Lewica apeluje do PiS: "powróćmy do ducha Okrągłego Stołu"

0
310

„Polacy jako naród zostali podzieleni. Jest to podział być może najgłębszy od 1981 roku. (…) Polska znalazła się w stanie kryzysu konstytucyjnego, który może przekształcić się w kryzys państwa” – zgodnie zaapelowali politycy SLD na I Samorządowym Kongresie Lewicy.

Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD, zwracał się w ostrych słowach kolejno do opozycji w postaci Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, prezesa Kaczyńskiego, Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. – Upominamy się o zachowanie zasady pluralizmu i uwzględnienie w narodowej debacie wszystkich tradycji i systemów wartości, niezależnie od tego, czy ich przedstawiciele są reprezentowani w parlamencie. Władza i opozycja w demokratycznym państwie będą zamieniać się miejscami. Po pewnym w czasie wszystkie partie i politycy przeminą. Polska powinna jednak trwać wiecznie – podkreślał.

– Komisja Wenecka, poproszona o wydanie opinii przez polski rząd, wskazała na szereg zagrożeń dla rządów prawa w Polsce. Przede wszystkim jednak grozi nam sytuacja, w której władza wykonawcza będzie działać w oparciu o jeden porządek prawny, a władza sądownicza i niektóre jednostki samorządu terytorialnego w oparciu o porządek odmienny. Taki stan rzeczy może w sposób bezpośredni utrudniać życie setek tysięcy obywateli. (…) Apelujemy o powrót do ducha Okrągłego Stołu i poszukania mądrego kompromisu (…) – podano w treści „Apelu o zgodę narodową”, którą przygotowały wspólnie SLD i Partia Europejskich Socjalistów.

Lewicowi politycy nie ukrywają, że Samorządowy Kongres Lewicy, który zorganizowali w Łodzi, ma również na celu zmobilizowanie prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych wojewódzkich, powiatowych oraz miejskich wywodzących się z SLD do wzmocnienia Sojuszu, odzyskania utraconego elektoratu i przygotowania partii do zwycięstwa w kolejnych wyborach.

– Jako pierwsi rozpoczynamy długi marsz do odbudowy pozycji politycznej polskiej lewicy. Jesteśmy przekonani, że droga ta wiedzie przez samorządy. Samorządy, w których SLD ma swój olbrzymi dorobek i odnosi niezmiennie spore sukcesy – podkreśla Tomasz Trela, wiceprzewodniczący Sojuszu i wiceprezydent Miasta Łodzi.

Pawel Rogalinski Tomasz Trela SLD PES

SLD przedstawiło przy tym trzy filary swojej działalności samorządowej: program „Mieszkanie 500+” (skierowany głównie do młodych osób, które pragną mieć swoje pierwsze mieszkanie), projekt „Karty Seniora” (skierowany do emerytów i rencistów, realizowany obecnie w Łodzi) oraz projekt finansowania programu in vitro ze środków samorządowych (dla osób dotkniętych chorobą niepłodności; realizowany od lat w Częstochowie i zapoczątkowany obecnie w Łodzi).

Niestety, ze względu na typowo samorządowy charakter spotkania, politykom SLD nie udało się wspomnieć o innych istotnych dla lewicy kwestiach światopoglądowych, które obecnie dzielą Polaków i są niezwykle „gorącymi” tematami: kwestią całkowitego zakazu aborcji oraz przygotowywaniu ustawy skierowanej przeciw związkom jednopłciowym. W tych sprawach protestują już obecnie tłumy Polaków oraz przedstawiciele m.in. Partii Razem, Twojego Ruchu, Partii Zieloni, .Nowoczesnej czy Komitetu Obrony Demokracji. Aktywniejsze włączenie się w protesty mogłoby pomóc Sojuszowi w szybszym odzyskaniu sympatii elektoratu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak pielęgnować obuwie?
Następny artykułCzy sztuka to biznes, czy biznes to sztuka? – seminarium w Łodzi
Paweł Rogaliński
Paweł Rogaliński jest politologiem, filologiem, rzecznikiem prasowym organizacji pozarządowej oraz twórcą Przeglądu Dziennikarskiego. Od 2015 roku należy do prestiżowej grupy Światowych Odpowiedzialnych Liderów Fundacji BMW Stiftung Herbert Quandt. Za swoje osiągnięcia nagradzany na całym świecie, m.in. w Londynie, Berlinie, Rio de Janeiro, Warszawie, Brukseli i Strasburgu. Ukończył następujące kierunki studiów na Uniwersytecie Łódzkim: stosunki międzynarodowe: nauki polityczne, zarządzanie oraz filologię angielską, osiągając przy tym ogólnokrajowe sukcesy naukowe (m.in. Studencki Nobel). Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Londynie poświęconą popularności politycznej w krajach anglojęzycznych. Jego ostatnia książka pt. „Jak politycy nami manipulują. Zakazane techniki” (Wydawnictwo Sorus, Poznań 2013) z powodu dużej popularności doczekała się dodruku już w kilka miesięcy po wydaniu. Więcej na stronie oficjalnej: www.rogalinski.eu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here