Jak pielęgnować obuwie?

0

Buty to taki element codziennej odzieży, który jest narażony na znoszenie najtrudniejszych warunków. Intensywnie użytkowane każdego dnia, mają bardzo wiele powodów by stracić nienaganną prezencję i dobry stan jakościowy. Oczywiście oczyszczenie ich wodą i delikatnym detergentem, za pomocą miękkiej gąbeczki, jest absolutną podstawą pielęgnacji – jednak to jeszcze za mało, by utrzymać buty w jak najlepszym stanie. Obecnie obuwie produkuje się z różnego rodzaju tworzyw, jednak zasadniczym i najlepszym materiałem używanym do tego celu jest skóra zwierzęca. W tej kwestii człowiek jest zatem wierny odkryciu, które poczynił już w czasach prehistorycznych. Nad swoimi dalekimi przodkami człowiek współczesny ma jednak i tę przewagę, że potrafi zapewnić swoim skórzanym butom właściwą i troskliwą pielęgnację, a tym samym przedłużyć ich trwałość.

Jak dbać o skórzane buty?

Obecnie wielu producentów proponuje rozmaite środki do pielęgnacji obuwia. Arsenał preparatów przeznaczonych do opiekowania się butami skórzanymi jest najbardziej zróżnicowany – dlatego dobrze być zorientowanym, w które z nich wypada się zaopatrzyć, by osiągnąć najbardziej pożądane efekty. Absolutną podstawą w asortymencie właściciela butów skórzanych jest pasta do butów, czyli preparat stworzony na bazie pielęgnujących i nabłyszczających zwierzęcą skórę wosków. Aby zaś uodpornić skórę na mechaniczne uszkodzenia, czyli między innymi zapobiec nieestetycznym i szkodliwym również z punktu widzenia komfortu stóp pęknięciom, dobrze jest od czasu do czasu potraktować ją specjalnym tłuszczem. Aby przedłużyć trwałość koloru, można zastosować krem z barwnym pigmentem, dostosowanym do tonacji kolorystycznej butów. Impregnat to kolejny ważny środek, który pomoże wzmocnić barierę ochronną skóry, zapobiegając tym samym wnikanie w jej głębokie partie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń oraz udoskonali jej odporność na wilgoć. Na rynku dostępne są ponadto specjalne środki myjące powierzchnię skóry zwierzęcej, którymi można zastąpić standardowe połączenie wody i mydła. Ich przewaga nad zwyczajowymi metodami czyszczenia jest taka, że zawierają one często specjalne związki i substancje, które skutecznie usuwają między innymi takie trudne do usunięcia zanieczyszczenia, jak sól wysypywana na chodniki w czasie zimy.

A inne tworzywa?

Równie szykowne i popularne, co buty skórzane, są te wykonane z zamszu. Ich pielęgnacja polega na czyszczeniu, w którym znaczący udział ma szczoteczka rozczesująca i układająca nieregularną powierzchnię butów. O takie obuwie można dbać standardowo, to znaczy za pomocą zmywacza i impregnatu. Obuwie z różnego rodzaju tworzyw sztucznych nie jest tak wymagające pod względem pielęgnacji, jak skóra i nie wymaga stosowania skomplikowanych i drogich preparatów. Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są dane buty, warto zawsze zadbać o higienę ich wnętrza. Regularne stosowanie specjalnych dezodorantów, pomoże zneutralizować przykre zapachy i zastąpi je świeżym, przyjemnym dla nosa aromatem.

butysportowe.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here