proste i skuteczne” autorstwa Ursel Bühring znajdziemy wiele prostych przepisów na naturalne lekarstwa, które możemy przygotować sami. Wszystkie receptury są podzielone ze względu na dolegliwości, które chcemy wyleczyć lub załagodzić. I tak znajdziemy tu przepisy m.in. na napary ziołowe, okłady, maści, kremy czy też nalewki, które pomogą w zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego, podczas przeziębienia lub w innych pospolitych problemach zdrowotnych, które dopadają każdego z nas.

Jak pisze autorka książki: „Zioła lecznicze działają prosto i szeroko. Ich składniki są jakże różnorodne i błogie: począwszy od zapachu (olejki eteryczne), poprzez kolor (flawonoidy, antocyjany, beta-karoteny…), po liczne inne cechy, którymi nas obdarowują”. Ten swojego rodzaju receptariusz zawiera różnorakie przepisy, które zostały przetestowane przez autorkę oraz pracowników i uczniów Fryburskiej Szkoły Ziołolecznictwa. Poddano je wszystkie różnym analizom i poprawkom, zarówno pod względem skuteczności, jak również smaku i wyglądu, aby były one przystępniejsze dla użytkowników.

Każdy przepis, który możemy znaleźć w przedstawionej książce, jest dokładnie opisany. Na wstępie znajdziemy zawsze komentarz na temat danego leku wskazujący na jego dobroczynne właściwości. Następnie widoczna jest przejrzysta lista zakupów czy też produktów potrzebnych do samodzielnego wykonania specyfiku oraz sposób jej wykonania krok po kroku tak, aby uzyskać w pełni wartościowy produkt. Na marginesie widoczne są także porady od autorki dotyczące sytuacji, w których warto zastosować dany przepis lub też krótkie notki na co należy zwrócić uwagę w czasie zdobywania niezbędnych składników. Znajdziemy również pomoc, gdy nie będziemy mogli zdobyć konkretnego ingredientu – podane są bowiem zamienniki, które pozwolą zachować pożądane właściwości lekarstwa.

Podsumowując – myślę, że jest to książka godna polecenia. Jestem przekonany, że będzie ona bogatym źródłem wiedzy oraz dobrym pomocnikiem w zwalczaniu codziennych dolegliwości. Warto bowiem zacząć od leczenia siebie i bliskich naturalnymi składnikami, a dopiero w ostateczności sięgać po leki syntetyczne.

Autor: Ursel Bühring
Ilość stron: 152
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Bellona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here